Pirinç Kaynak Nasıl Yapılır

Pirinç, bakır ve çinko alaşımlarına verilen genel terimdir. Çinko bileşiminin miktarı erime noktasını önemli ölçüde etkilediğinden, pirinç kaynağı biraz zor olabilir. Pirinç, dekorasyon ve müzik aletleri gibi düşük sürtünmeli uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Pirinç kaynak yapmayı öğrenmek için okumaya devam edin.

Pirinç genellikle 900 ila 940 derece Fahrenheit aralığında bir erime noktasına sahiptir, bu da birden fazla yöntem kullanarak döküm yapmayı kolaylaştırır. Gümüş lehimlemenin yanı sıra MIG ve TIG pirinç kaynağını da başarılı bir şekilde yapabilir ve size çeşitli seçenekler sunabilirsiniz. Ancak, alaşımlar ayrıldığında malzemede gözeneklilik ve çatlak oluşabileceğinden, doğru koruyucu gazı seçtiğinize dikkat etmeniz gerekir.

Pirinç Kullanım Alanları
Pirinç, elektriksel iletkenlik, sertlik, korozyon direnci, termal iletkenlik ve işlenebilirlik gibi onu oldukça arzu edilir kılan özelliklere sahiptir. Düşük sürtünmeli bir malzeme olduğu için, genellikle yanıcı veya patlayıcı maddelerin yakınına yerleştirilecek bağlantı parçaları ve aletlerde kullanılır. Ayrıca çeşitli elektrik ve sıhhi tesisat uygulamalarının yanı sıra mühimmat muhafazaları ve valflerinde de kullanılır.

Parlak altın rengi görünümü, dekoratif kullanım için popüler bir seçenek haline getirir. Yüksek işlenebilirlik ve dayanıklılık gerektiren müzik aletlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Pirinçten Pirinçe Nasıl Kaynak Yapılır?
Pirinç, kaynaklanması en kolay malzeme değildir. Bununla birlikte, birkaç basit adımı izlerseniz bunu bir esinti haline getirmenize yardımcı olabiliriz.

Kaynak yapmaya başlamadan önce, uğraştığınız malzemedeki çinko yüzdesini öğrendiğinizden emin olun. Çinko, Bakırdan daha düşük bir erime noktasına sahip olduğundan, başarılı kaynaklar oluşturmada bunu yapmak özellikle önemlidir. Alaşımın aşırı ısınması gözenekli kaynağa ve çatlamaya neden olabilir.

Malzemeyi atmosferden etkili bir şekilde korumak için Oksiasetilen gazı kullanın. Özellikle çinko, çevre ile agresif bir şekilde reaksiyona girer ve toksik dumanlar çıkarır. Etkisiz koruma, aynı zamanda, reddetmenin ana nedeni haline gelen gözenekli kaynaklar da üretebilir.

Brass ile çalışırken metallerin kaynaşmasını daha iyi desteklemek için flux kullanmanız gerekecektir. Bunu yapmak için, bir macun oluşturmak için akıyı suyla karıştıracaksınız. Ardından kaynak yaptığınız pirinç yüzeyleri flux pasta ile kaplamanız gerekir. Oksiasetilen gazı ile çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış bir sert lehim eritkeni kullandığınızdan emin olun.

Asetilen gazını düşük tutarak ve oksijen kaynağını artırarak bir bariyer oluşturun. Bunu yapmak, Pirinç üzerinde bir kaplama geliştirmek için yeterli oksijen olmasını sağlayacaktır. Kaplama, kaynak işlemi sırasında zararlı dumanların dışarı çıkmasını önler.

Pirinçten Pirinçe kaynak yaparken, pirinçten çeliğe kaynak yapmak için kullandığınızdan daha büyük bir kaynak ucu seçtiğinizden emin olun. Önceki prosedür için daha yüksek ısı iletkenliğine ihtiyacınız olacak.

MIG Kaynak Pirinç
Pirinç için Metal İnert Gaz kaynağı prosedürünü kullanırken, doğru dolgu telini seçerken ekstra özen göstermeniz gerekir. Yanlış dolgu metalinin kullanılması, endüstri standartlarına göre kabul edilemez olan renksiz bir kaynağa neden olabilir.

Bakır ve Çinko, tüm pirinç malzemelerin iki ana bileşenidir. Renk eşleştirme için ideal dolgu teli, çoğu MIG işlemi için CuAI8’dir. Bakırdan oluşur ve %8 Alüminyum içerir. Mükemmel renk eşleşmesini sağlamaz ancak kabul edilebilir olarak kabul edilir.

MIG kaynağı için mükemmel uyumlu dolgu teli bulmak imkansızdır. Bunu yapmak için dolgu metalinin önemli miktarda Çinko içermesi gerekecektir. Yüksek ark sıcaklıkları nedeniyle Çinko yanacak ve tüm kaynak işlemini mahvedecektir.

MIG pirinç kaynak yapmak için, kaynak prosedürü için tipik olan esasen aynı kuralları izlersiniz. Argon ve CO2 veya saf Argon’dan oluşan bir koruyucu gaz kullanmanız gerekecektir. 75/25 oranında Argon ve karbondioksit karışımı kullanmak size ideal sonuçlar verir.

Yeterli koruyucu gazın olmaması, Çinko’nun buharlaşmasına ve ısıtıldığında Çinko Oksit üretmesine neden olur. Yeni oluşan gaz, kaynakçı için uygun olmayan Zehirli dumanlar şeklinde dışarı çıkacaktır.

Çinko Oksit üretimini azaltmak için kaynakçılar kaynak alanını kısa tutmanızı tavsiye eder. Bunu, sürekli bir bağlantı yapmak yerine dikiş kaynak tekniğini seçerek yapabilirsiniz. Bunu yapmak, malzemenin uzun süre sabit ısıya maruz kalmamasını sağlayarak erimiş kaynak birikintisine soğuması için biraz zaman verir.

TIG Kaynak Pirinç
Bir malzeme olarak pirinç, yüksek düzeyde termal iletkenliğe sahiptir. Malzemedeki Çinko gerçekten düşük erime noktalarına sahiptir. Genellikle TIG kaynağı sırasında, erimiş Çinko kaynar ve tüm süreci durdurabilecek elektrota sıçrar.

Pirinçte etkin bir şekilde TIG kaynağı yapmak için, saniyede 30 saniyelik darbeli bir AC güç çevirici kullanmanızı öneririz. Kaynak birikintisini çalıştırmak için gereken minimum ısı miktarını kullanmanızı öneririz. Havuzu gözlemlemek için birkaç saniyede bir malzemenin ısısını almalısınız. Bunu yapmak, ana metali aşırı ısıtmamanızı sağlar.

TIG kaynağı ile üretilen bağlantı çok güzel değildir. Nihai ürünün o kadar çirkin görünmediğinden emin olmak için makineyle kesmeniz gerekecek. Kaynağı bitirdikten sonra, ısıtılan alanı Argon altında koruduğunuzdan emin olun. Metalin tamamen soğumasını sağlayacaktır. Isıtılan malzemeyi atmosfere maruz bırakırsanız, gözenekliliğin eklemi bozmasına neden olabilir.

Bakır ve çinko alaşımlarına TIG kaynağı yaptığınızda renk koordinasyonu açısından en iyi sonuçları elde etmek için CuSn6 kaynak çubuklarını kullanın. Sonuç tam bir eşleşme olmayacaktır. Ancak, alabileceğiniz en yakın şey budur.

Pirinçte MIG ve TIG kaynağı yapıldığında ideal renk uyumunu elde etmek neredeyse imkansızdır. Renk gerekliyse, bunun yerine alevli kaynak tekniğini tercih etmenizi öneririz.

Alev Kaynaklı Pirinç
Bir CuZn39Sn dolgu teli kullanarak pirinç alevli kaynak yaparken size renk açısından en iyi sonucu verir. Alev kaynağı yaparken kullanabileceğiniz üç ana alev vardır.

nötr
Nötr bir alevin iş parçası üzerinde kimyasal bir etkisi yoktur.

karbonlama
Bir karbonlama alevi, demir karbür ürettiği için karbonu emen metallerde kullanım için uygun değildir. Böyle bir alev, takım çelikleri fiyatları ve demirde kimyasal bir değişime neden olur.

oksitleyici
Oksitleyici bir alev, diğer ikisinden daha fazla ısı taşır. Bakır ve Çinko üzerinde kullanım için idealdir, bu da onu pirinç kaynağı için mükemmel bir seçim haline getirir.

Alev kaynağı pirinç, erimiş su birikintisine sürekli göz kulak olmanızı gerektirdiğinden daha zordur. Prosedür için gereken fazla oksijen miktarını belirlemek için alevin malzeme üzerindeki etkisini sürekli olarak izleyeceksiniz.

Emniyet araçları
Çinko cızırdayıp sıçrayabileceğinden, yanmamak için koruyucu çizme ve eldiven giymeniz gerekir. Brass ile zehirli duman oluşumu riskini taşırsınız, bu nedenle zararlı gaz emisyonlarından korunmanıza yardımcı olması için bir duman çıkarıcı kullanmalısınız.

MIG veya TIG kaynağı yaparken uygun havalandırmaya sahip mükemmel bir otomatik kararan kask taktığınızdan emin olun. Bu işlemlerde oluşan ark çok parlaktır ve dikkat edilmezse göze kalıcı hasar verebilir.

ilgili sorular
Pirinç kaynak yapmak kolay mı?
Çinko varlığından dolayı pirincin erimesi kolay değildir. Çinko, malzemede bulunan Bakır ve diğer elementlerden daha hızlı erir. Erimiş Çinko, solunduğunda çok zararlı olan çinko oksit üretmek için atmosferle reaksiyona girer.

Pirinç kaynağı yaparken koruyucu gaz seçimine dikkat etmelisiniz. Metal için yeterli kapsama ve koruma sağlayan birini seçtiğinizden emin olun. Optimum koruma için kaynak bağlantısı tamamen soğuyana kadar gaz beslemesini kapatmayın.

Isı girişini sürekli olarak izlediğinizden emin olun. Çok fazla ısı ana metali bozabilir ve alaşımdaki malzemelerin ayrılmasına neden olabilir. Tüm bu teknik özellikler, Pirinç’i kaynaklanması zor bir malzeme haline getirir.

MIG Kaynak Pirinç Yapabilir misiniz?
Evet, koruyucu gaz olarak bir Argon ve Karbondioksit karışımı kullanmanız koşuluyla, pirinç kaynak yapabilirsiniz. Mümkün olan en yakın renk eşleşmesini elde ettiğinizden emin olmak için doğru dolgu telini kullanmanız gerekecektir. MIG kaynağı yaparken, ısı girdisini düzenleyebilmek için bir dikiş kaynağı tekniği kullanmanızı öneririz.

Çelik Pirinçle Kaynak Yapılabilir mi?
Son derece farklı kaynak noktaları nedeniyle, oldukça zorlaştığı için Pirinç ve çeliği birbirine kaynak yapamazsınız. Bununla birlikte, iki malzemeyi birleştirmek için lehimleme tekniğini kullanabilirsiniz.

Lehimleme, iki farklı malzemeyi eriterek dolgu metali yardımıyla birleştirdiğiniz metal birleştirme işlemidir. Pirinç ve çelik ile silikon bronz dolgu çubuğu kullanmanız gerekecektir.