Koyun Yünü Yalıtım Artıları ve Eksileri

yalıtımHava soğudukça ve enerji faturalarımız arttıkça, evlerimizi sıcak tutmanın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Hükümet de bunu biliyor ve evlerimizi hem sıcak kalması hem de paradan tasarruf etmesi için yalıtmamıza teşvik eden bir dizi plan uygulamaya koydu.

Ancak hangi yalıtım tipini seçeceğinizi ve belirli türleri diğerlerine göre kullanmanın faydalarını nasıl biliyorsunuz?

Koyun yünü yalıtımı, birçok ev sahibinin denediği çevre dostu bir seçenektir – ancak iyi bir fikirdir ve sprey köpük yalıtımı gibi diğer seçeneklerle nasıl karşılaştırılır? Şimdi öğrenme zamanı…

Yalıtım Nasıl Çalışır?

İzolasyonun ana faydaları, sıcak havanın evinizden kaçmasını önleme şeklidir. Çatınızın, çatı katınızın veya duvarlarınızın yapısına hava cepleri (hatta sağlam bir bariyer) ekleyerek etkili bir bariyer görevi görür.

Önerilen makale: italyan boya mermer deseni ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bazı yalıtım türleri, bol miktarda havanın sıkışmasını sağlayan, böylece sıcak havanın hareketini yavaşlatan açık bir yapıya sahiptir. Diğer tipler, tam bir bariyer sunan ancak hava akışını azaltabilen sağlam bir yapıya sahiptir.

Çoğu yalıtım, yaz aylarında sıcak havanın evinize girmesini önler, böylece evinizi serin ve konforlu tutar.

Enerji Tasarrufu Güvenine göre, evinize yalıtım ekleyerek yılda 300 £ tasarruf etmek mümkündür. Bu yüzden karşılayabileceğiniz en iyi yalıtımı seçmek mantıklıdır.

Koyun Yünü Yalıtımı Nedir?

Hepimiz biliyoruz ki, koyunlar kabarık sıcak yünleri nedeniyle çiftliklerde ve hatta dağlarda uzun, soğuk kışlar yaşayabilir. Sırtlarındaki yün, ne kadar soğuk olursa olsun, onları kuru ve sıcak tutar.

Çiftçi olduğumuz sürece, bu yünleri kendi kıyafetlerimiz için kullanmak için koyun kesiyoruz. Yün, çok güçlü, sıcak ve yumuşak olan ipliğe dönüştürülebilir ve kıyafetlerden mobilya kaplamalarına ve halılara kadar her türlü uygulama için uygundur.

Koyun yünü geçmişte evlerimizde yalıtım olarak kullanılmıştır. Moğol göçebeleri, yalıtımlı döşeme ve duvar kaplamaları yapmak için dokuma koyun yün pedlerini kullanırken, eski zamanlardan beri evin sıcaklığını ve dengesini sağlamak için konutlara dahil edilmiştir.

Modern evlerimizde bile yün, rahat ve sıcak bir his ve doku sunmak için halılarda, perdelerde ve yumuşak mobilyalarda kullanılır.

Günümüzde standart bir koyun yünü yalıtım malzemesi, ekstra güç sağlamak ve ihtiyacımız olan yalıtım şekillerine, keçelere ve rulolara dönüştürülmesini sağlamak için yaklaşık% 5 -% 20 polyester içerir.

Bununla birlikte, liflerin içine hapsolmuş havanın genel konsepti hala mevcuttur. Boyut olarak kesilebilir ve mineral yünü gibi diğer yalıtım formlarıyla aynı şekilde kullanılabilir – ancak daha yumuşak ve daha çevre dostudur.

Koyun yünü doğal olarak yumuşak ve dalgalı olup, doğal olarak havayı tutan ve içinden geçmesini önleyen hava cepleri sunmasına izin verir. Bu doğal yetenek, koyunları sıcak tutan ve evinizi yalıtmak için kullanmak için mükemmel bir seçenek kılan şeydir.

Koyun Yünü İzolasyonu: Artı Puanlar

Çevre dostu:
Koyun yünü yalıtımı, çevre açısından muhtemelen en iyi yalıtım malzemesidir. Koyun yılda en az bir kez kesilebildiği için tamamen yenilenebilir ve arz büyümeye devam ediyor.

Geri dönüştürülebilir ve yıkanabilir ve başka amaçlar için bile kullanılabilir ve doğal makyajından dolayı kullanıma hazırlanmak için herhangi bir endüstriyel işleme ihtiyaç duymaz. Bertaraf edildiğinde de doğal olarak parçalanır.

Kurulumu Kolay:
Bu ürünün kurulumu çok kolaydır ve zararlı ve hatta tehlikeli olabilecek cam elyaflar içermez.

Esnektir ve köşelere itilir ve kolayca kesilir. Ayrıca dokunmak için yumuşaktır.

Nemi emer:
Yün, nemi emebilen ve serbest bırakabilen, ancak işlemdeki termal kalitelerinin hiçbirini kaybetmeyen birkaç yalıtım malzemesinden biridir.

Bu, onu ıslak veya nemli ortamlar için mükemmel hale getirir. Mineral yün ıslanırsa yalıtım kalitesini kaybedecektir.

Karbon Ayak İzini Keser:
İngiltere’de koyun yünü yerel bir ürün olabilir ve bu nedenle daha düşük bir karbon ayak izi vererek uzaklara gitmesi pek olası değildir.

Hızla Telafi Harcama
Yün yalıtımın imalat maliyetleri mineral yünden% 85 daha düşüktür.

Bu, daha pahalı bir ürün olmasına rağmen, üretim enerjisi açısından geri ödeme süresinin çok daha iyi olduğu anlamına gelir.

Yanıcı Olmayan ve Uzun Ömürlü:
Koyun yünü yalıtımı yanıcı olmayan bir üründür ve çoğu ev için mükemmeldir. Ancak, çoğu yalıtım türü bu kaliteye sahiptir.

Koyun Yünü İzolasyonu: Tuzaklar:

Düşük Termal Verimlilik:
270mm koyun yünü yalıtımının u değeri 0.16 civarındadır, bu .0042 mineral yünü ile karşılaştırılır.

U değeri ne kadar düşük olursa, o kadar iyi yalıtkan odur, çünkü bu bir binadan kaybedilen ısı miktarının bir ölçüsüdür – bu nedenle koyun yünü genel olarak en iyi termal özellikleri sunmaz.

Tehlikeli Üretim Süreci:
Koyun yünü yalıtımı, evlerimizde kullanıma uygun hale getirmek için (genellikle boraks ile) tedavi gerektirir. Bu, yün içindeki miktarı veya böcekleri ve mantar büyümesini azaltmak için çalışır.

Bu, insanlar için sağlık tehlikesi olarak kabul edilmeyen bir kimyasaldır, ancak hayvanlar üzerinde yapılan laboratuvar çalışmalarında üreme sorunlarına neden olduğu görülmüştür. Koyunların, yün içinde kalacak pestisitlere düzenli olarak batırıldıklarını unutmayın.

Kurulum Pahalı:
Koyun yünü yalıtımı yüksek maliyetli bir üründür ve 300 mm derinliğe ulaşmak için metre kare başına 55 £ kadar gelir (önerilen seviye civarında).

Bu, mineral yün izolasyon için yaklaşık 15 £ ve sprey köpük yalıtım için metrekare başına yaklaşık 40 £ ile karşılaştırılmaktadır (bu çok farklı olsa da).

Koyun Yünü İzolasyonu: Daha İyi Bir Alternatif Var Mı?
Tüm yalıtım seçeneklerinin artıları ve eksileri vardır, ancak evinizi yalıtmaya karar verirken, sprey köpüğü yalıtımını geleneksel koyun yünü için bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

Sprey köpük, daha esnek olan ve diğer seçeneklerin çoğundan daha iyi bir yalıtım seviyesi sunan daha ucuz bir alternatif sunar. Püskürtme köpüğü en zor ortamlarda bile kolayca kullanılabilir, tamamen kimyasal olarak kararlıdır ve profesyoneller tarafından kısa sürede monte edilebilir.

Hepsinden iyisi, çatı katınızda veya çatınızda çok az yer kaplar ve loft’u gerekli kafa yüksekliğine sahip bir oda olarak kullanma fırsatı verir.

Sprey köpük ayrıca akustik gürültü seviyelerini iyileştirme ve evinizin yapısal bütünlüğünü artırma avantajına sahiptir. Bazı sprey köpük türleri aslında duvarlarınızı ve çatınızı daha kararlı hale getirebilir ve hareket ve gürültüye daha az eğilimli olabilir.

Yün buna izin vermez, çünkü sıkıştırılmadığında veya yoğun olmadığında en iyi şekilde çalışan yumuşak bir malzemedir.

Koyun yünü yalıtımı çevre bilincine sahip herkes için mükemmeldir, ancak daha jotun dış cephe boya gibi ucuz bir fiyata hızlı ve verimli bir yalıtım seçeneği sunacak basit ve esnek bir ürün seçeneğini düşünmek mantıklıdır.