Ses Yalıtımı Yönetmelikleri: Bölüm E

yalıtımBina Yönetmeliklerinin E Bölümü (Sese Dayanıklılık), yeni evler ve dönüşümler için ses geçirmezlik standartlarını belirler. Duvarları ve zeminleri bölmekle ilgilenir ve ayrıca yatak odalarını gürültüden korumak için dahili olarak bir miktar ses yalıtımı gerektirir.

İngiltere ve Galler’i kapsayan Yönetmelikler iki bölüme ayrılmıştır:

E1, daireler, teraslar ve yarı yapılar dahil olmak üzere bitişik binalardan gelen gürültüden korunmaya bakar

E2, evin içinde ses iletimi ile ilgilenir

Yönetmelikler ayrıca sesi havadan yayılan ses ve çarpma sesi olarak ikiye ayırır:

Evler arasında duvarları veya zeminleri ayırmak için minimum hava kaynaklı ses direnci seviyesi yeni binalarda 45dB (desibel) ve dönüştürme projelerinde 43dB’dir. Bu seviye, normal konuşma, TV ve müzik çalma seviyelerini kolayca kesebilir.

Yönetmeliklere göre, herhangi bir konut içindeki dahili hava kaynaklı ses direnci minimum 40dB olmalıdır. Yatak odaları ve diğer odalar arasındaki duvarlar ve üst katlar için geçerlidir.

Bir istisna var: İçinde bir kapı ve en-suite banyolara duvarlar olan herhangi bir duvar.

Ayak sesleri, sıçrayan ve düşen nesneler gibi çarpma sesleri için, yeni binalarda zeminler ve merdivenler için maksimum 62dB’lik bir darbe sesi iletim seviyesi ayarlanmıştır. Dönüştürme projeleri için maksimum 64dB ayarlanmıştır.

Ya Mülk Müstakil ise?

Yeni müstakil evlerin, yarı yapılar, teraslar ve daireler gibi yeni eklenen evler için belirlenen daha katı Building Regs akustik standartlarını karşılamasına gerek yoktur.

Ekli evler için, geliştiriciler Sağlam Standart Ayrıntıları (bir dizi uyumluluk standartları menüsü) veya evler arasında duvarları ayırmak için yerinde ses testleri yapma seçeneğine sahiptir.

Ses Neden Bir Sorun?

Ses, en az direniş yolunu arar. Küçük boşluklardan ve deliklerden (tesisat ve elektrik için servis giriş noktaları gibi) beklenmedik bir şekilde sızabilir veya sabitleme vidaları, cıvataları ve çivileri boyunca titreşebilir. Hepsi ses iletimi için yollar.

Sese dayanıklı bir duvar veya zemin oluşturduğunuzda bile gürültü, etrafında bir yol bulabilir. Ses, sese dayanıklı bir duvarı veya zemini bitişik bir duvar aracılığıyla atlayabilir ve bu, yandan iletim olarak bilinir. Düşündüğünüzden daha yaygındır.

Gürültü için Ortak Yollar

Bacalar (bacaların sese dayanıklı zeminler arasında açık şöminelere hizmet ettiği yerler)

Sıhhi tesisat boruları ve kablo tesisatı için servis giriş delikleri

Soket çıkışlarını duvarlarda arka arkaya kesmek, aralarındaki yapıyı azaltmak

Boşluklu ve delikli sivri uçsuz harç derzleri

Tavan panelleri ile döşeme kirişleri arasında yalıtım boşluğunun olmaması

Döşeme tahtaları ile aralarında izolasyon malzemesi bulunmayan sert zemin kaplamaları.

Sorunla Nasıl Mücadele Edilir

Ahşap çerçeve ve ısı yalıtımı için hafif blok duvarlara olan düşkünlüğümüz göz önüne alındığında, bir boşluk duvarının iç kanadı, sese dayanıklı bir duvar veya zemini atlamak için yan geçiş iletimi için kolay bir yoldur.

Ahşap çerçeveli evlerde bunun üstesinden gelmek, genellikle duvarları daha ağır alçı levhalarla içten çift kaplama anlamına gelir. İç yapraklarda kullanılan süper hafif bloklar için de aynı işleme ihtiyaç duyulabilir.

Pencere ve kapı açıklıklarının boyutu ve konumu da yanlışlıkla yanal geçişe katkıda bulunabilir. Titreşimler, aralarındaki kagir duvardan, bitişik sese dayanıklı duvardan geçerek gönderilebilir. Bunun üstesinden gelmek için, duvarın kısa olduğundan, açıklıklar arasında 700 mm’den fazla olmamasına dikkat edin, çünkü kısa duvarlar o kadar titreşmez.

Ses Geçirmez Üst Katlar Nasıl Yapılır

Sunta ile kaplanmış ahşap kirişler ve ince bir alçıpan tavan katmanından oluşan geleneksel üst kat yapısı, çok az ses direnci sunar. Tek başına, 40dB’lik yatak odaları için Bina Yönetmeliklerinin minimum standart şartını karşılamayacaktır.

Bunun için şunlardan birini yapabilirsiniz:

Kirişler arasına yalıtım malzemesi ekleyin – en az 10kg / m3 yoğunlukta 100 mm taşyünü

En azından aynı kütlede daha ağır bir alçı panele yükseltin.
Yalnızca yatak odaları için minimumdur, ancak tüm kat yapısını yükseltmek en kolay ve en etkili seçimdir. Biraz daha masrafla bir TV veya müzikten gelen havadan gelen sesi kesecek istenen bir standardı elde etmek için daha fazla iyileştirmek mümkündür.

Duvarların aksine, zeminler havadan yayılan sesin yanı sıra darbe sesini de iletebilir. Bununla birlikte, Yapı Yönetmelikleri kapsamında bununla ilgilenme zorunluluğu olmamasına rağmen, bununla başa çıkmanın en iyi yolu, kirişler ve döşeme bordası arasında bir miktar izolasyon sağlamaktır.

Örneğin, bir rulo üzerine gelen esnek katman malzemeleri, döşeme döşenmeden önce kirişlere tutturulabilir. Her bir panele yapıştırılmış zıvanalı bağlantılar ile üstte yüzerler – başka bir sabitleme gerekmez. Onu vidalamak veya çivilemek aslında bir ses yolu yaratacaktır!

Bu esnek katmanlar, malzemeye bağlı olarak genellikle 6 mm ile 12 mm arasındadır. Çoğunlukla köpük plastik veya kauçuk esaslıdır. Süpürgelik panelleri, onu bir akustik kuşatma şeridi aracılığıyla yerine sabitleyecektir ve bu, süpürgelik ile döşeme tahtası arasında doğrudan teması önleyecektir.

Kirişler arasındaki yalıtım, iç cephe mantolama örtüsünden daha yoğun olduğundan, havadan gelen sesle mücadele etmelidir.

Performansı yükseltmek için, esnek katman malzemeleri, kirişlerin yan tarafına sabitlenmiş çıta üzerine raflar olarak yerleştirilen ses kalitesinde alçı levha plakalar üzerinde desteklenebilir. Hem alçı levha hem de yalıtım açısından kalınlık olarak ne kadar çok kullanırsanız, yoğunluk o kadar fazla ve havadan gelen sese karşı direnç o kadar iyi olur.

Tavan boşluğunu karşılayabiliyorsanız, zemin kirişlerinin altında oluşturulan ikincil bir asma tavan idealdir. Duvardan duvara uzanan yeni ahşap kirişlerle desteklenen bu tavan, yukarıdaki kirişlerle temas halinde değildir. Minimum 25 mm boşluk önerilir.

İki kat 15 mm ses kalitesinde alçı levha 26kg / m2 olabilir, bu nedenle kirişlerin boyutunu ve açıklıklarını kontrol edin. Havada 45 dB veya daha fazla direnç elde etmek için çevre kenarlarının etrafını kapatmak için akustik silikon dolgu macunu veya bant kullanın.

Ses Geçirmez Dış Duvarlar Nasıl Yapılır
Tipik olarak ahşap çerçeveli evler, ısı yalıtımı için ahşap dikmeler arasında PIR yalıtım köpük levhaları ile yalıtılır, ancak bunlar zayıf ses yalıtkanlarıdır.

Mahremiyetinize veya uykunuza değer veriyorsanız, Bina Yönetmeliklerinde bir gereklilik olmasa da, bazı harici ses yalıtımı inşa etmeyi düşünebilirsiniz.

Dış duvarları yükseltmek için:

Çiviler ve termal yalıtım için termal çok folyodan oluşan bir iç tabaka arasında yalıtım sağlamak için yoğun mineral yün levhalar kullanın
daha sonra sağlam veya yangına dayanıklı alçı levha astarlı çift tahta.
Bu, yüksek seviyelerde hem ses hem de ısı yalıtımı ve ayrıca büyük yangın direnci sağlayacaktır.

Bu arada, pencereler ve dış kapılar için Bina Yönetmeliklerinin Kısım Q güvenlik standartları lamine cam dış paneller kullanılarak karşılanabilir. Şans eseri, bunlar ses dalgalarının yerini değiştiren çift camda iç camdan daha kalın bir dış cama sahip olarak daha iyi ses yalıtımı sağlar.

Ses Yalıtımlı Duvar Bölme Duvarları

Mineral elyafla doldurulmuş 100 mm boşluklu bir duvardaki iki sivri uçlu yoğun blok işçiliği, genellikle havada taşınan ses yalıtımı gereksinimini karşılayacaktır. Bir ses sınıfı alçı levha eklemek, ses direncini 50dB’nin üzerine çıkaracaktır. Isı yalıtımı gereksinimlerini sağlamak için, alçı kaplamadan önce yumuşak bir termal katman uygulayın.

Ses Yalıtımlı İç Saplama Duvarları

Damızlık duvarlar, başarmaya çalıştığınız şeyin tam tersi gibi görünüyor: yüksek seviyede yangın ve ses direnci ile sağlam ve sağlam bir ayrım.

Termal, ısıyı hapsetmek için hava cepleri ile yumuşak ve kalamar izolasyonuna dayanır.

Ses, duvara kütle eklemek için yoğun malzemelere ve havadan gelen sesi dışarıda tutmak için havayı ayırmaya dayanır.

Bir çift ahşap saplama bölmesi duvarınız varsa, en az 240 mm boşluk genişliği kullanın. Bu, her iki tarafta alçı levhanın iç yüzleri arasında ölçülür. Dolayısıyla, 100 mm derinliğinde ahşap saplamalar kullanıyorsanız, saplamalar arasındaki mesafe buradaki boşluğu 40 mm’ye indirecektir.

Yarı sert mineral yün yalıtımı daha sonra her bir dikme arasına yerleştirilebilir ve her yüze iki kat alçı levha ile kaplanabilir:

İlki 19 mm kalınlığında bir tahta

İkincisi, 12,5 mm sese dayanıklı alçı levhadır.

Ayrıntılara ve iyi işçiliğe dikkat edildiğinde, bu tür yapılar havada iyi ses yalıtımı sağlamalıdır.