Mermer Nedir

Mermer yatakları büyük derinliklerde (metamorfik kaya) için yerkabuğunun tektonik hareketler ulaştığı eski kireçtaşı masifleri olduğunu. Orada, eski çökeltiler yüksek basınç ve yüksek sıcaklıklara maruz kalmıştır, bu da mineral popülasyonunun metamorfik dönüşümü ile sonuçlanmıştır. Dünyanın en ünlü maden sahalarından biri, Apuan Alpleri’ndeki Carrara bölgesinde yer almaktadır. İtalyan yataklarına ek olarak, özellikle Yunan, Portekiz ve Türk mermer çeşitleri Almanya’da büyük talep görmektedir.

Mermer kaplamalar genellikle parlaklık ve mükemmel renk yoğunluğu elde etmek için cilalı yüzeylere sahiptir. Mermerler neredeyse yalnızca mineral kalsitlerden oluştuğundan (Mohs sertliği 3), yüzey nispeten çiziğe duyarlıdır. Kristalizasyon prosesi ile yüzeyin mineral dönüşümü ile sertleştirilmesi mümkündür. Daha fazla aşınma belirtisi gösteren zemin kaplamaları, herhangi bir zamanda yerel olarak topraklanabilir ve gerekirse yeniden parlatılabilir. Mermer endüstriyel zemin kaplama malzemeleri genellikle hafiftir. adı altında piyasada bulunan birçok kayalar, mermer, jeolojik anlamda hiçbir Mermer şunlardır: Bej çeşitleri, örneğin, genellikle genellikle serpantinit sözde tortul kökenli ve yeşil çeşitleri ile kireç taşından yapılmıştır.

Geleneksel döşeme şekli, tabaka mallar. Ancak günümüzde karo formunda çeşitli mermerler de sunulmaktadır. Mermer genellikle yarı saydam olduğundan, beyaz yapıştırıcılar ile serilmelidir. Taş genellikle iç mekanlarda duvar, zemin veya merdiven kaplama olarak kullanılır, ancak farklı tiplerde dış mekanlarda da kullanılabilir. Bununla birlikte, taş silikat kayalara kıyasla çok daha az dirençlidir. Saldırganlar genellikle yüzeyin belirgin bir şekilde pürüzlendirilmesine yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.