Mutfak Dolapları

Mutfak, evin diğer bölümlerine göre harekete ek olarak daha fazla zaman harcadı. Bu nedenle, bu iki faktör mutfaklarda kullanılmak üzere donatı elemanlarının tasarımında dikkate alınmalıdır. Mutfak dolabı, her mutfaktaki yiyecek ve içeceklerin, elektrikli cihazların, konteynerlerin, temizlik araçlarının ve temizlik ürünlerinin depolandığı en önemli mutfak ekipmanıdır. Kullanıcının fiziksel özelliklerine uygun bir mutfak dolabı, rahat bir çalışma ortamı sunacak ve daha az enerji tüketimi ile daha hızlı çalışacaktır.

MUTFAK DOLABI MODÜLLERİ

Mutfak dolapları genel olarak, üst modül, alt modül ve uzunluk modülü 3 kısımdan oluşmaktadır.

Üst Dolap Modülleri: Duvara montaj, yerden 125-150 cm yükseklik, 30-35 cm derinlik, 40-90 cm yükseklik, kulla- nılacak mutfak genişliği farklı kabinlerdir.

Alt Dolap Modülleri: Mutfak tabanı ile çalışma tezgahı arasında 85 cm yüksekliğinde ve 50-60 cm derinliğinde, zemin ve zemin dolapları gıda ve ürünlerde depolanır. Bulaşık makinası, fırın vb. Cihazların boyutları da yüksekliklerini belirler.

Büyük boy dolap modülleri: üst ve alt dolapları birleştiren ve üst kabinin üst kısmına uzanan bakliyat, şişe, kavanoz vb. yiyeceklerin depolandığı çekmeceler ve raflar içeren dolaplar.

Kullanılan malzemeye göre mutfak dolapları
Lak Mutfak Dolapları: Renk alternatifleri ve estetik görünümleri nedeniyle tercih edilen parlak ve mat lake malzemelerden üretilmiştir. Fiyatlar haddelenmiş mutfaklara göre biraz pahalı. Bir boya malzemesi olduğu için, darbe ile zarar görebilir ve ahşap ve lamine malzemelere göre daha fazla özenle kullanılmalıdır. Ek temizlik ekipmanına ihtiyaç duymadan nemli bir bezle temizlenebilir. Kullanılan verniğin kalitesine bağlı olarak renkte, sararma veya renk değişikliği yoktur.

Laminat Mutfak Dolapları: Fiyatlar ahşap ve lake dolaplardan daha ekonomiktir. Renk alternatifleri daha çok lake dolaplara benziyor. Temizlemesi kolay, nemli bir bezle kolayca temizlenir. Kullanılan malzemenin kalitesine bağlı olarak izlenim problemleri ortaya çıkabilir. Leke eksikliğinden dolayı mutfak tezgahlarında mermere alternatif olarak tercih edilirler.

Ahşap mutfak dolabı: Diğerlerinden daha pahalı bir malzemedir çünkü katıdır ve uzun süre dayanır. Kullanılan ağacın özelliği doğrudan fiyatı etkiler. Kurutulmuş ağaçlardan yapılmışlardır ve fazladan ağırlık içermezler. Klasik tarzda mutfaklarda, lake veya lake dolaplar genellikle tercih edilir.

MUTFAK DOLAPLARINDA STANDART BOYUTLAR
Tezgahın yüksekliği: (mermerin kalınlığı dahil): 90 – 95 cm
Tezgah derinliği: 60-65 cm
Alt kabinin yüksekliği: 85 – 90 cm
Alt kabinin derinliği: 58 – 60 – 62- (bulaşık makinesi ile 70 cm).

Üst ve alt dolap arasındaki boşluk: 60 – 65 cm
Damlalıklı tezgah üstü masa (alt dolap): 5 cm

Üst kabinin zemine göre yüksekliği: (üst kabinin alt kenarı): 150 cm
Kabinin üst yüksekliği: 60 – 100 cm
Üst dolap derinliği: 30 – 35 – 38 cm

Mobilya derinliği: 58 – 62 cm
Mobilya yüksekliğinin genişliği: 35 – 62 cm

Dolap kapak genişlikleri: 25 – 60 cm

Fırın boşluğu: 62 – 65 cm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.