Mutfak Dolabı Temizleme ve Bakım

Zaman geçirdiğimiz tüm odalar arasında, muhtemelen en fazla suistimali günlük kullanımdan alıyor. Çeşitli sıvılardan yağa ve hatta buhara kadar, özellikle mutfak dolapları çok fazla suistimal ediyor. Onları temiz tutmak ve bozulmamış görünmek en iyi ihtimalle zor olabilir. Dolaplarınızı temizlemenin de iyi ve kötü yolları vardır. Peki nereden başlamalısın? Haftalık temizliklerle başlamalı ve oradan devam etmelisiniz.

NAZİK TEMİZLİK:

Nazik temizlik ile başlamanızı öneririz. Bunun genellikle yeterli olduğunu göreceksiniz, özellikle de haftalık temizlik yapıyorsanız.

Önerilen makale: paslanmaz çelik sac ve metal uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Boyalı dolapları temizlemek için üç nazik yöntem şunlardır:

Nemli, yumuşak bir bezle dolaplarınızı silin. Mikrofiber bezler bu amaç için özellikle iyidir ve çoğu zaman ihtiyaç duyulan tek şeydir. Bu işe yaramazsa, ikinci yönteme geçin.

Deterjan, gresi veya kiri nazikçe çıkarabilir. Üç mikrofiber beze ihtiyacınız olacak.

Birkaç yemek kaşığı bulaşık deterjanı (Dawn gibi) yaklaşık yarım galon ılık suyla karıştırın (ölçümlerde kesin olmasına gerek yoktur).

Bir mikrofiber bezi sabunlu suyla nemlendirin ve sıkın, böylece bez nemli olur ama damlamaz.

Boyalı dolapları silin.

Sabun kalıntısını silmek için ikinci bezi sade suyla nemlendirin.

Kabin yüzeyini kurutmak için kuru üçüncü bezi kullanın.

Sirke solüsyonu, kalan sert gresi temizleyebilir.

Bir bardak sirke, iki bardak ılık su ve bir yemek kaşığı karbonat karıştırın. Çözeltiye bir mikrofiber bez batırın ve inatçı yağlı alanları silin.

Kuru bir bezle silin.

Ağır gres için solüsyonu püskürtebilir veya uygulayabilir ve silmeden önce birkaç dakika bekletebilirsiniz.

Sert temizleyiciler hakkında bir kelime:

Sert veya aşındırıcı temizleyiciler, mutfak dolaplarınızın, özellikle boyalı dolaplarınızın yüzeyini matlaştırabilir. Ovma süngerleri veya fırçalar gibi aşındırıcı temizlik araçlarından da kaçınmanız önerilir. Sert temizleyiciler (kuvvetli alkali veya asidik deterjanlar dahil) veya sert aletler kullanmak yüzeyin matlaşmasına ve hatta zarar görmesine neden olabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, dolaplarınızı her hafta temizlerseniz, kirlendiklerinde temizlemelerinin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Dolaplarınız yıllarca kullandıktan sonra temizlenemeyecekse, su bazlı iç cephe boya fiyatları ile yeniden boyamak, değiştirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir seçenek olabilir.