Kalker Taşı

Kireçtaşı tortul kayaların grubuna aittir, onlar z. B. nehir yatağındaki ya da deniz tabanındaki yataklardan. Kireçtaşı yatakları dünya çapında bulunur ve genellikle daha büyük bitişik bölgelerde uzanır. Almanya pazarında Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Türkiye’den gelen taşlar bulunmaktadır.

Kireçtaşları mermer zemin ile hemen hemen aynı teknik özelliklere sahiptir. Birçok kireçtaşı genellikle mermer (Jura mermeri, Nero Marquina mermeri vb.) Olarak adlandırılır. Ana mineral bileşenleri kalsittir. Kalsit, karbonat grubundan bir mineraldir. Nispeten düşük mekanik ve kimyasal dirence sahiptir, bu nedenle kireçtaşı çok çizilmeye duyarlıdır (Mohs sertlik ölçeğinde kalsit 3. sırada yer alır). Kalsit saf formunda renksizdir, ancak beyaz veya krem ​​olabilir. Farklı aksesuarların karışımları ile, çoğunlukla metal oksitler, bej, kırmızı veya kahverengi tonları oluşturulabilir.

Kireçtaşının ana uygulaması iç iştir. Orada taşlar esas olarak zemin, duvar ve merdiven kaplamaları ve ayrıca pencere eşikleri olarak epoksi zemin kaplama teknik şartnamesi edildi. Farklı kalınlıklarda fayans, levha veya büyük ölçekli işlenmiş olarak üretilmektedir. Görünümleri genellikle toprak tonlarının renk spektrumunda hareket eder. Oluşan tüm çizikler, istenirse yerel olarak öğütülebilir. Son zamanlarda kireçtaşları fırçalanmış yüzeyler ile giderek daha fazla sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.