Linolyum Nedir

Lino olarak da adlandırılan linolyum zemin kaplama, katılaşmış keten tohumu yağı (linoxin), çam rosin, öğütülmüş mantar tozu, odun unu ve kalsiyum karbonat gibi mineral dolgu maddeleri gibi malzemelerin en yaygın olarak bir çuval bezi veya kanvas zemin üzerine yapılmış bir zemin kaplamasıdır. İstenen renk tonunu yaratmak için genellikle pigmentler malzemelere eklenir.

“Kakma” olarak bilinen en iyi linolyum zeminler, son derece dayanıklıdır ve katı muşamba parçalarını birleştirerek ve katlayarak yapılmıştır. Daha ucuz desenli muşamba, farklı kaliteler veya ölçülere geldi ve aşınmaya ve yıpranmaya daha eğilimli ince tabakalarla basıldı. Yüksek kaliteli linolyum esnektir ve bu nedenle daha sert bir malzemenin (seramik karo gibi) çatlayacağı binalarda kullanılabilir.

Linoleum İngiliz Frederick Walton tarafından icat edildi. 1855’te Walton, yağ bazlı boya ve düşünce tenekesi üzerinde oluşan katılaşmış keten tohumu yağı (linoxyn) ‘nin kauçuksu, esnek derisini fark etti. Ham keten tohumu yağı oksidazları çok yavaştır, fakat Walton prosesi prostat asetat [arıtma ihtiyacı] ve çinko sülfat ile ısıtmak suretiyle hızlandırmıştır. Bu, pamuk kumaşın uzunluğunun kalın bir kaplama oluşana kadar daldırıldığı reçineli bir kütlenin yağ formunu oluşturdu. Kaplama daha sonra kazınarak çıkarıldı ve bir vernik oluşturmak üzere benzen veya benzer çözücülerle kaynatıldı. Walton, ilk olarak vernesini mumlu su itici kumaş üreticilerine satmayı planladı ve 1860 yılında süreci patentledi. Ancak, yönteminde sorunlar vardı: pamuklu kumaş . Walton’ın verniğinde az ilgi gösterildi. Buna ek olarak, ilk fabrikası yandı ve sürekli ve ağrılı döküntülerden muzdaripti.

Walton yakında dikey olarak asılı ve yukarıdan yağı serperek, pamuk yaprak petrol aktarmak için daha kolay bir yol ile geldi ve o daha az yapışkan hale getirmek için talaş ve mantar tozuyla linoxyn karıştırma çalıştı. “Bu amaçlar tuval veya uygun başka bir kuvvetli kumaşlar oksitlenmiş yağı, mantar tozu veya sakız ya da reçine … sonra olmak bu yüzeylerin, bir bileşim ile, üst yüzeyleri üzerinde üzerine kaplanır için: 1863 yılında oku başka patent başvurusunda süslü baskılı, kabartmalı ya da başka şekilde. arka ya da bu tür kumaşların yüzeyleri altında mantar bir karışımıyla beraber olsun ve tercihen bu tür okside yağlar, veya oksitlenmiş yağlar ve zamk veya reçine bir kaplama ile kaplanır. ”

İlk Walton de Kamptulicon, mevcut bir taban kaplaması adının kasıtlı yakın buluşunu “Kampticon” olarak adlandırılan, ancak kısa bir süre sonra (keten) “Linum” sözcüklerden türetilmiş Linolyum, için değiştirildi ve “dumanlı sülfürik asit” (yağ). 1864’te Linoleum Manufacturing Company Ltd.’i kurdu ve Londra yakınlarındaki Staines’te bir fabrika kurdu. Yeni ürün, Kamptulicon ve oilcloth üreticilerinin yoğun rekabeti nedeniyle hemen popüler olmadı. Walton, yoğun bir reklam kampanyası başlatana ve Linoleum’un özel satışı için Londra’da iki mağaza açana kadar şirket ilk beş yılını kaybetmişti. Walton’ın arkadaşı Jerimiah Clarke, tipik olarak sınırların etrafında bir Grecian urn motifi ile linolyum desenleri tasarladı.

Walton patent çıkardı sonra diğer buluş sahipleri, kendi deneylerini başladı ve 1871 William Parnacott sonra kasetlere malzemenin soğutulması, bir kaç saat için keten tohumu yağı bir depo tankı içine sıcak hava üfleyerek linoxyn üretmek için bir yöntem için bir patent aldı. Haftalar süren Walton’ın işleminden farklı olarak, Parnacott’un yöntemi sadece bir iki gün sürdü, ancak linoxin’in kalitesi de iyi değildi. Buna rağmen, birçok üretici daha az pahalı Parnacott sürecinin kullanımını tercih etti.

Walton kısa süre içinde Latince “cortex” (kabuk ya da kabuğu) ‘dan, Cornicine şirketi de dahil olmak üzere diğer üreticilerin rekabeti ile karşı karşıya kaldı. Corticine mantar arkalık ve linoxin bir bez destek olmadan yapıldı ve meşe palamut daha ucuz olduğu için popüler oldu.

1869 yılına gelindiğinde, İngiltere’nin Staines bölgesinde bulunan fabrikası, Avrupa’ya ve Amerika’ya ihraç edildi. 1877’de, Fife’deki İskoçyalı Kirkcaldy kasabası, dünyanın en büyük muşamba üreticisi haline geldi. Bunlardan en önemlisi, 1847’den beri zemin döşemesini üreten Michael Nairn & Co.

Walton, 1872 yılında Staten Island’da Amerikan Linoleum Manufacturing Company’yi (1930 yılında Travis olarak değiştirilen) Linoleumville kenti Joseph Wild ile işbirliği yaparak açtı. İlk ABD oldu. linoleum üreticisi, ancak kısa süre sonra, 1887’de Sir Michael Nairn tarafından (daha sonra Congoleum Nairn Company ve Amerika Birleşik Devletleri Congoleum Corporation) tarafından kurulan New Jersey’deki Kearny’de bulunan American Nairn Linoleum Company tarafından takip edildi. Congoleum şimdi sac vinil üretiyor ve artık linoleum çizgisine sahip değil.

2016 yılında Hollandalı bir döşeme üreticisi, fabrikada üretilen muşambaların eski konseptini rulolar veya fayanslarda, yer döşemesinde sorunsuz bir şekilde uygulanan linolyumun sıvı dökme versiyonuna (sıvı lino) dönüştürdü. Bir hibrit ekstra sebze ekleyerek. Bu hibrit bağlayıcı sistemi, sıvıyı çok kimyasal olarak dirençli ve sürekli olarak esnek hale getirir.

Walton, Michael Nairn & Co’nun Linoleum adını kullanmasından ve marka ihlali nedeniyle onlara karşı dava açmasından memnun değildi. Bununla birlikte, geçmişte kullanılmakta olan ile aynı olan bir terim, bir marka olarak kullanılmaya başlanmış, bu buluştan sadece 14 yıl sonra jenerik haline gelmiştir. İlk ürün olarak kabul edilir.

1860 yılında icat edildiği zaman ve 1950’lerde diğer sert zemin kaplamaları tarafından büyük ölçüde bunaldığı için, linoleum, yüksek kullanım alanları için mükemmel, ucuz bir malzeme olarak kabul edildi. 19. yüzyılın sonlarında ve yirminci yüzyılın başlarında, koridorlarda ve geçitlerde ve halı kareler için bir ortam olarak tercih edildi. Bununla birlikte, çoğu insan, yirminci yüzyılın ortak kullanımı olan tarkett linolyum ile mutfak zeminlerini ilişkilendirir. Su direnci, sağlık koşullarının ve esnekliğinin kolay bir şekilde bakımıyla sağlanır.

Walton tarafından tasarlanan diğer ürünler, Lincrusta olarak bilinen 1877 yılında Linoleum Muralis’i içeriyordu. Esasen son derece dayanıklı bir linolyum duvar kaplaması olan Lincrusta, oyulmuş alçıya veya ahşaba veya hatta deriye benzemek için imal edilebilir. Çok başarılıydı ve aslında Walton’ın showroom yöneticilerinden biri tarafından tasarlanan, daha ucuz bir taklit olan Anaglypta’dan doğmuştu.

Walton ayrıca, üretim aşamasında granit, mermer ve jaspé (çizgili) muşamba ile gelen tasarımları muşamba içine entegre etmeye çalıştı. Granit çeşidi için, çeşitli renklerde muşamba çimentosu, sıcak haddelenmeden önce karıştırılmıştır. Granüller yuvarlanmadan önce tamamen karıştırılmamışsa, sonuç mermer veya jaspé desenleri idi.

Walton’un bir sonraki ürünü, 1882’de ennik karoları andıran kakmalı linoleum idi. Önceden, muşamba, gerektiğinde yüzeye baskı yapılmış olan düz renklerle üretildi. Kakma muşambada, renkler arka kumaşa kadar uzanır. Kakma linolyum, farklı renkli granüllerin, şekillendirilmiş metal tepsilere yerleştirildiği bir şablon tipi yöntem kullanılarak yapılmıştır, daha sonra tabakalar, arka kumaşa yapışması için ısıtılmış silindirler içinden geçirilmiştir. 1898’de Walton, keskin, keskin geometrik tasarımlar için izin verilen düz çizgili kakma yapımına yönelik bir süreç geliştirdi. Bu, işlenmemiş muşamba şeritlerinin, sıcak haddelenmeden önce kesilmiş ve patchwork-moda bir araya getirilmesini içermektedir. Kabartmalı kakma muşamba 1926’ya kadar tanıtılmamıştır.

Linolyumun daha ağır ölçümleri “savaş gemisi linolyum” olarak bilinir ve çoğunlukla ofisler ve kamu binaları gibi yoğun trafik koşullarında kullanılır. Başlangıçta ABD’nin şartlarına uygun olarak üretilmiştir. Ahşap yerine güverteler, dolayısıyla isim. ABD’nin çoğu Donanma savaş gemileri, linoleum güverte kaplamalarını, Pearl Harbor’daki saldırıyı takip ederek çıkardılar çünkü çok yanıcı oldukları düşünülüyordu. (ABD Deniz Kuvvetleri denizaltılarında linoleum kullanımı devam etti. [2]) Kraliyet Donanması savaş gemileri benzer ürünü “Corticine” kullanmışlardır.

Yirminci yüzyılın başlarında, bir grup Dresden sanatçısı, gravür baskıları için linolyum baskı tekniğine uyarlanmış, bu sayede linocut baskı yapım tekniği yaratılmıştır. Picasso ve Henri Matisse dahil linocut baskıları üreten önde gelen sanatçılar vardı.

Linoleum, büyük ölçüde, çoğunlukla toplayıcı olan fakat yanlış olarak linoleum veya lino olarak adlandırılan polivinil klorür (PVC) ile değiştirilmiştir. PVC benzer bir esnekliğe ve linoleum dayanıklılığına sahiptir, ancak aynı zamanda daha fazla netlik ve netliğe sahiptir. PVC’nin yangın geciktirici özellikleri, bazıları oldukça zehirli olan klor içeren yanma ürünlerinden kaynaklanır. PVC yanarak dioksinler serbest bırakılır. polimerin kendisi genel olarak güvenli kabul edilirken, plastikleştiriciler ve bu gibi serbest monomerler olarak istenmeyen yabancı maddeler gibi katkı maddeleri, bazıları tarafından bir tehlike olarak kabul edilir: Daha fazla bilgi ve referanslar için ana PVC eşyanın sağlık ve güvenlik bölümüne bakın.

organik malzemelerden yapılmış olduğundan, antibakteriyel [kaynak belirtilmeli] ve ileri sürülen doğada Allerjik olmayan, yüksek kaliteli muşamba (özellikle anti-alerjik evler, hastaneler ve sağlık tesislerinde) birçok yerde halen kullanılmaktadır. [ kaynak belirtilmeli] Linolyum karolar çeşitli şekillerde yapılabilir ve bir odanın şeklini ve kullanımını yansıtan desenler oluşturmak için çeşitli renklerle kakma yapılabilir.

Büyük, kaygan ve uzun ömürlü bir yüzey sağladığı için kartona alternatif olarak balo dansında linoleum kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.