Kara Tahta Boyası Uygulamak İçin 7 İpucu

Kara tahta boyası kullanarak çocuklarınıza odalarında sanatsal bir çıkış yapabilir veya eve ilginç bir tasarım estetiği kazandırabilirsiniz. Çocuklar, duvarları harap etmeden veya anne ve babanın tüm yüzeyi yeniden boyamasına neden olmadan kalplerinin içeriğine ulaşabilirler. Kara tahta boyası, kara tahtaya veya karalama yapmak için bir yere ihtiyaç duyduğunuz birçok başka yerde de kullanılır. Kara tahta boyası uygulamak, dikkat etmeniz gereken birkaç küçük farklılık dışında, herhangi bir duvarı boyamaya benzer.

Adım 1 – İhtiyacınız Kadar Satın Alın
Kara tahta boyası ile resim yaparken birçok insanın karşılaştığı sorunlardan biri, yeterince satın almamaktır. Boyamaya başlamadan önce ne kadar ihtiyacınız olduğunu bildiğinizden emin olun. Boyanız biterse ve daha fazla satın almak zorunda kalırsanız, boyanın kuruduktan sonraki görünümünde bir fark göreceksiniz. Ton ve renkte aynı tutarlılığı elde etmemek için makul bir şans vardır.

Adım 2 – Duvarı ve Alanı Hazırlayın
Küçük bir alanı mı yoksa tüm duvarı mı boyayacak olursanız olun – boyamaya başlamadan önce temiz olmalıdır. Yüzeydeki toz ve kiri temizlemek için nemli bir bez kullanın ve duvardaki tüm izleri kaldırın. Yüzeyi pürüzsüz hale getirmek için boyanacak alanı hafifçe zımparalamak da önemlidir. Zımparaladıktan sonra da tozu temizlemek için duvarı silin.

Damlama bezleri sererek çevredeki alanları sıçrama ve damlamalardan korumak için tüm önlemleri alın. Ayrıca, boyanmasını istemediğiniz alanları maskelemek için kaliteli bir boyacı bandı kullanın.

Adım 3 – Önce Tüm Çatlakları Doldurun
Duvarınızı boyamaya başlamadan önce, çatlakları veya küçük delikleri de doldurmalısınız. Bunu, boyadığınız yüzeye göre alçıpan dolgu macunu, ahşap macun veya başka bir dolgu maddesi ile yapın. Duvarla aynı seviyede zımparalamadan ve kalıntıları temizlemeden önce kurumasını bekleyin.

Adım 4 – Boyayı Dikkatlice Karıştırın
Kara tahta boyası, çok sert karıştırırsanız kırılmaya karşı çok hassastır. Boya fırçanızı kullanın ve boyayı kutunun içinde yavaşça hareket ettirin. Çok kuvvetli karıştırırsanız üzerine yazılmasını sağlayan özelliklerin bozulmasına neden olur.

Adım 5 – Boya Uygulayın
Boyayacağınız alanın ortasından başlayın ve oradan dışarıya doğru çalışmaya başlayın. Tutarlı bir şekilde çalışın ve tüm fırça işaretlerini üst üste bindirdiğinizden emin olun. Boya fırçanızda maltepe jotun bayi gibi bol miktarda boya kullanın, ancak sadece duvara “sökmeyin”. Yüzeyi sürekli olarak pürüzsüz tutmak için damlamaları olduğu gibi temizleyin. Haddelenmesi gereken çok geniş bir yüzey yapıyorsanız, çok kısa bir şekerleme silindiri kullanın. Tur çizgileri ve silindir izlerinden kaçınmak için çok fazla bastırmayın. Yüzeyi düzleştirmek için farklı açılarda yuvarlayın.

İpucu: Baz kat olarak renkli bir astar kullanmayı düşünün. Bu, kara tahta boyasının daha iyi kaplanmasına ve kat sayısını azaltmasına yardımcı olacaktır. Yeterli kapsama alanı elde etmek için üç kat boya gerekebilir.

Adım 6 – Kurumasına İzin Verin
Boya duvara uygulandıktan sonra, üzerinde daha fazla çalışma yapmadan önce üç gün beklemeniz gerekir. Boyanın içindeki maddelerin, üzerine yazı yazabilmeniz için önce sertleşmesi ve sertleşmesi gerektiğinden bu önemlidir.

Adım 7 – Tebeşirle Hazırlayın
Boyanın kuruması için yeterli zaman verildikten sonra, tüm yüzeye tebeşir sürerek boyayı hazırlayın. Bu tebeşirin birkaç saniye kalmasına izin verin ve ardından silin. Bu işlemi bitirdikten sonra kara tahta boyası kullanıma hazırdır. Her zaman olduğu gibi, temizlik, kullanım ve çıkarmayı olabildiğince kolaylaştırmak için ürünle birlikte gelen diğer talimatlar için boya etiketini dikkatlice okuyun.

İpucu: Kara tahta boyası evin etrafındaki cam, dolap, toprak kap ve diğer aksesuarlarda kullanılabilir.