Kapı Boyama Sorularının Cevapları

S. Dairemin ön giriş kapısı, orijinal görünümlü orta kahverengi kaplamalı metal bir kapı. Hiç boyanmış gibi görünmüyor. Duvarlara uyacak şekilde, grimsi bir beyaz veya tamamlayıcı bir açık renkle boyamak istiyorum. Görünüşe göre iki kata ihtiyacım olacak ama boyamak için hangi tekniği kullanmalıyım? Fırça izlerini görmeye karşı hassasım, ancak kapıda sekiz adet gömme dekoratif panel var, bu yüzden tüm kapıda rulo kullanamayacağımı düşünüyorum.

C.Üzerinde rulo kullanabilirsiniz. 4 inçlik bir rulo kullanın ve önce tüm gömme panelleri, ardından rayları ve direkleri yaparak her bir parçayı ayrı ayrı açın. Bir paneli açın ve pürüzsüz hale getirin. Daha sonra paneller yapıldıktan sonra dikey parçalar olan direkleri açın ve her birini fırçalayın. Ardından yatay parçalar olan rayları yapın. Raylar ve direkler, kapının gömme panel olmayan kısımlarıdır. Ahşap bir kapı hayal edin – bunlar, panelli alanlar eksi kapıyı oluşturan panolar veya çıtalardır. Sherwin Williams Waterborne Pro-Classic veya Benjamin Moore Waterborne Satin Impervo kullanın, bu boyaların her ikisi de çok iyi düzleşir ve neredeyse hiç fırça darbesi göstermez.

S. Çelik ön kapımı boyamak istiyorum ama boyanın söveye yapışmasını veya havanın sıyrılmasını önlemek için kapatmadan önce ne kadar beklemem gerekiyor?

C. Boyaya ve hava durumuna bağlıdır; ısı ve güneş ışığı kurumayı hızlandırmaya yardımcı olur. Çoğu çelik kapı, çıkarılabilir hava sıyırma özelliğine sahiptir. Sizinki kaldırılabilirse, çıkarın ve 24 saat sonra yeniden yükleyin. Çıkarılamıyorsa, boya kutusundaki bilgilere bakın ve güvende olmak için birkaç saat ekleyin. Gerekirse çiy kuruduktan hemen sonra, sabah erkenden boyamayı deneyin. En azından açık bırakabildiğiniz kadar açık bırakın. Bazen lateks boya birkaç gün sonra bile yapışma eğilimi gösterir. En iyi seçeneğiniz, mümkün olduğunca uzun süre açık bırakmaktır.

S. İki eski alüminyum fırtına kapısını boyamak için herhangi bir ipucu olan var mı? Orta derecede çukurlaşmaları vardır; genel olarak, genel olarak iyi durumdalar, sadece “restore edilmeleri” gerekiyor. Onları boyayabilir miyim diye merak ettim. Doğru yapmak için hangi adımları atmam gerekir?

C. Gevşek, dökülen veya paslı metalleri tel fırçayla temizleyin. Kapıyı TSP/su karışımıyla iyice ovarak temizleyin veya Savogran tarafından üretilen Dirtex gibi bir ürün kullanın. Durulayın ve kurumaya bırakın. Hafifçe inceltilmiş yağlı bir dış cephe yağı astarı (1 litre inceltici ila 1 galon astar) ile astarlayın veya benim gibi kolay yoldan gidin ve Zinsser’s B I N kullanın. İki kat %100 akrilik dış cephe boyası ile son kat boya.

S. Halihazırda iki kat eski boyaya sahip dört panelli yatak odası kapısının üzerini boyamak üzereyim. Kapıları tamamen sökme zahmetine girmek istemiyorum. Daha iyi yapışma için parlaklığı gidermek için kapıyı zımparalamak için okudum. Denediğim tüm zımparalama yöntemleri, yüzeyi hiç pürüzlendirmiyor. Son kat jotun iç cephe boya sarfiyatı boya oldukça dayanıklı görünüyor ve onu çizmeme izin vermiyor. Kimin kullanmasını tavsiye edersin?

C. Parlaklığı nötralize etmek için zımparalamaya iki temel alternatifiniz veya eklemeniz var. Biri, yaygın olarak “parlaklık giderici” olarak bilinen ama aynı zamanda çeşitli şekillerde “sıvı zımpara kağıdı” veya “boya bağı” olarak etiketlenen şeydir. Basitçe söylemek gerekirse, bu, bir yüzeydeki boyanın üst katmanını yumuşatan, böylece üzerine uygulanan boyanın daha iyi yapışmasını sağlayan, zayıflamış bir boya sökücü versiyonudur. Hızlı kuruma hızına sahiptir, bu nedenle daha hızlı çalışmanız gerekir, aksi takdirde kurur ve yeniden uygulanması gerekir. Bir seferde daha küçük alanlar yapmak en iyisidir. Diğer alternatif ise astardır. Kaliteli bir yapıştırma astarı size ihtiyacınız olan yapışmayı sağlayabilir ve deyiminin altını çiziyorum. Yağ bazlı astar daha iyi yapışır ve örtülür ancak koku ve temizleme ile ilgili bir takas vardır. Parlatıcıyı astarlarsanız veya parlatıcı kullanıyorsanız, zımparalamaya çalışılmalıdır. Peeling alanlarına gelince, her iki alternatif de bunları kapatmaya yardımcı olacaktır. Parlatıcı, alanları yumuşatarak daha iyi karışmalarını sağlar ve/veya astar doldurmaya yardımcı olur. Herhangi bir gevşek malzemeyi çıkarmak için soyma alanlarını zımparaladığınızdan emin olun.

S. Yakın zamanda eski bir ev satın aldım. İlk sahibi, ön dış kapıyı yeni bir fiberglas kapıyla değiştirdi. Kapı sıkışmasını karşılayan dış kapı kenarındaki boya soyulmuş. Kapının geri kalanındaki boya harika görünüyor. Lütfen yardım et! Nereden başlamalıyım?

C. Tüm soyulan/gevşek boyayı kazıyın ve 120 kumlu zımpara kağıdı ile zımparalayın. Bu alanı bir dış yapıştırma astarı ile astarlayın. Ardından o alana rötuş yapın veya tüm kapıyı yeniden boyayın.