Sac Levha Vidası Nedir

Çelik, bakır, nikel, kalay, titanyum, vb. Gibi yaygın metal veya alaşımlardan oluşan sac metal, ahşaptan hem daha sert hem de daha güçlüdür. Sonuç olarak, özel vidaların kullanılmasını gerektirir. Genellikle geleneksel bir vidayı sac levhaya süremezsiniz. Neyse ki, sac metal için tasarlanmış özel vida türleri vardır. Sac vidalar olarak bilinen yapı ve imalat şirketleri, sac levhaları sabitlemek için kullanılır.

Sac Vidalara Genel Bakış
Sac metal vida, sac metal ile kullanılmak üzere tasarlanmış özel bir bağlantı elemanı türüdür. Sac metal vidalar, tüm şaftlarını kaplayan dış diş açmanın varlığı ile karakterize edilir. Geleneksel bir vidanın şaftına bakarsanız, bunun sadece dış dişli ile kısmen kaplandığını göreceksiniz. Dış dişler, vidanın gövdesinin yukarı kısmının bir kısmına kadar başlamaz. Sac metal vidalar, tamamen dış dişli ile kaplanmış bir şaft ile diğer vidalardan ayırt edilir.

Sac Vidalar
Sac levha vidaları, tamamen dişli sapları ile sac levhaya kazarak çalışır. Geleneksel bir vidayı sac levhaya sürmek zor ya da bazı durumlarda imkansızdır. Daha önce de belirtildiği gibi, saplarının sadece bir kısmı dış dişli ile kaplıdır. Geleneksel bir vidayı dkp sac levhaya sürmeye çalışırken, kısmen örtülü sap içeri girmesini önleyecektir.

Sac levha vidaları, tamamen dış diş açmayla kaplı bir sapa sahip olarak bu sorunu çözer. Standart vidalar gibi giriş noktasında “takılmazlar”. Dişli sapları başlangıçta sac metal içine kazılır ve hızlı ve kolay kurulum sağlar.

Önerilen makale: jotun iç cephe boya çeşitleri ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Standart vs Kendinden kılavuzlu Sac Vidalar
Hem standart hem de kendinden kılavuzlu sac vidalar vardır. Birincisi ile vidayı takmadan önce sac levhaya bir pilot delik açmanız gerekecektir. İkincisi ile, kurulumdan önce bir pilot delik açmanız gerekmez. Kendiliğinden kılavuzlanan sac vidalar, pilot delik kullanılmadan sac levhaya sürülebilir.

Standart ve kendinden kılavuzlu sac vidalar arasındaki farkı, ilgili ipuçlarına bakarak anlayabilirsiniz. Kendiliğinden kılavuzlanan vidaların tam bir noktaya gelen keskin bir ucu vardır. Buna karşılık, standart sac vidaların künt ucu vardır. Kendiliğinden kılavuzlanan vidaların keskin ucu, sacda kendi pilot veya giriş deliklerini oluşturmalarını sağlar. Bu nedenle, birçok şirket sac metal içeren uygulamaları sabitlemek için kendinden kılavuzlu sac vidaları tercih etmektedir.