MIG Welding Mild Steel için En İyi Gaz Nedir?

MIG kaynağı, yumuşak çelik kaynağı için daha temiz bir yüzey sağladığı için birçok kaynakçı arasında çok popülerdir. MIG kaynağı, sanatçılara, ev hobilerine, çiftçilere, motor sporları meraklılarına ve kendin yap kaynakçılarına çoğu türde imalat ve bakım kaynağını kolaylıkla yapma olanağı tanır.

İşlem, ark ve kaynak birikintisini korumak için koruyucu bir gaz kullanmaya dayanır. Tipik olarak, kaynakçılar projeler için en iyi korumayı sağladıkları için yumuşak çeliğin kaynağı için CO2, argon veya bu ikisinin bir karışımını kullanırlar.

Fakat yumuşak çeliğin MIG kaynağı için en iyi gaz nedir?

Mild Steel için MIG kaynağında iki tip gaz kombinasyonu tercih edilir; %100 CO2 ve 25-75 Karbon-Argon karışımı.

%75 Argon gazı ile %25 Karbon, ev ve hobi MIG kaynakçıları için en yaygın kullanılan koruyucu gazdır. Bu karışım ucuz değil ama kaynakçılar bunu tercih ediyor çünkü size bitmiş kaynağın maliyeti ve kalitesi arasında güzel bir denge sağlıyor.

Yerel kaynakçı tedarik mağazalarında yaygın olarak bulunan bu koruyucu gaz karışımı. Farklı büyüklükteki silindirlerde satın alabilirsiniz ve arabanızın bagajında ​​​​taşıması kolaydır. Ev veya çiftlik çevresinde ara sıra kaynak yapmayı planlıyorsanız, bu gaz karışımı mükemmeldir.

Bununla birlikte, bununla ilgili daha fazla ayrıntıya girmeden önce, yaygın olarak kullanılan diğer gazların yanı sıra, bilmeniz gereken başka şeyler de var.

MIG kaynağında kullanılan gazlar
MIG Kaynağı, sürekli bir katı tel elektrot aracılığıyla üretilen bir ark ile gerçekleştirilir. Elektrot bir kaynak tabancasından beslenir ve iki ana malzemeyi birleştiren metal yüzey üzerinde bir kaynak havuzu oluşturur.

Ark, kaynak tabancasından da gönderilen bir koruyucu gazla korunur. Koruyucu gaz ayrıca kaynak havuzunu kirlenmeye karşı korur.

Farklı gazlar kaynak havuzunu çevresel kirlilikten koruyabilir. İnert ve inert olmayan gazlar olarak ikiye ayrılabilirler.

soy gazlar
Soy gazlar olarak da bilinen soy gazlar, normal çevre koşullarında kimyasal değişikliklere karşı oldukça dirençlidir. Bu, koruma arkının ve kaynağın inert gazlarla en iyi korumayı aldığı anlamına gelir.

En popüler inert gazlar Argon ve Helyum’dur. Her iki gaz da normalde MIG ve TIG kaynağında kullanılır.

Birçok yeni kaynakçı, ‘Sarı çeliklerin kaynağı için Argon kullanabilir miyim?’ diye soruyor.

Cevap Evet.

CO2’nin yanı sıra sektördeki en popüler koruyucu gazlardan biridir.

Argon genellikle tek başına, %100 oranında veya metale daha derin nüfuz etmesi için bir veya iki başka gazla karıştırılarak kullanılır. Argon koruması, daha geniş ancak sığ bir kaynak penetrasyonu sağlamaya yardımcı olur.

Arkı sabit tutmak için harikadır. Helyum, Argon’dan çok daha sıcak yanabilir ve daha derin bir kaynak oluşturabilir. Ancak, Argon’dan daha pahalıdır.

İnert gazlar kimyasal reaksiyonlara karşı daha dirençli olduklarından kaynak sırasında yarı inert veya inert olmayan gazlara göre çok daha az sıçrama oluştururlar. Helyum, kaynağın gözenekliliğini büyük ölçüde azaltır.

Ancak, Argon’dan çok daha fazla güç kullanır ve daha fazla dikkat gerektirir çünkü ısınabilir ve yanmalara ve aşırı ısınmaya neden olabilir.

Çoğu kaynakçı, maliyetleri düşürmek için hem Argon hem de Helyumu diğer daha ucuz gazlarla karıştırır. Saf Argon veya Helyum uygulaması sadece alüminyum ve bakır gibi demir dışı metaller için tavsiye edildiğinden karıştırma da gereklidir.

Yarı ve inert olmayan gazlar
Yarı inert gazlar, kimyasal değişikliklere orta düzeyde direnç sağlar ve arkı ve kaynağı korur. İnert gazlar kadar etkili olmasalar da çok daha ucuzdurlar ve maliyetleri düşük tutmak için argonla karıştırılırlar.

Karbondioksit, çelik boyalı sac üretimi için MIG kaynağında sıklıkla kullanılan yarı inert bir gazdır.

Karbon, birçok proje için tek başına kullanılabilecek kadar inerttir. Ayrıca daha hassas projeler için Argon ile belirli oranlarda karıştırılır.

CO2 kullanmanın ana faydası, arkın kaynak malzemesine çok daha derin nüfuz etmesine izin vermesidir. 75-25 Ar/CO2 karışımı gibi Argon ile düşük oranda kullanıldığında, son kat için gözenekliliği azaltırken çok güzel kaynaklar oluşturur.

CO2’nin bir dezavantajı, daha fazla sıçramaya neden olan ve genellikle daha sonra kaynak çevresinde daha fazla temizlik gerektiren daha sert bir ark oluşturmasıdır.

Oksijen, MIG kaynağında koruyucu olarak kullanılan başka bir gazdır. Oksijen inert değildir ve genellikle arkı stabilize etmek için küçük oranlarda kullanılır.

Ana amacı, daha kalın metaller ve paslanmaz çelik projeleri için kaynak penetrasyonunu arttırmaktır.

Oksijen büyük oranda kullanılırsa metalin oksitlenmesini artıracağından kaynak için zararlı olabilir. Bu nedenle karışımda yüzde 1 – 5 gibi sadece küçük yüzdelerde kullanılır.

Hafif çelik nedir?
Yumuşak çelik, ağırlığa göre %0,05 ila %0,25 karbon bileşimine sahip bir düşük karbonlu çelik türüdür. Yumuşak çelik, alaşımlı çelik değildir, bu nedenle demir dışında çok miktarda başka element içermez.

Bu çelik genellikle yüksek karbonlu ve paslanmaz çelikten daha yumuşak, işlenebilir ve kaynaklanabilir.

Bununla birlikte, bu aynı zamanda yumuşak çeliği ısıtma ve su verme yoluyla sertleştirmeyi ve güçlendirmeyi neredeyse imkansız hale getirir. Düşük karbon içeriği aynı zamanda yüksek karbon ve paslanmaz çelikten daha az çekme mukavemeti sunduğu anlamına gelir.

MIG yumuşak çelik kaynağı için başka hangi gazlar iyidir?
Yukarıda yumuşak çeliğin MIG kaynağı için ideal ve en yaygın gaz kombinasyonlarından bahsetmiştim (%100 CO2 ve 25-75 Karbon-Argon karışımı). Ama başka seçenekler var mı?

Evet.

Yumuşak çelik kaynağında yaygın olarak kullanılan ikinci gaz yüzde 100 CO2’dir. Bu gaz, maliyet önemli olduğunda ve en iyi görünüme sahip olmak için kaynağa ihtiyacınız olmadığında kullanılır. %100 Karbon Dioksit kaynak mağazalarında yaygın olarak bulunur ve satın alabileceğiniz en ucuz gazdır.

Bir tank Karbon Dioksit gazı satın aldığınızda, bir Argon/Co2 karışımına kıyasla silindirde daha fazla gaz hacmi elde edersiniz. Bunun nedeni, gazın soğuk, sıvılaştırılmış bir durumda depolanmasıdır.

Argon-karbon karışımı ve karbon 100’ün faydaları
Bu gaz karışımlarının her ikisi de kullanıcılar için çeşitli avantajlar ve dezavantajlar sunmaktadır. Hangisinin kullanılacağı, kaynak yapma amacınıza bağlıdır.

Koruma için argon-karbon karışımı
Koruyucu gazınızdaki Argon karışımının yüzdesi ne kadar yüksek olursa, projelerinizin kalitesi o kadar iyi olur.

75-25’lik bir karışım, hızlı çalışmanıza ve bitmiş projelerinize çok daha temiz bir görünüm kazandırmanıza olanak tanır. Daha ince metaller ile hassas projelerde veya yapılarınız için üst yüzeylere yatacak kaynaklarda tercih edilir.

Bazı insanlar ayrıca Argon oranını arttırır ve onlara daha pürüzsüz bir boncuk bitişi sağladığı için %85-%25 karışım ile gider.

Ancak, yüksek bir Argon karışımıyla ilgili iki sorun vardır.

İlk olarak, çok pahalıdır. Profesyonel bir kaynakçıysanız, maliyetlerinizin hizmetiniz için talep ettiğiniz fiyatları aşmadığından emin olun.

İkinci sorun, daha yüksek Argon konsantrasyonunun malzemedeki ark penetrasyon oranını düşürmesidir.

Bu nedenle kaynakçılar kaynak için saf Argon gazı kullanmazlar. Argon gibi tamamen soy gazdan oluşan koruyucu gazlar, genellikle çirkin, tutarsız bir kaynağa neden olduklarından, yumuşak çeliğin MIG kaynağı için iyi değildir.

Koruma için %100 karbon
Maliyet endişe duyduğunuz bir konuysa ve kaynaklarınızın en iyi görünüme sahip olması gerekmiyorsa, yumuşak çeliği MIG kaynağı için saf CO2 kullanabilirsiniz. Argon karışımından çok daha ucuzdur ve tedarik mağazalarında kolayca bulunur.

Karbon Dioksit, Argon gibi inert bir gaz değildir, ancak MIG kaynağında koruyucu gaz olarak yaygın olarak kullanılan yeterli kimyasal koruma sağlar. Ark ile reaksiyona girer ve C25 karışımından “daha sıcak” bir aura üretir.

Bu, bağlantı metallerinde daha derin bir penetrasyon sağlar ve daha güçlü, daha büyük bir boncuk oluşturur.

Saf Karbon Dioksit ile kullanıldığında elektrik arkı çok kararlı değildir. Bu, arkın çatlamasına ve daha fazla sıçramasına neden olarak sıçramaya neden olur.

Ayrıca kaynak yaparken orta derecede duman ve duman oluşturur.

Daha yüksek sıçrama, işi bitirdikten sonra daha fazla temizlik gerektiği anlamına gelir.

Ark çerçevede delikler açabileceğinden, düşük Amperde daha ince metal göstergelerin kaynağında saf karbon kullanılmamalıdır.