Kule Vinçlerin Yüksek Bina Projelerindeki Rolü

Herhangi bir şehrin manzarası, inşaat projelerinde kullanılan en büyük ekipmanlardan biri olan en az birkaç kule vinç içerecektir. İnşaat şirketleri, paslanmaz sac ve beton gibi ağır malzemeleri kaldırmak için kule vinçleri kullanır. Asetilen torçları, motorlar ve jeneratörler gibi büyük cihazlar da kule vinçler kullanılarak taşınır.

Kule vinçleri yüksek katlı binalara göre daha ince olduğundan, kaldırma kapasiteleri görünüşe göre kolayca hafife alınabilir. Kule vinci devrilmeden nasıl durabilir? Nasıl bu kadar ağırlık kaldırabilir? Vinç bina ile birlikte daha uzun olur mu? Bu makalede kule vinçlerin temel prensipleri ve işlevleri tartışılacaktır.

Kule Vinç Parçaları

Kule vinçleri genel olarak üç ana bölümden oluşur: taban, direk veya kule ve çevirme ünitesi.

TABAN: Taban, vincin ana desteğidir. Tüm ağırlığı taşıyan büyük bir beton temele bağlanır.

MAST VEYA KULE: Direk tabana bağlanır ve vincin yüksekliğini veren destekleyici yapıdır. Direk, vincin gücünü veren büyük üçgen şeklinde bir kafes yapısına sahiptir.

Önerilen makale: zemin kaplama malzemeleri ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

DİKİŞ ÜNİTESİ: Döner ünite, vincin ekseni boyunca dönmesine izin veren direğin üst kısmına tutturulmuş bir dişli ve motordan oluşur. Buna karşılık, çevirme ünitesi üç bölümden oluşur:

Pergel veya çalışma kolu: Yükü içeri ve dışarı taşımak için uzunluğu boyunca uzanan bir araba ile yükü taşıyan yatay bir eleman.

Makine kolu: Yük kaldırma motorunu tutan daha kısa bir yatay eleman. Ayrıca dengeyi korumak için elektronik kontroller, kablo makarası ve beton denge ağırlıkları da içerir.

Operatör kabini: Operatörün vincin tüm fonksiyonlarını ele aldığı alandan oluşur.

Kule Vinç Özellikleri

Tipik bir kule vinci aşağıdaki özelliklere sahiptir, ancak modele ve üreticiye bağlı olarak farklılıklar olduğuna dikkat edin:

Desteklenmeyen maksimum yükseklik: 265 feet veya 80 metre. Bina vincin etrafında yükseldiğinden binaya takılırsa daha uzun olabilir.

Maksimum erişim: 230 feet veya 70 metre
Maksimum kaldırma gücü: 19,8 ton veya 18 metrik ton
Karşı ağırlıklar: 20 ton veya 16,3 metrik ton

Maksimum yükün 18 metrik ton olduğuna dikkat edin, ancak yük pergelin ucuna yerleştirildiğinde vinç bu kadar ağırlık kaldıramaz. Yük direğe ne kadar yakın yerleştirilirse, vinç daha fazla ağırlık güvenli bir şekilde kaldırabilir. Operatörlerin aşırı yüklemeyi önlemek için iki limit anahtarı vardır: 18 metrik tonun altında kalmak için maksimum yük anahtarı ve vinci yükün eğilme kuvvetinden korumak için maksimum moment anahtarı.

Şantiyelerde hava durumu izleme, ancak özellikle kule vinçler kullanıldığında önemlidir. Güçlü bir rüzgar rüzgarı yükü ve yapıyı dengesizleştirerek çökmeye neden olabilir. Proje yöneticileri hava tahminlerini sürekli kontrol etmeli ve olumsuz hava koşullarında kaldırma işlemlerinden kaçınmalıdır. Proje sahalarındaki bir hava izleme sistemi, tahminlerde yer almayan tehlikeli rüzgar koşulları hakkında uyarabilir.

Kule Vinç Destek Sistemi

Kule vincine bakan biri tarafından sorulabilecek ilk sorulardan biri, bu yapıların dik durmasıdır. Kule vincinin dengesine katkıda bulunan çeşitli unsurlar vardır. Beton ped, vincin gelmesinden birkaç hafta önce inşaat şirketi tarafından yapılan beton bir temeldir. Ped için tipik ölçümler 30x30x4 feet (10x10x1.3 metre) ve ağırlığı yaklaşık 400.000 pounddur. Büyük ankraj cıvataları beton pedin derinliklerine gömülüdür ve bu elemanlar vincin tabanını destekler.

Kule vinçleri, daha sonra yerinde monte edilen parçalar halinde inşaat projelerine teslim edilir. Kalifiye montajcılar pergel ve makine bölümünü monte eder, bu yatay elemanlar daha sonra direk üzerine yerleştirilir, bu da başlangıçta sadece 40 feet uzunluğundadır. Bu montaj tamamlandıktan sonra, karşı ağırlıklar bir mobil vinç tarafından yerleştirilir. Direk beton pedden yükselir ve üçgenleştirilmiş yapısı sayesinde dik kalır. Vinç yüksekliğini arttırmak için mürettebat, tırmanma çerçevesiyle direğe bölümler ekler:

Karşı ağırlığı dengelemek için pergel üzerine bir ağırlık asılır.

Döner ünite direğin tepesinden ayrılır ve üst tırmanıcıdaki hidrolik koçlar, döner üniteyi 20 feet yukarı iter.

Vinç operatörü, 20 ft’lik bir direk bölümünü boşluğa kaldırmak için vinci kullanır ve daha sonra yerine vidalanır.

Bu adımlar, istenen yükseklik elde edilene kadar sürekli olarak tekrarlanır. Kule vincini şantiyeden çıkarma zamanı geldiğinde, vinç kendi direğini sökür ve geri kalanını sökmek için daha küçük vinçler kullanılır.