Saman Balyasıyla İnşaat

yalıtımSaman balyasıyla inşa etmek mantıklıdır: başka hiçbir yapı malzemesinin inşa edilmesi bu kadar kolay değildir, bu kadar az maliyetle bu kadar çok yalıtım sağlamaz veya kendi içinde karbon depolamaz. Saman balyalı binaların bir diğer avantajı da uzun ömürlü olmalarıdır. Uygun malzemelerle iyi tasarlanıp inşa edilirlerse ve ömürleri boyunca korunurlarsa, 200 yıldan fazla dayanmaları gerekir.

Ayrıca kendi evinizi samanlardan inşa etmek genellikle eğlenceli ve işbirliğine dayalı bir deneyimdir. Hasır balya şantiyeleri genellikle kaliteli iş elde etmek için çok çalışmaya istekli hevesli insanlarla doludur.

Öyleyse neden çoğu insan hala duvarcılık ile inşa ediyor?

Cevap basit: bilgi ve farkındalık eksikliği. Çoğu inşaatçı, zaten bildiklerine bağlı kalmayı tercih eder.

Yine de Birleşik Krallık’ta tamamen saman ve diğer doğal malzemelerden yapılmış yüzlerce ev var. Aynı malzemelerden yapılmış eşit sayıda eklenti ve bahçe ofisi var.

Saman Balyasıyla Yapmanın Farklı Yolları
Saman ile inşa etmenin farklı yolları vardır. Dört ana nokta:

Samanın sıva için yapı, yalıtım ve yüzey görevi gördüğü yük taşıyıcı veya Nebraska yöntemi – bu tür bir yapı için bir çerçeveye gerek yoktur.

Samanın sadece yalıtım ve sıva yüzeyi olarak kullanıldığı dolgu veya ahşap çerçeve yöntemi.

Her iki tekniğin de en iyilerini birleştiren ve özellikle tek bir duvarda çok sayıda camlamanın gerekli olduğu yerlerde kullanılan hibrit yöntemler.

Prefabrik ahşap / saman paneller kullanmak.

Bu eko evler (yukarıda), Leeds’te 20 hanelik bir ortak konut geliştirme oluşturur. ModCell saman balya sistemi kullanılarak inşa edilmişlerdir.

Prefabrik yapı yöntemi, duvarları inşa etmek için yakınlarda küçük bir fabrika kurmayı içerir. Duvarlar kireç sıva ve sedir panel karışımı ile kaplanmıştır.

Hangi saman balya yapım yöntemini seçerseniz seçin, yapının en büyük kısmı aslında marangozluktur. Hasırla ilk kez inşa eden en başarılı insanlar, bu alanda güçlü becerilere sahip olanlardır.

Hasır duvarlar, yapının yalnızca nispeten küçük bir parçasıdır (sıvandığında yaklaşık yüzde 18).

İzlenmesi gereken birkaç temel tasarım ilkesinin yanı sıra, yapının geri kalanı gerçekten başka herhangi bir malzemedeki yapıya benzer.

Hasır Balya Evi Tasarlama

Zaten deneyimli bir inşaatçı değilseniz, tasarımları olabildiğince basit tutmalısınız. Bu, yapıyı hem zamanında hem de maliyet açısından yönetilebilir hale getirecektir. Bununla birlikte, çok geniş açık alanlar samanla tasarlanabilir – bu işi yapan duvarların saman olması değil, çatı makaslarının tasarımıdır.

Karma teknikler kullanılarak ve çerçevesiz iki ve üç katlı evlerde geniş camlar tasarlanabilir. Çerçeve kullanırsanız, evin yüksekliği veya kat sayısı için herhangi bir sınır yoktur.

Gerçek yük taşıma için çok büyük açıklıklar bir çerçeve ile hibritlenebilir. Bu sadece sert (çerçeve) parçaların esnek (saman) elemanlarla nasıl etkileşime girdiğine dair bilgi ve deneyim gerektirir.

Hedeflediğiniz boyut ve karmaşıklık ne olursa olsun, saman balya tasarımı mantrası tüm doğal binalar için olduğu gibidir: “iyi bir şapka, iyi bir çift bot ve bir palto.”

Diğer bir deyişle, 450 mm’lik bir çıkıntı, 300-450 mm’lik bir baza duvarı ve hava koşullarına dayanıklı ancak buhar geçirgen bir dış sıva.

Saman Balya Uzantıları

Mevcut duvar veya ahşap evlerin genişletilmesi söz konusu olduğunda, bu çok kolaydır.

Straw Works’te yük taşıma tarzında uzatmalar yapmayı tercih ediyoruz çünkü bunların çok güzel olduğunu düşünüyoruz ve bu da maliyeti düşürüyor. Mevcut evin duvarına basit bir kayma derziyle – samanların çentikli olduğu ve ardından sıvalı olduğu duvara tutturulmuş dikey bir kereste – bağlanırlar.

Saman Balya Projeniz için Kendin Yap veya Uzman Alt Yüklenici?

Çatı kaplaması, sıhhi tesisat, çatı aktarma ve elektrik gibi işin bazı yönleri için uzmanlık satın alan çoğu kendi kendine inşaatçı ile tüm saman binalar ve uzantılar kendi kendine inşa edilebilir. Saman, kireç ve kil için eğitim kursları düzenlemesi için uzman bir şirket görevlendirebilir ve geri kalanını mentorluk yaparak kendileri halledebilirler.

Uygun maliyetli, termal açıdan verimli bir ev istiyorsanız, yapının saman kısmı sırasında sahada deneyimli insanlara sahip olmanızı öneririz. Evinizi daha hava geçirmez ve termal olarak daha verimli hale getirecek pek çok teknik vardır ve bunları bilmiyorsanız bunları uygulayamazsınız.

Kaliteli bina biraz daha uzun sürer, ancak sonunda azalan ısıtma ve yakıt faturaları ile karşılığını verir.

Hasır balya kümesleri, Passivhaus standardına (saatte 0,6 hava değişimiyle hava geçirmezlik) ulaşabilir.

Kaliteli çalışma ile standart tasarım, çoğu yapı için fazlasıyla yeterli olan saatte 2,6 hava değişimiyle hava geçirmezlik sonucuna ulaşabilir.

Kuru Koşullar Önemlidir

Samanla inşaat yaparken karşılaşılabilecek olası bir zorluk, inşaat sırasında samanı kuru tutma ihtiyacıdır. Balyaların nem içeriği yüzde 20’nin üzerine çıkarsa çürür, bu nedenle samanın hava koşullarına karşı savunmasız kaldığı süre minimumda tutulmalıdır.

Binayı, çatının geçici olarak desteklendiği yük taşıyıcı tasarımlarda bile, saman takılmadan önce yerinde olacak şekilde tasarlamak iyi bir uygulamadır. Bununla birlikte, rüzgar herhangi bir çatı altında yağmur getirebileceğinden, bu illa samanı korumaz.

Ayrıca gerekli olan tüm ahşap elemanların prefabrikasyonu ve saman elemanlarının sadece tüm marangozluk hazır olduğunda montajıdır. İdeal olarak, iskele örtülmelidir veya daha küçük binalar için saçaklardan birkaç branda asılabilir.

Saman Balyası ile Sıva ve Dekorasyon

Bir saman balya kümesinin sağlıklı kalması için sıvanmalı ve buhar geçirgen – “nefes alabilir” malzemelerle dekore edilmelidir. Bunlar, kireçli veya kil bazlı boyalı dış kireç sıvaları ve iç kil sıvalarıdır.

Daha şiddetli hava koşullarında, ek koruma sağlamak için kireç sıva üzerine ahşap kaplama gerekebilir.

Modern çimento ve alçı sıvalar, uzun vadede – tipik olarak inşaattan 30 veya 40 yıl sonra – rutubet oluşturacaklarından ve ıslak alanlarda çok hızlı bir şekilde yoğuşmaya neden olacaklarından doğal bir ev için uygun değildir.

Doğal sıvalar, nemi farklı bir şekilde ele aldıklarından, nem yüksek olduğunda emerek ve düştüğünde serbest bırakarak bunu yapmazlar. Bu özellik, saman balya evinde yaşamanın bir başka faydasıdır – sağlıklı iç atmosfer, zehirli gaz çıkışı ve yoğuşmanın neden olduğu küf içermez.

Uygulamayı takip eden üç ay içinde don riski varsa haricen kireç sıva uygulanmamalıdır, aksi takdirde başarısız olabilir. Bu, evinizin Eylül ortasına kadar sıvanması veya bir sonraki Mayıs ayına kadar kış boyunca korunaklı bırakılması gerektiği anlamına gelir.

Bina Yönetmelikleri ve Yasal Denetimler

Çoğu bina müfettişi, saman balyalı binaların yangın riski olmadığını ve son derece güçlü olduğunu bilir.

Bina denetimleriniz için yerel yetkililer yerine özel Bina Kontrol şirketleriyle çalışmak da mümkündür. Bu özel şirketlerin çoğu, bol miktarda doğal malzeme deneyimine sahiptir.

Saman Balyası ile İnşa Etmenin Maliyeti Ne Kadar?

Bitmiş bir ev için yaklaşık 650 £ / m2 karşılığında saman balyasında kendi kendine inşa etmek mümkündür.

Kendi kireç sıvanızı yapmak için daha fazla zaman harcarsanız bu fiyatı daha da düşük alabilirsiniz. Başkasının parasını ödemek yerine kendi zamanınızdan daha fazlasını ayırırsanız maliyeti düşürebilirsiniz.

Çoğu insanın projeleri üzerinde tam zamanlı çalışamayacağı göz önüne alındığında, çoğu kendi kendine inşa evin tamamlanması iki yıl alır. Yapı ve hava koşullarına dayanıklılık ilk yılda, iç çalışma ise ikinci yılda artar.