İzolasyon R değeri

yalıtımYaz, binanızdaki kış yalıtımınızı gözden geçirmek veya yenilemek için mantıklı bir zamandır. Yalıtım, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı ürünle satın almak için kafa karıştırıcı bir ürün haline geldi. Her ürün yalıtım işini diğerinden daha iyi yaptığını iddia ediyor. Yani, nasıl seçiyorsun? R değeri nedir? Gerçek şu ki, yalıtım R değeri ne kadar yüksekse, yalıtımın performansı o kadar iyi olur.

Bir ürünün R-Değeri nedeniyle seçim daha kolay hale getirildi. R-Değeri nedir, Rand değeri değil, bir ürün veya malzemenin ısıl direncinin bir ölçüsüdür. Bu değerli sayı size bir ürünün ne kadar hızlı ısı kaybedeceğini söyler ve bu yalıtım için önemlidir.

Yalıtım R değeri nedir?

Yalıtım R Değeri nedir bu zor değildir, ancak doğru R değerini aldığınızdan emin olun. R-Değeri ne kadar yüksekse, ürün ısıyı yalıtma ve tutma konusunda o kadar iyidir. Ürünün kalınlığıyla orantılı ve malzemenin termal iletkenliği veya K-Değeri ile ters orantılı olan R-Değeri, ürünün genel etkinliğini tanımlar. Isı kaybına karşı Ürün Kalınlığı, yalıtımı seçerken ihtiyaç duyulan en önemli bilgi parçasıdır. R-Değeri bu bilgidir.

R-Değeri ve K-Değeri sadece uydurma değildir. Üretimden sonra, tüm yalıtım ürünleri, R-Değerini sağlayan K-Değerinin belirlenmesi için teste gönderilir. Bir R değeri, bir kalite işaretidir. R-Değeri aynı zamanda bir kişinin pazardaki birçok ürünün performansındaki farkı görmesine izin verir ve bazıları son kullanıcı nedeniyle diğerlerinden daha tercihli olur.

Ne tür yalıtım ürünleri var?

Pek çok marka varken ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi ürün gibi görünen şey, sadece dört tip yalıtım ürünü vardır. Çoğu çatı yalıtım ürünü rulo formlu yalıtımdır. Rulo şeklindeki yalıtım, tutarlı bir kalınlığa sahip olduğu için en tutarlı R değerine sahiptir.

Yerinde Köpük

Ulaşılması zor yerler veya küçük işler için yerinde köpük mükemmel bir yalıtım malzemesi seçimidir. Malzeme, doldurması gereken boşluğa üflenir ve genişleyip sertleşmesi için bırakılır. Bu malzeme, kapı veya pencerelerin etrafındaki boşluklar için mükemmeldir.

Sert Köpük

Genel olarak, yüksek R-Value Sert köpük nedeniyle pahalı bir seçim, popüler bir yalıtım malzemesidir. Köpük veya polistiren tabakalardan yapılan malzeme boyutlarına göre kesilebilir ve doldurulması gereken boşluklara ve boşluklara yerleştirilebilir.

Merdaneler ve Keçeler

Bu son derece esnek bir yalıtım malzemesidir ve bazen yalıtım örtüsü olarak adlandırılır. Rulolar ve Keçeler, cam elyafı, polyester veya diğer seramik elyaflardan yapılmış malzeme tabakaları halinde gelir. Uygulaması kolay Rolls ve Batts, genellikle uzun ömürlü ve paranızın tam karşılığıdır.

Gevşek dolgu

Selüloz gevşek dolgulu liflerden veya peletlerden yapılmış, boşluğa üflenen bir yalıtım malzemesidir. Genellikle çatı yapım fiyatları ile geniş alanlar için kullanılan gevşek dolgunun en iyi sonuçlar için profesyonelce uygulanması veya kurulması gerekir.

Doğru İzolasyonu Seçmek İçin İzolasyon R-Değerinin Kullanılması
Çatı yalıtım malzemenizi seçerken Insulation R-Value kullanırken dikkatli olun. Nasıl hile yapılacağını bilen bazı üreticiler var. Neyse ki, çoğu kaliteli Çatı yalıtım ürünü tedarikçisinin test sonuçları elinizin altında olduğundan her zaman isteyin. Büyük bir ürün üstleniyorsanız veya bir yükleniciyseniz, test sonuçlarını görmek çok faydalı olabilir.

R-Değeri, belirli bir malzemenin binanızda sağlayacağı yalıtım seviyesini kesin olarak garanti etmez. R-değerini bir kılavuz olarak kullanmak en iyisidir çünkü her bina farklıdır ve bir ürünün etkinliğini değiştirebilecek kendine özgü niteliklere sahiptir. Çatı katınızdaki yalıtım rulolarını değiştiriyorsanız, R-Değeri, benzeri ile değiştirildiği için büyük bir fark yaratmayacaktır.

Bununla birlikte, büyük bir proje ve yalıtım incelemesi yapıyorsanız veya yalıtım yeni bir bina içinse, R-Değeri önemli hale gelir. Başlangıçtan itibaren projenin R-Değeri kısmını yapmak, gerçeğin ardından iyi bir yalıtım elde etmeyi ummaktan çok mantıklı.

Kullanılacak En İyi Çatı İzolasyonu Nedir

Her binanın farklı olduğunu ve her yalıtım ürününün belirli ihtiyaçlara uygun olduğunu unutmayın. Size daha düşük bir ortalama R değeri verebilecek çeşitli yalıtım ürünlerine sahip olmak, daha iyi bir genel yalıtım sağlayabilir. Karar vermeden önce R değerinin ne olduğunu tam olarak anladığınızdan emin olun.

145 mm ISOTHERM veya 135 mm AEROLITE gibi çatı yalıtım ürünleri harika R-VALUE özelliklerine sahiptir. Daima SANS uyumlu çatı yalıtımını kurduğunuzdan emin olun.

Mülkünüz için doğru yalıtımı satın aldığınızdan emin olmak için birkaç ipucu var

Bir profesyonelden tavsiye alın
Malzeme ne kadar kalınsa R değeri o kadar yüksek olur
R değeri yoksa dikkatli olun
SABS onayını kontrol edin
Ürünün uzun vadeli etkinliğini sorun
R-Value, mülkünüzü yalıtırken size gerçekten yardımcı olabilir, ancak iş için doğru ürüne sahip olmak her zaman önemlidir.