Pişmiş Toprak Karolar

Terrakotta kiremitleri – kısaca cotto olarak da bilinir – doğal dünyevi-sarı-kırmızı renk varyantları (İtalyan: pişmiş toprak = yanmış toprak) ile karakterize edilmiş, sırsız bir toprak kiremitidir. Bu çini tipinin kökeni, çoğunlukla Toskana ve Regio Emilia’da bulunan Akdeniz’de bulunmaktadır. Bugün hala el ile şekillendirilmişlerdir, böylece ayrı karoların eşit olmayan boyutları vardır. Pişmiş toprak karoların cazibesi, kaplamanın yaşına göre bir patina alması gerçeğinde yatmaktadır. Bu, her şeyden önce, açık gözenekli kırıcıların her türlü sıvının iyi bir şekilde emilebilmesi ile mümkün olmaktadır.

Tuscan Cotto, sırlı olmayan kırmızı-ovulmuş bir yanma kiremitidir. Cotto kaplamaların üretimi endüstriyel veya manuel olarak yapılabilir. Ekstrüzyonla gerçekleştirilen endüstriyel üretimde, işleme mevcut hammaddelere bağlıdır. Emilia bölgesinden kotto çini bir kil marndan yapılırken, Toskana’dan gelen hammaddeler kireçtaşlarıdır. Bu nedenle, bu plakaları ateş ettikten sonra vinil zemin gibi bir su banyosuna daldırmak gerekir. Bu, plakalarda bulunan serbest hidratlı kirecin, çiçeklenmeyi önleyen ve mukavemeti artıran kalsiyum karbonat içerisine dönüştürür. Bir başka, daha karmaşık üretim yöntemi olsa da, ısmarlama üretimde manto plakalarının elle üretilmesidir. Hammadde ahşap kutulara yerleştirilir. Bunu hava ile kurutma izler. Daha sonra plakalar 950 – 1050 ° C arasında bir tünel fırında ateşlenir.

Pişmiş toprak zeminler doğal olarak nefes alabilir ve iç mekan nemini doğal bir şekilde düzenler. Sert, yoğun yüzeylere kıyasla, pürüzlü yüzey, daha az yankılama süresine ve dolayısıyla hoş bir alan hissine yansıyan ses yansımalarını azaltır. Yüksek gözeneklilik nedeniyle, fayanslar işlenmeden bırakıldığında lekelenmeye karşı çok hassastır. Bu nedenle, yüzeyin sızdırmazlığı tavsiye edilir. Bu tür contalar, yatırmadan önce fabrikada (Cotto finito) uygulanır ya da kaplamaları Cotto balmumu formunda döşedikten ve temizledikten sonra uygulanabilir. Mum tipine bağlı olarak, temel renk tonunun renk yoğunluğu veya modifikasyonu mümkündür.

Cotto kaplamaları, doğal görünümleri nedeniyle birçok mimar ve inşaatçıyla popülerdir. Genellikle iç mekanlarda zemin veya merdiven kaplamaları olarak kullanılırlar. Almanya’daki iklim koşullarında dış mekan kurulumu sorunludur. Her halükarda üretici, ürünlerinin bu tür döşemelere uygun olduğunu ve Ürün Sorumluluk Yasası uyarınca donma direncini garanti ettiğini kanıtlamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.