Lazer Kesim 101

Peki bir lazer aslında nasıl çalışır? “Uyarılmış Radyasyon Emisyonuyla Işık Amplifikasyonu” nun kısaltması olan sözcüğün kendisiyle başlar. Meslekten olmayanlar için bu, “çok parlak bir ışık huzmesi olan şeyleri kesiyorsunuz” anlamına gelir (bilim kurgu standartlarında bile tamamen KORKUNÇ). Hayal gücünüz, bir lazer kullanılarak kesilebilecek şekil çeşitlerinin tek sınırıdır, çünkü hızlı ve doğrudur. Lazerler, 1 inç kalınlığa kadar her türlü metali kesmek için harika bir yoldur. Lazerler ısı üretmek için yoğun ışık kullanır (bir kalemin ucundan parlayan güneşi düşünün). Lazer de her kesim için uygun değildir. Bir lazer çoğu plastik ve kauçuğu eritir ve enerji hafif olduğu için yansıtıcı bir yüzeye sahip malzeme üzerinde iyi çalışmaz. Öyleyse bir lazerin kullanılabileceği bir uygulamayı düşünelim ve süreç boyunca yürüyelim. Bu durumda, tatil dekorasyonunun bir parçası olarak 1/8 kalınlığında çeliği bir yıldız şeklinde kesiyoruz.

Önerilen makale: traverten sıva ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Lazerler, şekil tasarımının makineye yüklenmesini sağlayan bilgisayar sayısal kontrolleri (CNC) ile çalıştırılır. Bu yıldız şekillerinin çoğunu yapacağımızdan, malzemelerin en verimli şekilde kullanıldığı bir desende parçaların nasıl “yuvalanacağını” anlamamız gerekir. Çoğu lazer, 8ft x 4ft’lik bir çelik levhayı kabul eder ve amaç, her bir levhadan mümkün olduğunca çok parça yapmaktır. Operatör şekli programlayabilir veya şekli tasarım programından lazere yüklemek için bilgisayar verilerini kullanabilir. Bu bir CAD / CAM (bilgisayar destekli tasarım / bilgisayar destekli üretim) örneği olacaktır. Diyelim ki programlanmış ve koşmaya hazır… ..nasıl eğlenceli şeyler başlıyor.

1/8 kalınlığında 8ft x 4ft’lik bir malzeme, makinenin “yatağına” kaldırılır… .. yatak aslında bir ızgara ile kaplı bir su deposudur. Neden su? Çünkü lazer ışınına başladığımızda, o 1/8 çeliğin içinden geçecek ve enerjisi bitene kadar yolundaki herhangi bir şeyi kesmeye devam edecek. Su kiriş enerjisini emer… bu da ızgaranın her seferinde değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir, çünkü parça yaparken parçalarını kesmeye devam edersiniz. Bir lazer gücü watt ile ölçülür ve watt ne kadar yüksek olursa, kesilebilecek malzme o kadar kalın olur. Yani, makinede malzeme var ve program yazıldı, şimdi başlat düğmesine basma zamanı.

Bir ışık demeti üretilir ve aynalar arasında ileri geri geçmeye başlar, bu ışık çok küçük bir ışına “uyarılır” ve “güçlendirilir”… lazer, ışık huzmesinde elektronları “heyecanlandıran” özel bir gaz içerir. güçlü ve çok sıcak bir kesme aleti. Işın, CNC kontrolör tarafından istenen şekillerde hareket ettirilerek yıldız şekillerimizi üreten bir “mercek” ten yansıtılır. Birkaç dakika sonra işlem tamamlandıktan sonra artık “ağ” çıkarılır ve bitmiş parçalar yataktan çıkarılır. Başka bir sayfa yükleme ve daha fazla parça yapma zamanı!

Bir inçten daha kalın çelikten yapılan özel şekiller için lazer hız, doğruluk ve verimlilik için en iyi seçenektir. Lazerler, siyah sac işleme veya damgalama işleminde tipik olarak bulunan çapaksız temiz bir kesme kenarı üretir. Bu teknolojinin, ölçüm cihazlarından tıbbi ve askeri kullanımlara kadar çok sayıda uygulama bulması şaşırtıcı değildir. Monroe ile güneşin gücünden yararlanın, lazerleri imalatta kullanma konusunda uzmanız ve bu şaşırtıcı süreci projeniz veya ürününüz için nasıl çalıştıracağınızı keşfetmenize yardımcı olmaya hazırız.