Organik Yalıtım Malzemeleri

Yazıldığı gibi, ısı yalıtımı çok düşük ısı iletkenliğine sahip maddelerin kullanımına dayanmaktadır. Bu malzemeler yalıtım malzemeleri olarak bilinir. Yaygın yalıtım malzemeleri yün, fiberglas, taş yünü, polistiren, poliüretan ve kaz tüyü vb.

Önerilen makale: pvc yer döşemesi ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Organik İzolasyon Malzemeleri

Bu bölümde işlenen organik yalıtım malzemelerinin tümü petrokimyasal veya yenilenebilir bir hammaddeden (biyo-bazlı) türetilir. Hemen hemen tüm petrokimyasal yalıtım malzemeleri polimer formundadır. Şekilde görülebileceği gibi, tüm petrokimyasal yalıtım malzemeleri hücreseldir. Bir malzeme, malzemenin yapısı gözeneklerden veya hücrelerden oluştuğunda hücreseldir. Öte yandan, birçok bitki güçleri için lifler içerir, bu nedenle hemen hemen tüm biyo-bazlı yalıtım malzemeleri liflidir (hücresel olan genişletilmiş mantar hariç).

Organik yalıtım malzemeleri buna göre sınıflandırılabilir:

Petrokimya malzemeleri (petrol / kömür türevi)
Genişletilmiş polistiren (EPS)
Ekstrüde polistiren (XPS)
Poliüretan (PUR)
Fenolik köpük
Poliizosiyanürat köpük (PIR)
Yenilenebilir malzemeler (bitki / hayvan türevi)
Selüloz
mantar
Woodfibre
Kenevir lifi
Keten yünü
Koyun yünü
Pamuk izolasyonu
Diğer İzolasyon Malzemeleri
Hücresel Cam
Aerojel
Vakum Panelleri

İzolasyon Örneği – Polistiren

Genel olarak polistiren, her iki petrol ürününde benzen ve etilenden türetilen monomer stirenden yapılan sentetik bir aromatik polimerdir. Polistiren katı veya köpüklü olabilir. Polistiren, köpük levha veya beadboard yalıtımı ve küçük polistiren boncuklarından oluşan bir tür gevşek dolgu yalıtımı yapmak için yaygın olarak kullanılan renksiz, şeffaf bir termoplastiktir. Polistiren köpükler% 95-98 havadır. Polistiren köpükler iyi ısı yalıtkanlarıdır ve bu nedenle yalıtım beton formları ve yapısal yalıtımlı panel yapı sistemleri gibi bina yalıtım malzemeleri olarak sıklıkla kullanılırlar. Genişletilmiş (EPS) ve ekstrüde polistiren (XPS) her ikisi de polistirenden yapılır, ancak EPS, birbirine kaynaşmış küçük plastik boncuklardan oluşur ve XPS, bir formdan tabakalara bastırılan erimiş bir malzeme olarak başlar. XPS en yaygın olarak köpük levha olarak kullanılır.

Genişletilmiş polistiren (EPS) sert ve sert, kapalı hücreli bir köpüktür. Yapı ve inşaat uygulamaları, polistiren talebinin yaklaşık üçte ikisini oluşturmaktadır. Mantolama firmaları tarafından (Boşluk) duvarlarının, çatıların ve beton zeminlerin yalıtımında kullanılır. Düşük ağırlık, sertlik ve şekillendirilebilirlik gibi teknik özellikleri nedeniyle genişletilmiş polistiren, tepsiler, tabaklar ve balık kutuları gibi çok çeşitli uygulamalarda kullanılabilir.

Hem genişletilmiş hem de ekstrüde polistirenin kapalı hücre yapısı olmasına rağmen, bunlar su molekülleri tarafından geçirgendir ve bir buhar bariyeri olarak kabul edilemez. Genleşmiş polistirende, bağlı peletler arasında açık bir kanal ağı oluşturan genişletilmiş kapalı hücreli peletler arasında interstisyel boşluklar vardır. Su buza donarsa genleşir ve polistiren topaklarının köpükten kırılmasına neden olabilir.