Kendinden Astarlı Boya

Kendinden astarlı boyalar (tek üründe astar ve boya) kulağa cazip bir ürün gibi geliyor. Hem boya hem de astarı ayrı ürünler olarak kullanma ihtiyacını azaltmaları ve sözde zamandan tasarruf etmeleri beklenir. Ancak kendinden astarlı boya iyi bir seçenek mi?

Bir veya iki duvarı aynı renkte yeniden boyayan DIYer için bu bir seçenek olabilir (söylediğimizi not edin). Bununla birlikte, bir projede kendinden astarlı bir boya kullanan saygın bir profesyonel ressam bulmanız pek olası değildir.

Astar ve boyanın rolü:
Boya ve astar iki farklı ve farklı işleve hizmet eder. Ayrı ürünler olarak en iyi şekilde çalışırlar ve en iyi sonuçları sağlarlar.

Önerilen makale: paslanmaz çelik ve metal uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Astar, alt tabakayı hazırlar ve sızdırmaz hale getirir, alt tabaka ile boya arasında yapışma oluşturur ve alt tabaka üzerindeki gres veya su gibi lekeleri engeller. Hatta bazıları kokuları bile kapatabilir. Farklı primer türleri vardır ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmelisiniz. Örneğin ahşap veya metal, yağ bazlı bir astar gerektirir.

Boya rengi oluşturur, uygulandığı alt tabakayı korur ve parlaklık katabilir.

Kendinden emişli boya hakkındaki gerçek:

Kendinden astarlı boyada astar yoktur. Bunun yerine, daha kalın bir boyadır. Bu daha kalın tutarlılığın, bir astarın çoklu görevlerinin yerine geçmesi amaçlanmıştır. Ancak daha kalın boya silikonlu iç cephe boya fiyatları gibi çok yönlü değildir veya astar kadar iyi performans göstermez. Ayrıca birçok kendinden astarlı boya latekstir. Gerçek bir astar gibi yüzey lekelerini mühürlemez veya gizlemezler.

Kendinden astarlı boya ne zaman kullanılmaz:

Kendinden astarlı bir boya kesinlikle kullanmamanız gereken durumlar vardır. İçerirler:

Eski yağlı boya ahşap

Çelik gibi demirli metaller

Sert parlak boyalı yüzeyler, mutfak dolapları

Budaklı çam, sedir, # 2 çam ve egzotik sert ağaçlar gibi tanen akmasının bir sorun olduğu çıplak ahşap.

Profesyonel bir yüzey elde etmek için, kendinden astarlı boya yerine hem astar hem de boya kullanmanızı öneririz.