Püskürtme Köpüğü Yalıtım Kılavuzu

yalıtımYalıtım malzemelerinin karşılaştırılması çok teknik olabilir ve sigorta poliçelerini karşılaştırmanın tüm eğlence değerini sunar. Ancak küçük baskıyı okumanın gerekli olduğu zamanlar vardır ve sprey köpük yalıtımını geleneksel yalıtım malzemeleriyle karşılaştırmak o zamanlardan biridir.

Sprey köpük yalıtımı biraz Marmite ürünüdür. Bununla birlikte, doğru durumda ve ne yaptığını bilen kişiler tarafından kurulduğunda, olumlu bir şekilde karşılaştırabilir.

Püskürtme Köpüğü İzolasyonu Nedir?
Sprey köpük yalıtımı (SFI), bir yalıtım katmanına dönüştüğü konuma püskürtüldüğünde köpüğe genişleyen sıvı kimyasalların bir karışımıdır.

Bazıları gaz itici gaz kullanan 40’tan fazla SFI üreticisi vardır (izolasyon kurulduktan sonra verilen gaz genellikle çevreye ve muhtemelen insanlara zararlıdır). Diğerleri itici olarak soya veya bitkisel yağ kullanır. Üretici Icynene su kullanımında benzersizdir.

İki tür sprey köpük yalıtımı vardır:

Kapalı hücre, daha çok geleneksel sert köpük yalıtım levhalarına benzer; sertleştikten sonra serttir ve bir miktar yapısal stabilite sunabilir, ancak içinden hava veya nemin geçmesine izin vermez.

Açık hücre daha esnektir ve üzerine püskürtüldüğü malzemeye yapıştığı için, genişledikçe ve daraldıkça bu malzemeyle birlikte hareket etme eğiliminde olacaktır. Aynı zamanda hava ve nemin içinden geçmesine izin vererek ona neredeyse ‘nefes alabilir’ bir kalite verir. Kenevir, koyun yünü veya odun lifi gibi nefes alabilen bir yalıtım olup olmadığı hala tartışmaya açık.

Püskürtme Köpüğü Yalıtımının Avantajları

Esneklik: Püskürtülen bir köpük olduğundan diğer malzemelerin ulaşamayacağı parçalara ulaşacaktır ve enerji kimlik belgesi için performansı artıracaktır.

Hava geçirmezlik: Doğru şekilde takıldığında, SFI kesintisiz bir zarf sağlayacaktır. İzolasyondaki% 5’lik bir boşluğun ısı kaybının% 50’sini oluşturacağı söyleniyor.

Hız: Uzmanlar tarafından kurulur, çok hızlı bir işlemdir

Nefes alabilirlik: Icynene sprey köpüğün açık hücreli yapısı, diğer yalıtım malzemeleriyle ilişkili olası yoğunlaşma sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.