Polarize Lensler

Polarize güneş gözlüğü camları, yoldaki veya patikadaki tehlikeleri görmemize ve dokuları yargılamamıza yardımcı olabilecek parlamayı ortadan kaldırmak için mükemmeldir. Ancak onları deneyen herkesin bildiği gibi, ekranların etrafında gökkuşağı veya araba ön camlarında siyah noktalar oluşturmak gibi bazı garip şeyler de yapabilirler.

Gördüğümüz ışığın çoğu, güneş veya lamba gibi bir ışık kaynağından yayılır ve etrafımızdaki nesneler tarafından emilir veya yansıtılır, daha sonra bir renk (veya renk körüyseniz bir gölge) olarak görürüz. Ancak pürüzsüz bir yüzeyden (buz, ıslak kaldırım veya bir arabanın kaportası gibi) yansıyan ışık, “parlama” gibi görünen birleşik bir yönde hareket edecektir. Bu tür ışığa “polarize” de denir.

Polarize lenslerin parlama ile nasıl başa çıktığını açıklamak için Mergy bana bir çitli çit hayal ettirdi. Bir tahtayı çitin içinden yatay olarak sıkıştırmaya çalışırsanız, dikey çıtalar tarafından engellenecektir. Ancak dikey olarak döndürün ve içinden geçebileceksiniz.

Polarize camlar benzer bir şekilde çalışır, ancak bir çit yerine lens üzerinde lineer olarak gruplanan moleküller içeren kimyasal bir işlem var ve bir tahta yerine yatay olarak polarize ışık yansıyor, diyelim ki yolda ıslak bir su birikintisi . Kimyasal kaplamadaki moleküller, bu yatay polarize ışığı emmek, parlamayı engellemek ve diğer her şeyi görmenizi sağlamak için dikey olarak konumlandırılmıştır.

İLGİLİ: Reçeteli Güneş Gözlüğü Nasıl Alınır

Mergy, konsepti göstermek için evde basit bir test yapılmasını önerir. “Bir çift polarize güneş gözlüğü diğerine 90 derecelik açıyla yerleştirirseniz ve lenslerden bakarsanız, bir çift ışığı bir yönde engellediği ve diğeri sadece ışığın olduğu yönde geçmesine izin verdiği için neredeyse hiç ışık görmemelisiniz. engelleniyor.” İlginç bir şekilde, bu potansiyel körleme tehlikesi, araba ön camlarının polarize olmamasının bir nedenidir.

Peki bazen arabaların ön camlarında görünen o koyu çizgiler ne olacak? Nichols, ön camların, bir çarpma durumunda camın kırılmasını önlemek için camı hızla ısıtan ve soğutan bir tavlama işleminden geçtiğini açıklıyor. Temperleme sırasında, cam yüzeyde ortaya göre daha hızlı soğuma ve büzülme eğilimi gösterir, bu da “gerilmiş çift kırılma” adı verilen bir olguya neden olur. Nichols, “Bu çift kırılma, yatay eksende polarizasyona neden olur ve gözlüğünüzdeki dikey polarizasyonla birleştiğinde, bazı alanlarda ışığı engeller” diyor.

Peki ya telefonlar? Mergy, LED ekranların (bu günlerde çoğu telefonda ve tablette bulacağınız), ekranı birçok açıdan görüntülenebilir tutan polarize filtreler kullandığını söylüyor. Ekranınızdaki polarizasyon aslında güneş gözlüklerinizdeki polarizasyonla rekabet edebilir, özellikle de ekranınızı her iki yüzeydeki polarizasyon yönleri tüm ışığı yok edecek şekilde döndürürseniz (zıt açılara yerleştirilmiş iki pencere panjuru düşünün). Mergy, modern ürünlerin polarize güneş gözlükleri düşünülerek tasarlandığını, bu nedenle döndürüldüğünde bile tamamen kararmaması gerektiğini söylüyor. Ancak, tüm güneş gözlükleri (veya ekranlar) eşit şekilde oluşturulmaz ve polarizasyonun kusurlu hizalanması ekranların belirli gözlüklerle daha az görünür olmasına neden olabilir.

Polarize gözlüklerle (veya gözlüksüz) gördüğünüz gökkuşakları, ışığın farklı ortamlardan geçerken kırılması veya bükülmesinin bir sonucudur. Bir fırtınadan sonra gökyüzünde bir gökkuşağı gördüğünüzde, beyaz ışığı farklı frekanslara ayırmak için bir prizma gibi davranan havadaki suyun içinden geçen güneş ışığını görürsünüz. Polarize gözlüğünüzden bir gökkuşağı gördüğünüzde (telefon ekranında veya ön camda olduğu gibi) bunun nedeni, camdaki polimer kaplama veya telefonunuzdaki temperli cam ekran koruyucu gibi başka bir malzemenin ışığı kırmasıdır.

Gökkuşaklarını ve karanlık noktaları çok dikkat dağıtıcı buluyorsanız, çok sayıda ekran veya temperli camla karşılaşmayı beklediğiniz zamanlar için her zaman bir çift polarize olmayan güneş gözlüğü bulundurabilirsiniz. Ama aksi takdirde, sadece parlamanın azalmasının avantajlarından yararlanın ve nasıl çalıştığı hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olun!