Saten mi Yarı Parlak mı?

Alanınızı boyarken, doğru rengi seçmek tek seçeneğiniz değil. Seçtiğiniz bitiş, boya işinizin nasıl yıprandığını, göründüğünü ve yıllarca süreceğini etkileyecek önemli bir karardır. Saten ve yarı parlak arasında birçok fark vardır. Saten, ışığı yumuşak bir şekilde yansıtan yumuşak bir parlaklığa sahiptir ve bu da onu yatak odaları ve yaşam alanları için ortak bir seçim haline getirir. Saten cilalı yüzeyler temizlenebilirken, yüzeyin bozulmamasına özen gösterilmelidir. Yarı parlaklığın parlak etkisi, onu ince işler için veya mutfak veya banyo gibi ıslak yerler için iyi bir seçim haline getirir. Kaygan yüzeyi ile yarı parlak, daha hevesli ovma ile başa çıkabilir. Boya fırçasını elinize almadan önce, her bitiş için ayrı özellikler hakkında bilgi edinin ve bilinçli bir seçim yapın.

Alanınızı Tanıyın
Mutfaklar ve banyo duvarları yarı parlak bir yüzeyden faydalanacaktır. Bu odalar, yarı parlak teklifler gibi dayanıklı bir yüzey gerektirir. Yarı parlak bir yüzey, mutfakta veya banyoda gerekli olan ovma işlemini yapacak ve saten kuzenine göre neme karşı daha dayanıklı olacaktır. Aynısı kapılar, pencere pervazları ve döşemeler için de geçerli olacaktır. Ancak yatak odaları ve yaşam alanları için saten boyalar daha iyi bir seçimdir. Finiş ne olursa olsun, yeni boyanmış bir duvarı asla ovalamaya çalışmayın. Boyanın tamamen kuruması için en az bir hafta bekleyin.

Renklerinizi Test Edin
Saten ve yarı parlak boyalar ışığı farklı şekilde yansıtacaktır. Bu yansıma, seçtiğiniz rengin duvarlarda oynama şeklini etkileyecektir. Örneğin yarı parlak bir kırmızı, duvarda saten veya mat yüzeydeki aynı gölgeden daha koyu görünecektir. Siyah, yarı parlaklıkta zengin ve lüks görünecek, ancak saten bir yüzeyde yapıldığında göze çamurlu görünebilir. Krem beyazı, yarı parlak kaplama, saten dekoratif boya benzersiz olan klasik bir görünümdür. Son seçimlerinize karar vermeden önce duvardaki renklerinizi ve bitişinizi test edin.

Uzun Vadeli Seçimler
Yarı parlak üzerine saten veya mat bir son kat boya uygulamak, mükemmel sonuçlardan daha azına yol açacaktır. Parlak yüzey, boyanın düzgün şekilde yapışmasına ve sertleşmesine izin vermez. Duvarlarınızı düzgün bir şekilde hazırlarsanız, yarı parlaktan saten bir yüzeye geçiş yapmak mümkündür. Yarı parlak alanların yüzeyini hafifçe ovalamak için bir zımpara kullanın ve yarı parlak bir boya yüzeyi boyamaya başlamadan önce yüzeye bir kat astar uygulayın.

Pratik Hususlar
Duvarlarınız düz değilse, onarıldıysa veya çukurluysa, yarı parlak bir yüzey bu kusurları saten bir son kat boyadan çok daha fazla vurgulayacaktır. Duvarların mükemmel olmadığı yerlerde saten bir yüzey seçin veya yüzeyleri yenilemek için gerekli adımları uygulayın. Yarı parlak boya ile yapılan rötuşların mevcut cilaya geçişi daha zordur. Alanlara düzenli olarak rötuş yapılmasını beklediğiniz odalar için, saten kaplama daha iyi bir seçim olacaktır, çünkü onarımları görünmez tutmanıza olanak tanır.