Metal Dağlama Nasıl Çalışır

Metal gravürü duydunuz mu? Yüzyıllardır var olmasına rağmen, imalat sektöründe kullanılan ve giderek yaygınlaşan bir süreç haline geldi. Metal gravür, imalat şirketlerinin metal yüzeyinde kalıcı tasarımlar veya diğer görsel grafikler yaratmalarını sağlar. Diğer tasarım süreçlerinden daha güvenilir ve daha uzun ömürlüdür. Bu yazıda, metal gravürü ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Metal Dağlama Nedir?
“Metal dağlama” terimi, metalin bir kısmını çıkararak metal yüzeyinde tasarım veya grafik oluşturulmasını ifade eder. Başka bir deyişle, tasarım veya grafik yüzeye basılmaz. Aksine, metale gömülüdür, üst düzey bir dayanıklılık ve dayanıklılık sağlar.

Farklı metal gravür formları vardır. Bununla birlikte, bugüne kadar, en yaygın form asit bazlıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, asit bazlı metal gravür, metal nesneler üzerinde uzun ömürlü tasarımlar oluşturmak için asidin aşındırıcı özelliklerinden yararlanır. Bakır, çelik, alüminyum vb. Olsun, çoğu metal asit bazlı dağlamayı destekler. Metal bir nesne aside maruz kaldığında, maruz kalan alanların aşınmasına neden olan kimyasal reaksiyona girer.

Önerilen makale: jotun dış cephe boya çeşitleri ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Asit Bazlı Metal Dağlama Esasları
Asit bazlı metal dağlama ile metal nesne önce mumsu bir zeminle kaplanır. Mumsu zeminin amacı, metalin sadece uygun, istenen alanının doğrudan aside maruz kalmasını sağlamaktır. Mumsu zemin aside dayanıklı olduğu için, doğal olarak metal nesneyi hasara karşı korur.

Mumsu zemin metal nesneye uygulandıktan sonra, bir işçi bir aşındırma iğnesi kullanır. Aşındırma iğnesi, alttaki metali ortaya çıkarmak için mumsu zemine küçük delikler açar. Dağlama işleminin metalin kendisine kesilmediğine dikkat etmek önemlidir; sadece mumsu zemini keser.

İşçi tasarımı mumsu zemine kazındığında, paslanmaz sac gibi metal nesneyi asidik bir çözeltiye batırır. Asit daha sonra yakın zamanda kazınmış alanlarla doğrudan temas edecektir. Bu, kalıcı bir tasarım veya desen oluşturmak için dağlanmış alanlarda kimyasal bir reaksiyonu tetikler. Asit bazlı metal dağlama işleminin son aşaması metal nesnenin temizlenmesini içerir.

En yaygın metal gravür biçimi olmasına rağmen, tasarımları ve grafikleri metal nesneler üzerine aşındırmanın başka yolları da vardır. Örneğin, foto-dağlama, ışığın polimer malzemelerden yapılmış ışığa duyarlı plakalara uygulanmasını içeren daha modern bir dağlama işlemidir.