İç ve Dış Cephe Boyası Arasındaki Fark

Farklı boyalar, farklı amaçlar için üretildikleri için farklı özelliklere sahiptir. Dış cephe boyası, küf ve solmayı gidermek için formüle edilmiştir. İç cephe boyası ise temizliği sağlamak ve lekelenmeye karşı direnç sağlamak için yapılmıştır.

Bu iki boya türü arasındaki farkı anlamak için, her bir türün arkasındaki kimya hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Her iki türe daha yakından bakalım ve birbirlerinden tam olarak ne kadar farklı olduklarını görelim:

Temeller

Tüm boyalar aynı temel bileşenlerden formüle edilmiştir. Bunlara reçineler, katkı maddeleri, çözücüler ve pigmentler dahildir.

Boyanın “ıslak” olmasına neden olan bileşen çözücüdür. Boya kurudukça bu bileşen zamanla buharlaşır. Geriye kalan bileşenlerin geri kalanıdır – katkı maddeleri, pigmentler ve reçineler.

Bu kalıcı bileşenlerden pigment, boyaya rengini veren şeydir. Öte yandan katkı maddeleri, küf direnci gibi farklı özellikler verir. Son olarak, reçineler boyayı yüzeye bağlar. Tipik olarak silikon, akrilik veya epoksiden yapılırlar.

Hem dış hem de iç boyada, pigmentler ve çözücüler benzerlikler paylaşır. Dış mekanlar için su bazlı veya yağ bazlı boyalar kullanılabilir. Ancak iç mekan çalışmaları için yağ bazlı boyalar tavsiye edilmez. Bunun nedeni kokuları ve temizlenmelerinin zor olmasıdır.

İç ve Dış Cephe Boyası Arasındaki Fark Nedir?

Bu iki tür arasında pek çok ince fark olsa da, birincil olanı reçine seçimidir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi reçine, pigmenti boyamakta olduğunuz malzemeye bağlayan bileşendir.

Dış cephe boyası, neme ve büyük sıcaklık değişikliklerine maruz kalmaya dayanmalıdır. Aynı zamanda solmaya, ufalanmaya ve soyulmaya da direnmelidir. Bu nedenlerden dolayı dış cephe boyalarının imalatında kullanılan reçinelerin daha yumuşak olması gerekmektedir.

İç mekan boyaları için, büyük sıcaklık değişiklikleri ve nem sorun değildir. Bu nedenle imalatlarında kullanılan reçineler daha sert olabilir. Bu da bulaşmayı ve sürtünmeyi azaltır.

Dış Cephe Boyasının Özellikleri

Bu tip boyalar çeşitli hava şartlarına maruz kalır. Bu nedenle yağmur ve kardan kaynaklanan neme ve güneş ışığından kaynaklanan ultraviyole radyasyona karşı koruma sağlamalıdır. Ayrıca mantar oluşumuna karşı da korumalıdır.

Bu jotun dış cephe boya fiyatı boyalar solma ve küfle mücadele için yapılmıştır. Yukarıda belirtilen UV radyasyonu ve çok yüksek sıcaklıklarla karşı karşıya kaldıklarında, solmaya karşı dirençli olmaları gerekir.

Daha önce de belirtildiği gibi, dış cephe boyalarında kullanılan reçineler yumuşaktır. Bu aynı zamanda onları çok esnek kılar. Bu nedenle, daralma veya genişlemede kolayca çatlamazlar. Bu, nem ve sıcaklık değişikliklerinin kötü etkilerinden kurtulmalarını sağlar.

Sadece parlaklığı değiştirerek, bu tip boya çeşitli yüzeylere uygulanabilir. Yağmur sırasında evin dışı az miktarda su emer. Düz boya köpürmez – suyun kaçmasına izin verir.

Daha uçucu organik bileşikler açığa çıkardığı için, dış cephe boyası iç mekan kullanımı için güvenli değildir. Dahası, kürlenmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyar.

İç Cephe Boyasının Özellikleri

Bu tip boyalar dekorasyon ve estetik için kullanılır. Aynı zamanda, iç cephe boyası nem önleme, yıkanabilirlik ve kolay bakım özellikleri kazandırır.

İç cephe boyası aşınmaya dayanacak şekilde formüle edilmiştir. İnsanlarla aynı alanı kapladığı için dış cephe boyasına göre daha narin olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bu tür boya lekelenmeye karşı dayanıklıdır ve ovalanabilir. Güneş ışığı ile uğraşması gerekmediğinden, solmaya karşı dirençli özelliği yoktur. Ayrıca, kürlenmesi için güneş ışığına ihtiyaç duymaz.

Ayrıca yıkanabilir. Rulo ve fırça izlerinin yanı sıra çocuklar ve evcil hayvanların geride bıraktığı izler ve lekeler kolayca temizlenebilir.

İç cephe boyasının düşük miktarda veya sıfır uçucu organik bileşiğe sahip olması gerekir. Bu, sağlık risklerini azaltır ve kişinin evinde hava kalitesini korumak için hayati önem taşır.

Biri Diğerine Nerede Kullanılabilir?

Dış cephe boyalarında, eklenen reçineler gaz çıkışına neden olabilir. Bu süreç genellikle iki günden uzun sürmez. Ancak gaz çıkışı çok daha küçük miktarlarda da olsa yıllarca devam edebilir. Bu nedenle dış cephe boyası kesinlikle iç mekanlarda kullanılmamalıdır.

Sıva ve duvarcılık için düz parlak bir dış cephe boyası kullanılmalıdır. Bu, bunun gibi yüzeylerin nefes almasına ve nemin boyanın içinden çıkmasına izin verir. Bu özellikle tuğla duvarlar için önemlidir.

Belirtildiği gibi, iç boyalar çok daha hassastır. Üstelik aynı şekilde gaz çıkarmazlar, bu nedenle iç mekanlarda kullanmak güvenlidir. Yine de boyama sırasında yeterli havalandırma hala önemlidir.

Son bir not olarak, hem iç hem de dış mekanda kullanılabilen boyalar da var. Bu “evrensel” boyalar son derece çok yönlüdür ancak kendi dezavantajları da vardır. Hangi tür boya kullanmanız gerektiğinden şüphe duyuyorsanız, profesyonel bir ressamla konuşun.