Metal Dosya Dolabı Boyama

Eski bir metal dosya dolabının evinizde veya ofisinizde daha fazla depolama alanı yaratma yoluna girmesine izin vermeyin, çünkü dekorunuzla eşleşmez. Bir dosya dolabını odanıza uyacak şekilde kolayca yeniden boyayabilirsiniz.

1. Alanınızı Hazırlayın
Öncelikle, zemini korumak için bazı eski kumaşları veya damla bezleri döşediğinizden emin olun. Ayrıca, aerosol bazlı sprey boya kullanacağınız için dosya dolabını iyi havalandırılmış bir odada boyadığınızdan emin olun. Püskürtme sırasında akciğerlerinizi tehlikeli buharlardan ve potansiyel olarak zararlı kimyasal dumanlardan korumak için eldiven ve tam bir solunum maskesi takmanız gerekecektir.

2. Dosya Dolabı Hazırlama
Yüzeyin yeni boyayı kabul etmeye hazır olduğundan emin olmak için dosya dolabı üzerine 220 veya 320 grit zımpara kağıdı yerleştirin. Yeni boya, mevcut boyayı püskürtme astarı veya çıplak metalden daha iyi zımparalamaya yapışır. Zımpara kağıdı ayrıca, kabine aktarılmış olabilecek boyaya müdahale edebilecek yağları da elinizden kaldırır. Zımparaladıktan sonra, kabini temiz ve kuru bir bezle silin. Ardından, geride kalan metal yüzeydeki artık tozu temizlemek için üzerinde biraz boya inceltici içeren başka bir bez kullanın.

Önerilen makale: dekoratif boya uygulaması nasıl yapılır ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Boyamadan önce tutacaklar veya topuzlar gibi tüm donanımları kaldırmak isteyeceksiniz. Onları kaldıramıyorsanız, boyadan korumak için maskeleme bandı ile örtün. Kilidi de maskeleme bandı ile kapatmayı unutmayın.

3. Astarı Sadece İhtiyacınız Varsa Kullanın
Sadece yeni boya metale yapışacak şekilde bir astara ihtiyacınız olacak; bu nedenle, sadece çıplak metal noktalara astar koymanız gerekir. Boyamadan önce astar uygulamayı seçebilir veya önceden astarlanmış bir boya seçebilirsiniz. Ayrı bir astar uyguluyorsanız, sprey izlerini bırakmadan metali el ile boyamak çok daha zor olduğu için bir sprey astarı satın aldığınızdan emin olun. Metal boya astarı, çok fazla zorluk çekmeden çoğu ev geliştirme mağazasında bulunabilir.

4. Doğru Boyayı Kullanın
Astarda olduğu gibi, metal üzerinde kullanılmak üzere formüle edilmiş bir sprey boyayı tercih edin, çünkü bunlar paslanmayı önlemeye yardımcı olacaktır. Hafif, düzgün katlar uyguladığınızdan ve iş için yeterli boya aldığınızdan emin olun. Metal dosya dolabınızı kaplamak için iki veya üç kat boyaya ihtiyacınız olabilir, ancak bu bir uygulamada yüzeye çok fazla malzeme püskürtmekten daha iyidir. Bunu yapmak su bazlı iç cephe boyası gibi işinizi damlama izleriyle bırakacaktır.

Son kat, hepsi çok hafif ve ince olmak üzere üç ila beş uygulama gerektirir. Boyanın ilk uygulamasına genellikle “yapışma” kat denir ve son derece hafif olmalıdır. Kabini tamamen örtmek zorunda bile değildir – sonraki katların iyi yapıştığı “yapışkan” bir ışık kat sağlar. Bir sonraki kat daha ağır uygulanabilir, ancak yine de çok hafif uygulanmalıdır. Boyayı çok ağır uygulamaya çalışırsanız, sarkar ve çalışır.

5. Uygun Tekniği Kullanın
Sprey tekniği her zaman olduğu gibi bir açma / kapama eylemidir. Püskürtme kutusundaki tetiğe bastırın ve sprey yüzeye temas edene kadar üç inç havayı “boyayın”, ardından kabinin ucunu geçin ve tetiği bırakın. Tetiğe tekrar basmadan önce elinizi ters yöne hareket ettirmeye başlayın, sonra kabinden geçin ve tetiği tekrar bırakın. Bu mükemmel işi yapan bir açma / kapama, soldan sağa, sağdan sola harekettir.

Pürüzsüz ve eşit bir finisajın nasıl üretileceğinden emin değilseniz, kabinin arkasındaki boyamaya başlayın, böylece hata yapsanız bile kimse görmeyecektir.