Kapı Nedir

Bir kapı, bir bina, oda veya araç gibi kapalı bir alana girişe veya girişe erişimi engellemek ve erişime izin vermek için kullanılan hareketli bir mekanizmadır. Kapılar normal olarak menteşeleri yatay olarak döndüren pencereli veya penceresiz bir veya iki katı panelden oluşur. Bu menteşeler kapının kenarına takılıdır, ancak kayan, katlanan veya dönen kapılar da vardır. Bir kapının ana amacı fiziksel erişimi kontrol etmektir.

Kapılar, yangının yayılmasını engellemede ve gürültüye engel olarak önemlidir. Birçok kapı, belirli insanlara giriş izni vermek ve diğerlerini korumak için kilitleme mekanizmaları ile donatılmıştır.

Açıldığında kapılar, insanların, hayvanların, havalandırma veya ışığın geçmesine izin verebilir. Kapı, hava boşluklarını kapatarak bir alandaki fiziksel atmosferi kontrol etmek için kullanılır, böylece iç mekanlar daha etkin bir şekilde ısıtılabilir veya soğutulabilir. Kapandığında, bir kapı normal olarak havanın bir taraftan diğerine aktarılmasını engeller. Havanın bir ızgara şeklinin bir kısmından geçmesine izin veren benzer yapılar, kapılar olarak adlandırılır.

Kapılar, ötesinde yatan şeyin izlenimini yaratmada estetik bir amaca sahip olabilir; Örneğin, bir binanın idari ve fabrika alanlarını ayrı tutmak. Daha az resmi ortamlarda, kapılar gizlilik arzusunun bir işareti olarak da görülebilir. Bir nezaket ve nezaket biçimi olarak, insanlar genellikle bir kapı açmadan ve bir odaya girmeden önce vururlar. Bazı kapılar bile “tokmak” olarak adlandırılmış. Bu metnin yanında bulunan fotoğraftaki gibi.

Kapılar genellikle sembolik olarak ritüel amaçlarla donatılır. Örneğin, bir kapının, bu kapının anahtarının korunması veya alınması da dahil olmak üzere, bir kapıya erişime izin verilmesi özel bir öneme sahip olabilir. Benzer şekilde, kapılar ve kapılar genellikle literatürde ve sanatta metaforik ya da alegorik bağlamda, sıklıkla bir değişim noktası olarak görülür.

Çoğu durumda, bir kapının iç tarafı dış tarafına uyar, ancak diğer bazı durumlarda, bir araç kapısında olduğu gibi iki taraf arasında keskin kontrastlar vardır.

Kayıtların en eskisi, her biri tek bir tahta parçası halinde, tek veya çift kapılı olarak gösterildikleri Mısır mezarlarının resimlerinde temsil edilenlerdir. Kapılar, bir zamanlar geçtiğimiz yaşamın kapısının önüne geçtiğine inanılıyordu ve önemli yerlere giden bazı kapılar, sonraki yaşamın tasarımlarını içeriyordu. İklimin yoğun olarak kuruduğu Mısır’da ise, onların çatışmasından korkma olmazdı, ancak diğer ülkelerde, Vitruvius’a göre (iv. 6), sürgünlerle (deniz / si) yapılmış olan, onları çerçevelemek gerekli olurdu. ve raylar (bakınız: Çerçeve ve panel): kapalı boşluklar, paneller (timmpana) ile doldurulurken, stiles ve raylarda yapılan olukların içine girer. Köşeler, bunlardan biri, köşeli veya mafsallı, asma stile, diğeri ise orta veya toplantı stile olarak bilinen dikey panolardır. Yatay çapraz parçalar üst ray, alt ray ve orta veya ara raylardır. En eski kapılar, Kral Süleyman’ın tapınağında bulunan ve İncili tasvir edilen, zeytin ağacından yapılmış (I Kings vi. 31-35), altınla kaplanmış ve kaplanmış olan keresteden yapılmıştır. Homer’de oturan kapılar gümüş veya pirinçten yapılmış gibi görünüyordu. Zeytin ağacının yanı sıra karaağaç, sedir, meşe ve selvi kullanılmıştır. İsviçre’deki arkeologlar tarafından 5000 yıllık bir kapı bulundu.

Tüm eski kapılar, asal ve granit gibi bazı sert taşlarda bulunan, lento ve eşikteki yuvalarda çalışan asılı stileğin üst ve alt kısmındaki pivotlarla asılmıştır. Nippur’da Dr. Hilprecht tarafından 2000 B.C. dolerit içinde idi. Balawat’daki kapıların zıdvanları bronzla kaplandı (şimdi British Museum’da). Bu kapılar veya kapılar her biri yaklaşık 8 ft 4 inç (2.54 m) genişliğinde ve 27 ft (8.2 m) olmak üzere iki yaprak halinde asılmıştır. yüksek; 10 inç yüksekliğinde bronz şeritler veya şeritler ile kaplanmışlardır. Figürlerin repouss dekorasyonu ile kaplanmıştır. Ahşap kapılar yaklaşık 3 inç kalınlığındadır, fakat asılı stile 14 inç (360 mm) çapındaydı. . Bronzda çeşitli boyutlardaki diğer kılıflar bulunmuş ve bunun da ahşap milleri korumak için benimsenen evrensel bir yöntem olduğunu kanıtlamıştır. Ahşapta kuzenin az olduğu Suriye’deki Hauran’da kapılar taştan yapılmış ve bir tanesi 5 ft 4 inç (1,63 m) ‘de 2 ft 7 in (0,79 m) ingiliz Müzesinde olduğu; Toplantı stilesindeki grup, bir çift kapının yapraklarından birinin olduğunu gösteriyor. Suriye’deki Bostra yakınlarındaki Kuffeir’de Burckhardt, 9 ila 10 ft (3.0 m) taş kapılar buldu. yüksek, şehrin giriş kapıları olmak. Etruria’da birçok taş kapı Dennis tarafından anılmaktadır.

Antik Yunan ve Roma kapıları tek kapı, çift kapı, üçlü kapı, sürgülü kapılar veya katlanır kapılardı, son durumda yapraklar menteşeli ve katlanmıştı. Eumachia’da üç yapraklı bir kapının resmidir. Agrigentum’daki Theron Türbesi’nde taştan oyulmuş dört panelli bir kapı bulunmaktadır. Blundell koleksiyonunda, her bir yaprak beş panelli, çift kapılı bir tapınağın bir kabartmasıdır. Mevcut örnekler arasında SS kilisesindeki bronz kapılar. Roma’da Cosmas ve Damiano, Roma dönemi metal işlerinin en güzel dönemine dair önemli örneklerdir; İki yapraklı, her biri iki panelli ve bronz çerçeveli. Panteon’un tasarımları benzerdir, dar yatay paneller ek olarak, üstte, altta ve ortadadır. Roma döneminin diğer iki bronz kapısı Lateran Bazilikası’ndadır.

İskenderiye’nin Yunan bilgin Heronu, MS 1. yüzyılda Roma Mısır döneminde bilinen en eski otomatik kapıyı yaratmıştır. İlk ayak sensörlü otomatik kapı, Çin’de kraliyet kütüphanesi için kurulmuş olan Sui İmparatoru Yang (r. 604–618) döneminde yapıldı. İlk otomatik kapı operatörleri daha sonra 1206 yılında Arap mucidi El Cezeri tarafından yaratıldı.

Bakır ve onun alaşımları ortaçağ mimarisinde ayrılmazdı. Bethlehem’deki (6. Yüzyıl) Doğuş Kilisesi’nin kapıları, kalıplarla kesilmiş bronz tabaklarla kaplıdır. Konstantinopolis’teki Ayasofya’nın, 8. ve 9. yy.’lık dönemlerinde tunçtan yapılmış ve benzer yapımlardaki Aix-la-Chapelle (9. yüzyıl) katedralinin batı kapıları muhtemelen Konstantinopolis’ten getirilmiştir. Marks, Venedik. Almanya’daki Aachen Katedrali’nin üzerindeki bronz kapılar, MS 800’e kadar uzanmaktadır. Floransa Katedrali’ndeki bronz vaftiz kapıları 1423 yılında Ghiberti tarafından tamamlanmıştır.

11. ve 12. yüzyıllar arasında, en eski Hildesheim, Almanya’da (1015) biri olan çok sayıda bronz kapı örneği vardır. Hildesheim tasarımı Polonya’daki Gniezno kapısı konseptini etkiledi. Güney İtalya ve Sicilya’daki diğerlerinin en iyileri şunlardır: Sant Andrea, Amalfi (1060); Salerno (1099); Canosa (1111); Troia, iki kapı (1119 ve 1124); Trani katedralinin kapılarını da yapan Trani Barisano’nun Ravello (1179); Monreale ve Pisa katedrallerinde, Pisa Bonano tarafından. Tüm bu durumlarda, asma stile, üstte ve altta pivotlar vardı. Menteşenin yerine konulduğu zaman tam olarak bilinmemekle birlikte, bu değişiklik, kapıların, örneğin, sonsuz sayıda tasarımın dövme demir bantları ile kapıları güçlendirmek ve süslemek için başka bir yöntem getirdi. Bir kural olarak, süs çalışma yaylarının menteşeleri oluşturduğu üç şerit, dikey zıvanalara takılan asma rayların dışında kalan halkalar, duvar veya ahşap çerçeve içine girer. Lincoln’de 12. yüzyılın ilk örneği var; Fransa’da, Paris’teki Notre Dame kapılarının metal işi belki de en güzel icraattır, ancak örnekler Fransa ve İngiltere boyunca sınırsızdır.

İtalya’ya dönüşen en ünlü kapılar, kapı çerçevelerinin tamamı bronz olan Battistero di San Giovanni’nin (Floransa) kapılarıdır. Bunlar, belki de en dikkat çekicidir: figürler, kuşlar ve güney kapısının yeşillikleri, Andrea Pisano (1330) ve Ghiberti’nin (1425-1452) doğusundaki doğu kapısından muhteşem güzellikler vardır; Kuzey kapısında (1402–1424) Ghiberti, aynı panelde ve şekillerde Andrea Pisano olarak aynı tasarım şemasını benimsedi, fakat doğu kapıda dikdörtgen panellerin tümü, Kutsal Yazıların olduğu kabartmalarla doludur. sayısız figürle resmedilmiştir, bunlar muhtemelen Michelangelo’nun konuştuğu Cennet’in kapılarıdır.

Kahire’deki camilerin kapıları iki çeşitdi; dışarıdan, bronz veya demir levhalarla kaplanmış, dekoratif desenlerde kesilmiş ve kabartmalı patronlarla kazıma veya kakma yapılmış olanlar; ve kare ve elmasın birbirine geçmeli tasarımları ile çerçevelenen ahşabı olanlar, bu sonuncusu, kökenini Koptuş olarak alır. Normandiya için Saracenic işçi tarafından yapılan sarayın sarayının kapıları iyi örneklerdir ve iyi korunur. Bu sonlara benzer bir dekoratif kapı sınıfı, stiles ve rayların kenarlarının eğimli ve çentikli olduğu Verona’da bulunur.

Rönesans dönemi İtalyan kapıları oldukça basit, mimarları etki için kapılara daha çok güveniyor; ancak Fransa ve Almanya’da tam tersi durumda, kapılar özellikle Louis XIV ve Louis XV dönemlerinde özenle oyulmuş, bazen de sütunlar ve sütunlar ve nişastalı nişler gibi mimari özellikleri olan kapı, düz duvarla kaplıdır. İtalya’da eğilim, panel sayısını artırarak ölçek vermek iken, Fransa’da bunun tersi de geçerliydi; Fontainebleau’daki iki kapıdan oluşan büyük kapılardan biri, tamamen büyük bir panelden oluşmuş gibi yapılmış.

Fransa’daki en eski Rönesans kapıları Aix’teki Aziz Sauveur katedraline aittir (1503). Alt panellerde şekiller 3 ft (0.91 m). Gotik nişler yüksek ve üst panellerde yaklaşık 2 ft (0.61 m) rakamları ile nişler çift bir aralık. üstlerindeki kanopiler ile yüksek, hepsi sedir oyulmuş. Beauvais Katedrali’nin güney kapısı, bazı açılardan Fransa’nın en iyisidir; Üst paneller, şekil konularıyla ve üstlerindeki kanopilerle yüksek rölyefe oyulmuştur. Gisors’taki kilisenin kapıları (1575), üst üste bindirilmiş klasik pilastlarla bölünmüş nişler ile oyulmuştur. Rouen’deki St. Maclou’da üç muhteşem oyma kapı vardır; Jean Goujon’unkilerin her tarafında nişlere sahip oldukları ve diğerlerinin de merkezinde bir grup güzelliğin olduğu görülmektedir. Muhtemelen kırk ila elli yıl sonra diğer kapılar, kabartmalarla, manzaralarla, figürlerle ve özenle geçmeli kenarlıklar ile zenginleştirilmiştir.

Kennedy Uzay Merkezindeki NASA’nın Araç Montaj Binası, en büyük dört kapıyı içeriyor. Araç Montaj Binası aslen Apollo misyonlarının Satürn araçlarının montajı için yapıldı ve daha sonra Uzay Mekiği operasyonlarını desteklemek için kullanıldı. Dört kapının her biri 139 metre (456 feet) yüksekliğindedir.

İngiltere’nin en eski kapısı Westminster Abbey’de bulunabilir ve 1050’den beridir. 17. yüzyılda İngiltere’de, kapı panelleri bolca oyulmuş veya bazen zengin oyularak çıkıntı yapan çıkıntılarla yükseltilmiş; 18. yüzyılda strüktürler üzerinde çalışılmış kalıplar, yumurta ve dil süsleri ile oyulmuştur.

Farklı amaçlarla çok sayıda kapı var. En yaygın tip, kapıyı dolduran tek bir sert panelden oluşan tek kanatlı kapıdır. Bu temel tasarıma, çift kanatlı kapı veya çift kapı ve kapıların her bir tarafına menteşelenmiş iki bitişik bağımsız panele sahip olan Fransız pencereleri gibi birçok varyasyon vardır.

Yarım kapı veya Hollandalı kapı veya sabit kapı, yatay olarak ikiye bölünmüştür. Geleneksel olarak, üst yarısı bir at veya başka bir hayvanın beslenmesini sağlamak için açılabilir, alt yarısı ise hayvanı içeride tutmak için kapalı kalır. Bu kapı tarzı evler için uyarlanmıştır.

Salon kapıları, genellikle kamusal barlarda ve özellikle de Amerikan batısıyla ilişkili bir çift hafif döner kapıdır. Ayrıca kafe kapıları olarak da bilinen salon kapıları, yayları birleştirerek hangi yöne açıldığına bakılmaksızın, genellikle kapıları kapatan çift yönlü menteşeleri kullanırlar. Sadece diz seviyesinden göğüs seviyesine uzanan salon kapıları, batwing kapılar olarak bilinir.

Güney Hindistan’da Ryali’deki harap bir koğuşun kapısı

Kör bir kapı, Gibb kapısı veya jib kapının görünür bir trim veya çalıştırılabilir bileşeni yoktur. Tüm bitişlerde bitişik duvarla harmanlanacak şekilde ve görsel olarak duvarın bir parçası olarak gizlenmiş bir kapı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Bir Fransız kapı, bir veya daha fazla saydam veya yarı saydam panelin etrafına (ışıklar veya litler olarak adlandırılır) çerçevelenerek tek başına, çiftler halinde veya seri olarak kurulabilir. Bu kapıların eşleşen bir çiftine kapı yüksekliğinde bir kanatlı pencereye benzediği için bir Fransız penceresi denir. Bir Fransız kapı çifti bir Fransız penceresi olarak kullanıldığında, uygulama genel olarak bir merkezi mullion (bazı kanatlı pencere çiftleri gibi) içermez, böylece daha geniş bir engelsiz açıklığa izin verir. Çerçeve tipik olarak zemin seviyesinde bir hava şeridi gerektirir ve kapıların su girişini önlemek için birleştiği yerler. Bir espagnolette civata, her kapının baş ve ayaklarının tek bir hareketle sabitlenmesini sağlayabilir. İnce pencere doğramacı, odaya ışığı en üst düzeye çıkarır ve dışardan bakıldığında kapı doğramalarının görsel etkisini en aza indirir. Bir Fransız penceresinin kapıları genellikle balkon, sundurma veya teras üzerine dışarıya açılır ve bahçeye giriş sağlayabilirler.

Panjurlu bir kapı, gizliliği korurken ve ışığın içeriye geçmesini önlerken açık havalandırmaya izin veren sabit veya hareketli ahşap yüzgeçlere (genellikle çıta veya panjur olarak adlandırılır) sahiptir. Göreceli olarak zayıf yapılar olmakla birlikte, dolapların ve havalandırma odalarının en yaygın olarak kullanıldığı yerlerdir; güvenlik, iyi havalandırmadan daha az öneme sahiptir, ancak çok benzer bir yapı genellikle pencere kepenkleri oluşturmak için kullanılır. Çift kapıları, 1929 yılında Florida’da Gwendolyn ve Powel Crosley tarafından inşa edilen Seagate’e getirildi; bu da, herhangi bir yönde yüzgeçleri görmenin imkânsız olduğu için ilave bir gizlilik derecesiyle istenen hava dolaşımını sağladı.

Kompozit bir kapı, katı veya cam olabilen ve genellikle yüksek yoğunluklu köpükle doldurulmuş tek kanatlı bir kapıdır. Birleşik Krallık’ta, kompozit kapıların BS PAS 23 / 24’e göre sertifikalandırılması ve resmi bir İngiltere polis teşkilatı olan Güvenli Tasarım ile uyumlu olması yaygındır.

Çelik güvenlik kapısı, çoğu zaman tonozlarda ve saldırıya dayanacak güvenli odalarda kullanılmak üzere güçlü çelikten yapılmış bir kapıdır. Bunlar ayrıca standart iç ve dış kapıları andıran ahşap dış panellerle de donatılabilir.

Bir gömme kapı, içi boş parçaları genellikle bir karton çekirdek malzemesi ile doldurulmuş olan, hafif ahşap bir çerçeve üzerine yerleştirilmiş kontrplak veya MDF içeren tamamen düz bir kapıdır. Deriler, ilk olarak 1924’te William H Mason tarafından icat edilen suntalardan da yapılabilmektedir. Masonit olarak adlandırılan bu yapı, ahşap talaşların tahtalara preslenmesi ve buğulamasıyla ilgilidir. Gömme kapılar en yaygın olarak konutun iç kısmında kullanılmaktadır, ancak dış kapılar, özellikle otellerde ve birçok bağımsız konut içeren diğer binalarda, bazen biraz daha önemli versiyonlar kullanılmaktadır.

Kalıplanmış bir kapı, gömme kapı ile aynı yapıya sahiptir. Tek fark, yüzey malzemesinin, MDF’den yapılmış bir kalıplanmış deri olmasıdır. Skins de suntalardan yapılabilir.

Kalıplanmış bir kapı, gömme kapı ile aynı yapıya sahiptir. Tek fark, yüzey malzemesinin, MDF’den yapılmış bir kalıplanmış deri olmasıdır. Skins de suntalardan yapılabilir.

Çoğunlukla tahta ve çıtalı kapılar olarak adlandırılan bir çıkıntı ve köşebent kapı, çentikler (veya çıtalar) olarak adlandırılan iki veya daha fazla yatay kütük tarafından sabitlenmiş çoklu dikey panolardan yapılır ve bazen köşeli ayraçlar olarak adlandırılan ek köşegen kütükler tarafından tutulur.

Wicket kapısı, daha büyük kapının açılmasına gerek kalmadan erişime izin veren çok daha büyük bir kapının içine yerleştirilmiş bir yaya kapısıdır. Bir katedralin tören kapısında veya garaj veya hangarda büyük bir araç kapısında örnekler bulunabilir.

Çift katlı bir kapı, çiftler halinde katlanarak birkaç bölüme sahip bir birimdir. Ahşap en yaygın malzemedir ve kapılar metal veya cam da olabilir. Bifoldlar genellikle dolaplar için yapılır, ancak odalar arası birimler olarak da kullanılabilir. İkiye katlanmış kapılar aslında dışarıdan içeri girebilecek kapılardır. Konserde açılırlar; Paneller birbirlerine karşı katlanır ve açıldığında birlikte itilir. Ana kapı paneli (genellikle trafik kapısı olarak bilinir), tam olarak açıldığında birbirlerine oldukça düzgün bir şekilde katlanan ve neredeyse oda bölücülerine benzeyen bir panel yığını ile birlikte gelir.

Bazen bir Arcadia kapısı veya veranda kapısı olarak adlandırılan sürgülü cam bir kapı, camdan yapılmış ve bazen bir ekrana (kapıyı kapatan çıkarılabilir metal bir örgü) açılan bir kapıdır.

Avustralya kapıları, Avustralya kamu evlerinde sıklıkla bulunan bir çift kontrplak sallanan kapıdır. Bu kapılar genellikle kırmızı veya kahverengi renktedir ve diğer İngiliz Kolonileri’nin kamu evlerinde bulunan daha resmi kapılara benzemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.