Niş Nedir

Nişe nedir: Klasik mimaride bir niş (CanE, UK: / ˈniːʃ / veya US: / ˈnɪtʃ /), bir apsis için her zamanki yarı-kubbeyi tutan bir exedra veya apsistir. Nero’nun Domus Aurea (AD 64–69), nişler ve exedralarla şekillenen, çok çeşitli kat planları verilen odalara sahip ilk yarı-özel konuttu; göz kamaştırıcı parlak beyaz mermerde kılıflanmış, böyle kavisli yüzeyler gün ışığını yoğunlaştırmış veya dağıtır.

Söz, Latince nidus ya da yuvadan, Fransız niş aracılığıyla gelir. Bir deniz kabuğu için kullanılan İtalyan nişastası da söz konusu olabilir, [1] bir nişın tepesi için geleneksel süslemede olduğu gibi bir tarak kabuğudur, bu nedenle de bir yarı kubbe için “kabuklu” alternatif terimdir. genellikle daha büyük exedra için ayrılmıştır.

Gotik mimaride, bir rölyef için hizmet edebilecek gibi zengin bir şekilde dekore edilmiş bir minyatür ev (“aedicule”) gibi bir tabernacle çerçevesinin içinde bir niş oluşturulabilir. Kiliselerde sunakların sırtları (“reredos”) heykeller için nişlere gömülebilir. Klasik veya Gotik bağlamlarda bir niş boş olabilir ve sadece duvarın bir kısmına biraz artikülasyon ve çeşitlilik sağlayabilirse de, nişın kült kökenleri bir heykelle doldurulmasını önermiştir. Heykelleri içeren dış nişleri kullanan ilk binalardan biri, Floransa’daki Orsanmichele Kilisesi’dir. 1380 ile 1404 yılları arasında inşa edilmiştir. Floransa’daki Uffizi Sarayı (1560-81), duvarın içindeki nişin yerleşmesini sağlayarak duvarın içine girmiş ve bu nedenle çıkıntı yapmamıştır. . Uffizi’nin, büyük tarihsel figürlerin heykellerini içeren iki düzine kadar benzer nişleri vardır. İngiltere’de, Uffizi stil nişleri, Dokuz Değerlerin heykellerini içeren 9 dış nişin bulunduğu Montacute House’da (c. 1598) kabul edilmiştir. Fra Filippo Lippi’nin Madonna’sında, trompe-l’oeil nişleri, Orta Çağ ve Erken Modern Avrupa’da önemli bir kişiliğe sahip olan yerleşimin gölgesinde olduğu gibi onu çerçevelemektedir. Aynı zamanda, Madonna mucizevi yakınlığıyla “dirildi” olan ikonik bir heykel olarak temsil edilir.

Bir mimari girinti olarak birincil anlamından genişleyen, kaya oyuk, çatlak, çatlak veya ayak tabanına bir niş uygulanabilir. Açıkça tanımlanmış dar bir alan olarak bir niş duygusu, bir organizmanın türünün, ekolojik nişının ilişkisel konumunu tarif eden kullanımına yol açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.