Kağıdı veya Boya Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Evinizin iç tasarımını planlamak çok zaman alır. Bu anlaşılabilir bir durum çünkü eviniz sizin sığınağınız. Tüm mobilyaları seçmeden önce duvarlarınızı dekore etmeniz gerekiyor ki bu çok önemli bir adım çünkü odanın ambiyansını ayarlayacak. Evinizin değerini artırmak istiyorsanız, bu kılavuz başlamanıza yardımcı olabilir; ancak, boya mı yoksa duvar kağıdı mı yapacağınız konusunda kafanız karıştıysa, hangisinin sizin için en uygun olacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Duvar kağıdı

Profesyoneller

1) Duvar Kusurlarını Kolayca Kaplar – Eviniz yeni inşa edilmişse, çatlak ve deliklerle ilgili herhangi bir sorun olmaz. Bununla birlikte, zamanla, yeni evler de bu çirkin kusurları geliştirecektir. Duvar kağıdı onları kolayca örtebilir. Duvar kağıdını kurmadan önce duvarları tamir etmeniz gerekmez. Sadece duvarı hazırlamanız ve ardından duvar kağıdını yapıştırmanız gerekir. O zaman bu çatlaklar ve delikler artık görünmeyecek.

2) Çeşitlilikte Gelir – Farklı duvar kağıdı türleri ve bunları kurmanın çeşitli yolları vardır. Duvar kağıdının düz veya desenli çeşitleri olabilir. Zevkinize göre geniş bir seçiminiz var. Sadelikten hoşlanıyorsanız sade stiller, duvarlarınızda daha fazla detay istiyorsanız desenli bir görünüm tercih edebilirsiniz.

3) Uzun ömürlü – Duvar kağıdı tipik olarak 15 yıla kadar dayanır, bu nedenle uzun vadede size çok pahalıya mal olmaz. Tasarım değişikliği istemiyorsanız yedek parça satın almanız gerekmeyecek.

4) Yıkanabilir – Bazı duvar kağıtları yıkanabilir, bu da toz biriktiğinde veya çocuklar yanlışlıkla üzerlerine yazdıklarında veya boyadıklarında temizleyebileceğiniz anlamına gelir. Seçtiğiniz duvar kağıdının yıkanmak için gerçekten güvenli olduğundan emin olun.

Eksiler

1) Başlangıçta Pahalı – Çok çeşitli duvar kağıdı fiyatları olmasına rağmen, önceden pahalıdır. Uygulama için ruloları, macunu, kimyasalları ve aletleri satın almalısınız. Duvar kağıdını kendiniz kurabilirsiniz, ancak bunu yapmak için gerçek beceri ve doğru deneyim gerekir. Bu nedenle, ne yaptığınızdan emin değilseniz, bir profesyonel tutmanız size pahalıya mal olacaktır.

2) Zaman Tüketen Kurulum – Duvar kağıdını yüklemeden önce biraz hazırlık yapılması gerekir. Desenli duvar kağıdını seçerseniz, özellikle sürekli bir desende desenlerin doğru sırada olduğundan emin olmanız gerekir. Varsa eski duvar kağıdını da soymanız gerekecek, bu da onu soyabilmeniz için bazı kimyasallar gerektirecektir.

3) Yüksek Nemli Alanlar İçin İdeal Değil – Banyolarda ve mutfaklarda duvar kağıdı kullanmak iyi bir fikir değildir. Nem, iyi görünmeyen duvar kağıdını soyabilir. Böyle bir durumda, her şeyin yüzeyde tekrar düz olduğundan emin olmak için macunu yeniden uygulamanız gerekecektir.

Boya

Profesyoneller

1) Düşük Başlangıç ​​Maliyeti – Boya makul ölçüde ucuzdur. İhtiyaç duyulan fırçalar ve diğer malzemeler de ekonomiktir. İşi yapması için başka birini tutmanıza bile gerek kalmayacak çünkü bir duvarı boyamak gerçekten çok kolay.

2) Sonsuz Renk Seçimi – Aklınıza gelen renk ne olursa olsun, ona sahip olabilirsiniz. Hazır olarak gelebilir veya farklı bir renk tonu istiyorsanız karıştırabilirsiniz. Seçenekler sınırsızdır.

3) Herhangi Bir Odada Kullanılabilir – Duvar kağıdının aksine, evin etrafındaki yüksek nemli odalarda boya kullanabilirsiniz. Boya, banyonuzdan ve mutfağınızdan gelen su ve buhara dayanabilir.

4) Kolay Boyanır – Duvarlarınızın mevcut boya renginden sıkılırsanız, jotun boya dış cephe boyası gibi hızlıca değiştirebilirsiniz. Boyayı uygulamak hızlı ve kolaydır ve herhangi bir hata yaparsanız boyamak kolaydır.

Eksiler

1) Desen Yok – Boya yalnızca düz renklerde gelir. Kendiniz desen oluşturmadığınız sürece duvarlarınız sade olacaktır. Çıplak duvarınıza uygulanacak bir desene sahip herhangi bir boya bulamazsınız. Odalarınızda daha fazla derinlik ve doku arıyorsanız, boya size göre değil.

2) Duvar Hasarını Kaplayamaz – Duvarlarınızda herhangi bir çatlak, çıkıntı veya delik bulunmamalıdır. Bir boya işinden sonra duvarlarınızın harika görünmesini istiyorsanız astarlama gereklidir. Zaman ve para alacak boşlukları ve çatlakları doldurmanız gerekiyor.

3) Dağınık – Boya uygulamak dağınıktır. Boya işi yapmadan önce duvarların belirli kısımlarını kapatmanız gerekir. Duvarlara herhangi bir şey asmayı planlıyorsanız, önce boyanın kurumasına izin vermelisiniz, böylece boyanın hiçbir dekorasyonunuza ulaşmaması.

4) Toksik – Boya, insan vücuduna zararlı olabilecek kimyasallar içerir. Uçucu organik bileşikler içeren boyayı uyguladıktan sonra, sizin veya aile üyelerinizden herhangi biri için sağlık açısından tehlike oluşturmaması için yine de kürlenmesi gerekir.

Artık boya ve duvar kağıdının artılarını ve eksilerini bildiğinize göre, hangisinin iç tasarımınız için en uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Her ikisinin de kendi avantajları ve dezavantajları vardır, bu da sizin tercihlerinize bağlı olacağı anlamına gelir. Bütçenizi, ideal ev tasarımınızı ve ne sıklıkla yeniden dekore edeceğinizi düşünün.