İç Ahşap İşleri Nasıl Hazırlanır ve Boyanır

Süpürgelikler, pencere ve kapı çerçeveleri nasıl boyanır
İç mekan ahşap işleri, yeni boya ile yenilenmekten yararlanabilir. Hazırlık ve boyamaya yaklaşımınız, çıplak ahşapla mı yoksa önceden boyanmış ahşapla mı çalıştığınıza bağlıdır.

Başlamadan önce

Mobilyaları çıkarın veya koruyun ve zemini bir toz bezi ile örtün. Bir süpürgelik üzerinde çalışıyorsanız, halının veya döşemenin kenarına maskeleme bandı sokun.

Ürünler veya aletlerle ilgili olarak daima üreticinin talimatlarına uyun ve uygun olan yerlerde uygun giysi, maske ve gözlük takın.

Çıplak ahşabın hazırlanması ve boyanması
1. Düğümleme çözümü
Odun bugün genellikle çok genç, bu da özsuyla dolu olduğu anlamına geliyor. Zamanla, bu özsu sızar ve ilk önce uygun şekilde tedavi edilmezse boyayı mahveder.

Her kat arasında 30 dakika bırakarak iki veya üç hafif kat düğümleme solüsyonu üzerine boyayın.

2. Doldurun ve kalafatlayın
Ahşaptaki tüm delikleri, çatlakları veya kusurları uzman bir ahşap dolgu maddesi ile doldurun. Az miktarda uygulayın, çünkü çok fazla kullanmak fazlalığı zımparalamanıza neden olacaktır.

Ahşap işçiliği ile duvar arasında bir çatlak oluşmuşsa, bunu kalafatla doldurun ve kapatın – kartuşta satılan ve tabanca ile uygulanan su geçirmez bir madde. Bu biraz zahmetli olabilir, bu nedenle üreticinin talimatlarını dikkatlice izleyin.

Pencerelerdeki maskeleme bandı, değerinden daha fazla sorun olabilir. Ancak, onsuz düz çizgiler elde edeceğinizden emin değilseniz, yüksek kaliteli bir kasete biraz fazladan para harcayın. Ucuz maskeleme bandı geride bir kalıntı bırakır.

Maskeleme bandı da havaya maruz kaldığında bozulur, bu nedenle sizinkini hava geçirmez bir torbada veya kapta saklayın.

3. Astar ve astar
Bir kat ahşap astar boyanın tutunması için yapışkan bir yüzey oluşturur. Kurumasını bekleyin.

Ardından, pürüzsüz bir yüzey için ahşabın damarı ile çalışarak, damlamaları önlemek için ince bir astar uygulayın. Çıplak ahşapta genellikle iki kat yeterlidir.

Son kat – ister parlak, ister saten ister yumurta kabuğu kaplamalı olsun – renkten ziyade doku ekler, bu nedenle gerekirse tam kaplama için üçüncü bir astar katmanı ekleyin.

Alternatif olarak, kombine jotun grenli dış cephe boyası gibi astar boyaları da mevcuttur – üç veya dört kata ihtiyacınız olacaktır.

4. Son kat
Astar kuruduktan sonra son katı ekleyebilirsiniz. Bunu kalın bir şekilde tokatlamanın cazibesine karşı koyun ve panelli bir kapının her bölümü için farklı olabilecek tahıl ile çalışmaya devam edin.

Damlamaları önlemek için yukarıdan başlayın ve aşağı doğru çalışın. Sadece bir kat uygulamanız gerekir.

Boyalı ahşabın hazırlanması ve yeniden boyanması

1. Şerit veya kum

Mevcut boya işi son derece kötü durumdaysa, yüzeyi çıplak ahşaba dönüştürmek için yaklaşık 15 sterline mal olan bir ısı tabancası kullanabilirsiniz. Ahşabı yakmamaya dikkat edin.

Kurşun boyayı (bazen eski evlerde bulunur) ısı tabancasıyla soymaya çalışmayın – saygın bir ressam ve dekoratörden tavsiye alın.

Sadece birkaç hafif kusuru olan boyalar zımparalanarak hazırlanabilir. Boyayı tamamen çıkarmayın. Kusurları giderin ve ahşap işçiliğe bir “anahtar” verin – yeni boyanın tutunması için yapışkan bir yüzey.

Tercihe göre geniş bir yüzey için dikkatli bir şekilde zımpara makinesi kullanılabilir. Çok fazla boyayı soymamaya çok dikkat edin.

2. Temiz

Gresi, kiri ve zımpara tozunu temizlemek için nemli bir bez veya endüstriyel bir mendil kullanın. Şeker sabunu da kullanılabilir ancak ahşap işleri ıslatmayın.

3. Astar

Tamamen kuruduktan sonra bir kat astar boyayın. Tahıl ile çalışın ve ince bir şekilde uygulayın. Kurumasını bekleyin.

4. Son kat

Çıplak ahşap talimatlarına göre bir kat parlak, saten veya yumurta kabuğu son kat boya ile bitirin.

İyi bir bitişin anahtarı sabır ve detaylara gösterilen özendir. Köşeleri kesmeyin ve her adımı eksiksiz bir şekilde tamamlamak için zaman harcamayın.