Pirincin Otomotiv Sektöründe Kullanımı

Pirinç, bakır ve çinko alaşımıdır ve bu iki malzemenin dengesine bağlı olarak birçok farklı özelliğe sahip olabilir. Ek olarak pirinç, her biri kendine has özelliklere sahip farklı bir alaşım yaratacak olan alüminyum, kurşun ve arsenik gibi diğer metalleri içerebilir.

Pirinç düşündüğünüzde, çoğunlukla dekoratif kullanımlarının veya belki de müzik enstrümanlarındaki kullanımlarını düşünebilirsiniz. Parlaklık ve altın rengi nedeniyle pirinç, mimari tasarımda ve dekoratif donanımda sıklıkla kullanılır, ancak bu metal düşündüğünüzden çok daha yönlüdür. Cephane kılıflarında, elektrikli parçalarda, pergel ve saat gibi teknik aletlerde kullanılan Brass, aynı zamanda otomotiv endüstrisinde de önemli bir rol oynadı.

Önerilen makale: ahşap parke fiyatları ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Pirinç Otomotiv Dönemi
Avrupa’daki otomotiv gelişmeleri 1900’lü yılların başında Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yol aldıkça, yenilikçi Amerikalılar öncelikle pirinç parçalarıyla kendi araçlarını geliştirmeye başladı. Pirinç, sadece hafif yuvalar ve kapı kolları gibi dış elemanların değil, aynı zamanda radyatör ve çerçeveler gibi pirinç boru iç parçaların yapımında da kullanılmıştır. 1914 yılında, çelik, I. Dünya Savaşı döneminde pirinç dönemine son vererek otomotiv endüstrisinin tercih ettiği metal oldu.

Bugün Araçlarda Pirinç Kullanımı
Pirinç dönemi sona ermiş olsa da, bu alaşım hala otomotiv endüstrisinde günümüzde çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Mukavemeti ve ısı direnci sayesinde pirinç, radyatör göbeklerinde, tüplerde ve tanklarda kullanılmaya devam eder. Alüminyum ile karşılaştırıldığında, pirinç radyatörlerin maliyeti daha düşüktür, üretimi kolaydır ve daha uzun ömürlüdür. Pirinç parçaların geri dönüşümü daha kolaydır, hem ekonomik hem de çevre dostu bir malzemedir.

Projenize Uygun Doğru Alaşımı Bulmak
Herhangi bir projenin gereksinimlerini karşılamak için çeşitli boyutlarda ve miktarlarda pirinç ürünleri stoklar. 0,005 ile 0,187 arasındaki kalınlıktaki kalınlıkta pirinç, pirinç ve diğer pirinç ürünlerini ve tavlanmış, çeyrek katı, yarı sert ve tam sert temperleri stoklarız. Diğer öfke ve alaşımlar da mevcuttur.