Kumtaşı Nedir

Kumtaşı sedimanter kayalara aittir. Kumtaşı, Almanya’nın en geleneksel doğal taşlarından biri olduğundan, birçok inşaat projesinin uygulanması genellikle yerel olarak ortaya çıkan kumtaşları ile yapılmaktadır. Ne yazık ki, bugün artık pek çok kesim artık madencilik yapmakta. Kumtaşı ithalatı nispeten azdır ve çoğunlukla Hindistan, İtalya ve Polonya’dan birkaç çeşit ile sınırlıdır.

Renklerine ek olarak farklı kumtaşı türleri vardır, bunlar esasen tahıl bağlarının doğası ile farklılık gösterir. diyajenmez beri – katılaşma jeolojik süreç – kuvvetle sıkıştırma, bağlayıcı ve yapıştırıcı madde miktarı farklılık, kumtaşı teknik özellikleri ve performans açısından çok geniş bir aralığı vardır. Düzeltici önlemler söz konusu olduğunda, önlemin öncesinde hazırlık testinin yapılması şarttır. Zemin kaplamalarının yüksek yüzey pürüzlülüğüne bağlı olarak, yüzeyin hızla ardından karartılması beklenmektedir.

Kumtaşı genellikle pencere duvarları ve blok basamakları kauçuk zemin kaplama nasıl yapılır gibi muazzam bileşenler için kullanılır. Kil bağlı kumtaşları, kolay işlenebilirlikleri nedeniyle temel olarak taş işçiliği ve heykel işi için kullanılır. Kuvarsit bağlı kumtaşları daha yüksek aşınma direncine sahiptir ve bu nedenle yüksek mekanik strese maruz kalan alanlar için özellikle uygundur. Dış mekân olarak kullanıldığında, yosunlar ve algler kayma direncini bozduğu için mümkün olduğu kadar çabuk uzaklaştırılmalıdır. Ek olarak, metabolizmalarının asidik boşaltım ürünleri, tane bağının gevşemesine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.