Kaynak Sonrası Paslanmaz Çelik Nasıl Temizlenir

Paslanmaz çelikle çalışan birçok DIY kaynak meraklısı ve profesyonel, ısıtma ve kaynak işlemi sırasında metalin renklendiğini bilir. Bu, bitmiş projelerinin estetik görünümünü azaltabilir ve amatörce görünmesini sağlayabilir.

Bu yüzden birçok kaynakçı, kaynak sonrası paslanmaz çeliğin nasıl temizleneceğini bilmek ister mi?

Kaynaktan sonra paslanmaz çeliği temizlemenin en iyi yolu, elektro-parlatma adı verilen bir işlemdir. Bu işlem, elektrik yardımıyla metal bir yüzey üzerinde asidik bir elektrolitin oksidasyonunu içerir.

Elektro-parlatma sadece yüzeyi lekelerden temizlemekle kalmaz, aynı zamanda metalin uygun şekilde pasifleşmesine de yardımcı olur. Bu, yüzeyi demir içermeyen bir krom oksit tabakasıyla kaplar ve ona paslanmaz çeliğin ünlü parlaklığını verir.

Isı Tonları ve Korozyon Nedir?
Isı Tonları
Paslanmaz çelik dar bant dahil çoğu metalin yüzeyinde bir oksit tabakası bulunur. Isı ile renklendirme, doğal olarak oluşan bu oksit tabakasının daha kalın hale gelmesine ve bu da renk bozulmasına neden olur. Temper renkleri, ışık metal yüzeyden yansıdığı için ışık girişimi etkilerinin doğrudan bir sonucudur.

Oksit filmin normal yüzeyinden yansıyan ışık ve kaynakla oluşturulan oksit metal arayüzünden yansıyan ışık, oksit tabakasının kalınlığına bağlı olarak çeşitli renklere neden olur.

Kaynak endüstrisinde, bu fenomeni tanımlamak için renk bozulması, oksit ölçeği ve gökkuşağı etkisi gibi çeşitli terimler kullanılır. Bütün bu terimler aynı şeyden, paslanmaz çeliğin üst tabakasının rengindeki bir değişiklikten bahsediyor. Genellikle kaynak dikişinin çevresinde ve ısıdan etkilenen çevre bölge içinde meydana gelir.

Aşınma
Korozyon, doğal bir oksidasyon sürecidir. Kaynak için metal bir yüzey hazırladığınızda, oksijen ve nem gibi çeşitli atmosferik elementlere maruz kalır ve bu da paslanma için mükemmel koşulları yaratır.

Bu nedenle kaynak projelerinizi kaynak işinden önce ve sonra temizlemeniz ve cilalamanız önemlidir. Bu, çelik yapıların yüzeyini, gücünü ve şeklini korumaya yardımcı olur. Bitmiş çelik projelerinin artan dayanıklılığı ve çekici görünümü, temizleme işleminin ek faydalarıdır.

Kaynak Temizleme Çeşitleri
Kaynak sonrası paslanmaz çelik için kullanılan üç ana temizleme türü vardır; mekanik, kimyasal ve elektrokimyasal. Fırçalama, temizlik sonrası yüzeyi hazırlamak ve partikülleri uzaklaştırmak için kullanılır.

Mekanik Kaynak Temizleme
Mekanik kaynak temizliği, paslanmaz çeliği temizlemek için kullanılan yaygın ve düşük maliyetli bir yöntemdir. Pas ve diğer cüruf parçacıklarının oluşabileceği metal yüzeylerin üst katmanını temizlemek için taşlama makineleri ve aşındırıcılar içerir.

Mekanik kaynak çok zaman alır ve gerekli estetik değere sahip %100 temiz sonuçlara nadiren ulaşır. Sadece ulaşılması kolay yüzey alanları için iyidir.

Kimyasal Kaynak Temizleme
Kimyasal temizleme, metal temizliğinde en sık kullanılan yöntemdir. Bir kaynak işinden sonra temizlik için kimyasal asitleme macunu kullanmayı içerir. Macun, bir fırça veya sprey kullanılarak etkilenen bölgelere uygulanır ve metal ile etkileşime girmesi için bir süre yüzeyde bırakılır. Daha sonra çıkarılır ve yüzey nötralize edici bir madde ile nötralize edilir.

Bu işlem, imalattan sonra çeliği temizlemek için oldukça etkilidir, ancak kaynakçılar birkaç nedenden dolayı bundan hoşlanmazlar.

İlk olarak, kimyasal asitleme macunu hidroflorik, nitrik ve kükürt asitleri dahil olmak üzere çeşitli toksik asitler içerir. Bu kimyasallar insan vücudu için oldukça tehlikelidir ve tüketilmeleri veya solunmaları halinde deride ve iç organlarda ciddi, uzun süreli hasara neden olabilirler.

İkincisi, yalnızca sertifikalı bir operatörün kimyasal asitleme macunu kullanmasına izin verilir. Operatörün tüm vücudu asitlerle temas ihtimalinin olmaması için tamamen örtülmelidir. Bu nedenle asitleme genellikle yalnızca ticari atölyelerde ve otomatik sitelerde kullanılır.

Elektrokimyasal Kaynak Temizleme
Elektro parlatma olarak da bilinen elektrokimyasal kaynak temizliği, paslanmaz çeliği temizlemenin en etkili yöntemi olarak kabul edilir. Diğer iki yönteme göre daha hızlı, güvenli ve kaynakçılar tarafından tercih edilmektedir. Kaynakçı için önemli bir sağlık riski oluşturmaz.

Kaynak sonrası temizliğin yanı sıra süreç, metal yüzeylerden pas, çapraz kontaminasyon ve diğer kirliliklerin giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Elektrokimyasal Temizleme Prosesi
Elektrolitik temizleme işlemi son derece basittir.

Kaynaklı metal parça, hafif bir elektrolitik temizleme sıvısına daldırılır. Elektrolitik çözeltiden akım (AC/DC)) geçirilerek bir elektrik devresi oluşturulur. Bu işlem, kaynaktaki yabancı maddelerin temizlenmesine, renk bozulmasının giderilmesine ve istenen bir pasivasyon seviyesinin oluşturulmasına yardımcı olur.

Farklı Elektrokimyasal Temizleme Türleri
Kaynakta kullanılan iki tip elektrokimyasal temizleme vardır. Her ikisi de, renk bozulmasını gidermek için elektriği kaynak boyunca hareket ettirmek için aynı temel prensibi takip eder.

Birincisi, bir karbon fırça kullanılarak iş parçasına elektrolitik sıvıların manuel olarak uygulanmasını içerir. Elektrik, elektrolitik sıvı ile reaksiyona giren ve düzgün, temiz bir yüzey oluşturan metalin içinden geçer.

İkinci yöntem, metal parçaların elektrolitik sıvılara daldırıldığı özel elektrolitik banyoların kullanılmasını içerir. Elektrik bu karışımdan geçtiğinde, kaynak kirliliğini veya pası yüzeyden uzaklaştıran kimyasal bir reaksiyon oluşturur.

Elektrokimyasal Temizlemenin Faydaları
Paslanmaz çeliği kaynak sonrası temizlemek için her iki elektrokimyasal yöntemi de kullanabilirsiniz. Her biri kaynakçılar için çeşitli avantajlar sunar.

ESNEKLİK VE UYGULAMA KOLAYLIĞI
Elektrokimyasal temizliğin her yerde yapılması kolaydır çünkü ekipman oldukça portatiftir ve kolayca hareket ettirilebilir. Sahada, saha dışında ve arada herhangi bir yerde fırça ile manuel elektrokimyasal kaynak temizliği yapabilirsiniz.

Elektrokimyasal temizleme, kaynak altı ve yüzey bağlantıları da dahil olmak üzere her türlü kaynak bağlantısı için de etkilidir.

UYGULAMA GÜVENLİĞİ
Elektrolitik sıvılar, dekapaj macunu gibi tehlikeli kimyasallar içermez. Sadece yaygın alkolsüz içeceklerde bulabileceğiniz hafif bir fosforik asit içerir. Ana etkileşimli ajan, elektrolitik kimyasalın kendisinden ziyade elektriktir.

Bu, elektro-parlatmayı çok güvenli hale getirir ve hem kendin yap hobileri hem de profesyoneller tarafından kullanılabilir. Kendinizi temiz tutmak için eldiven ve önlük gibi bazı koruyucu ekipmanlara ihtiyacınız olsa da, elektrolitik temizlik için yüksek koruyucu giysiler gerekli değildir.

UYGULAMA HIZI
Elektrokimyasal kaynak temizleme işlemi çok zaman almaz. Ekipmanı hazırladıysanız, tüm iş parçasını uçtan uca temizlemek yarım saat sürer.

İyi bir elektro-parlatma aparatı, metal bir yüzeyi aynı anda temizleyecek ve pasifleştirecektir ve tekrar eden herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

OPTİMAL KOROZYON DİRENCİ
Mekanik ve hatta kimyasal temizleme, metal için gelecekteki korozyona karşı koruma sağlamaz. Kaynak ekipmanı araştırması, pasivasyon etkisi nedeniyle elektrokimyasal işlemin diğer temizleme yöntemlerine kıyasla en iyi korozyon direncini sağladığını göstermektedir.

Paslanmaz Çelik için Elektrokimyasal Kaynak Temizleme
Elektrokimyasal kaynak temizliği, özellikle paslanmaz çelikle oluşturulan kaynakların temizlenmesi için etkilidir. Çoğu kaynakçı, daha iyi dayanıklılığı, bakımı yapılabilirliği, görünümü ve korozyona karşı daha yüksek direnci nedeniyle paslanmaz çelikle çalışmayı tercih eder. Çeliğin bu ince niteliklerini korumak için imalattan sonra kaynakları temizlemenin iyi bir yolunu istiyorlar.

Paslanmaz çeliği diğer çelik alaşımlarıyla karşılaştırırsanız, korozyonla mücadele etme ve metalin yapısal bütünlüğünü koruma konusunda benzersiz bir yeteneği vardır. Ancak yine de tamamen paslanmaya karşı dayanıklı olmaktan uzaktır. Kaynak işini bitirdikten sonra yüzeyi düzgün temizlemezseniz paslanmaz çelik bile yapısal bütünlüğünü kaybedebilir ve paslanmaya maruz kalabilir.

Çoğu paslanmaz çelik türü, bunu düzeltmek için pasif bir yüzey tabakası ile donatılmıştır. Bu katman, altındaki demir tabanı ortamdaki nem ile etkileşimden ayırır. Çelik yüzeylerde korozyon ve pas oluşumunu engelleyen şey budur. Kaynak sonrası paslanmaz çelik yüzeyi temizlerken yüzey tabakasının da onarıldığından emin olmalısınız.

Elektrokimyasal temizleme işlemi, yüzey pasivasyonunu temizleme ile aynı anda gerçekleştirir, bu da her iki işlemi de aynı anda etkin bir şekilde bitireceğiniz anlamına gelir.

Elektrokimyasal temizleme ile, farklı türdeki kaynak kirliliğini (ısı tonları, renk bozulması ve pas vb.) başarılı bir şekilde ortadan kaldırabilecek ve aynı zamanda yüzeyi gelecekteki korozyona karşı koruyabileceksiniz.

ilgili sorular
Paslanmaz çelikten renk bozulmasını nasıl giderirsiniz?
Kaynak işlemi sırasında paslanmaz çelik, sıcaklığa bağlı olarak metalleri altın, kırmızı, mor, mavi veya kahverengi gibi farklı renklere dönüştüren çok yüksek bir sıcaklığa ısıtılır. Bu renkler güzel görünse de paslanmaz çeliğin bileşimini ve oksidasyon özelliklerini azaltır.

Kaynak sonrası paslanmaz çelikten renk bozulmasını gidermek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bunlar arasında en yaygın olanları elektrokimyasal temizleme, kimyasal asitleme, mekanik taşlama ve fırçalamadır.

Paslanmaz çelik için en iyi temizleyici nedir?
Elektrokimyasal temizleme, yüzeydeki oksitleri başarılı bir şekilde ortadan kaldırdığı ve metali koruyan pas önleyici, pasif tabakayı eski haline getirdiği için, ısıtma renk tonlarını ve renk bozulmalarını temizlemek için en etkili yöntem olarak kabul edilir.