Sıcak ve Soğuk Haddelenmiş Çelik

Çelik birçok kaliteden, spesifikasyondan, biçimden ve son işlemden gelir – Dünya Çelik Birliği, her biri benzersiz özelliklere sahip olan 3.500’den fazla farklı çelik sınıfı listeler. Çeşitli tipler, çeliğin altyapı, ev aletleri, araçlar, rüzgar türbinleri ve daha birçok uygulamada yaygın olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, çeliğin özelliklerini her uygulama için optimize etmek, kimyasal bileşimi değiştirmenin ötesine geçer. Çeliğin üretim işleminin, kalite ve özellikler aynı olsa bile çelik ürünler üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Hazır çelik ürünler arasındaki en önemli fark, sıcak haddelenmiş ve soğuk haddelenmiş çelik arasındaki farktır.

Önerilen makale: linolyum kaplama fiyatları ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

SICAK HADDELİ VE SOĞUK HADDELENMİŞ ÇELİK ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Sıcak haddelenmiş ve soğuk haddelenmiş çelik arasındaki temel farkın işlemlerden biri olduğunu not etmek önemlidir. “Sıcak haddeleme”, ısı ile yapılan işlemleri ifade eder. “Soğuk haddeleme” oda sıcaklığında veya yakınında yapılan işlemleri ifade eder. Her ne kadar bu teknikler genel performansı ve uygulamayı etkilese de, metalürjik bileşim ve performans derecelendirmeleriyle ilgili olan resmi spesifikasyonlar ve çelik dereceleri ile karıştırılmamalıdır. Farklı derecelerde ve özelliklerde olan çelikler, hem temel karbon çelikleri hem de diğer alaşımlı çelikler de dahil olmak üzere sıcak haddelenmiş veya soğuk haddelenmiş olabilir.

Belli gözükebilir, ancak bazı çelik türleri belirli uygulamalar için daha uygundur. Hangisinin kullanılacağını bilmek, hammaddelere fazla harcama yapılmamasına yardımcı olabilir. Ayrıca ek işlemlerde zamandan ve paradan tasarruf edebilir. Sıcak ve soğuk çelik arasındaki farkları anlamak, birbirini seçmenin ayrılmaz bir parçasıdır.

SICAK HADDELENMİŞ ÇELİK

Sıcak haddelenmiş çelik, çoğu çelik için yeniden kristalleşme sıcaklığının üzerinde olan 1.700˚F’nin üzerinde, çok yüksek sıcaklıklarda rulo preslenmiş çeliktir. Bu, çeliği şekillendirmeyi kolaylaştırır ve çalışması kolay ürünler ortaya çıkarır.

Sıcak haddelenmiş çeliği işlemek için, üreticiler ilk önce kütük adı verilen büyük, dikdörtgen metal uzunluğu ile başlar. Kütük ısıtılır ve daha sonra büyük bir rulo halinde düzleştirildiği ön işleme için gönderilir. Oradan, yüksek bir sıcaklıkta tutulur ve bitmiş boyutlarını elde etmek için bir dizi silindir boyunca geçirilir. Beyaz-sıcak çelik teller, yüksek hızlarda silindirlerin içinden itilir. Sac için haddelenmiş çelik bobinlere bükülür ve soğumaya bırakılır. Çubuklar veya levhalar gibi diğer formlarda, malzemeler bölümlenir ve paketlenir.

Çelik soğudukça hafifçe daralıyor. Sıcak haddelenmiş çelik işlemden sonra soğutulduğundan, nihai şekli üzerinde daha az kontrol vardır, bu da hassas uygulamalar için daha az uygun hale getirir. Sıcak haddelenmiş çelik, genellikle belirli boyutların çok önemli olmadığı uygulamalarda kullanılır. Demiryolu rayları ve inşaat projeleri genellikle sıcak haddelenmiş çelik kullanır.

Sıcak haddelenmiş çelik genellikle aşağıdaki özelliklerle tanımlanabilir:

Ölçekli bir yüzey – aşırı sıcaklıklardan soğuma kalıntısı
Çubuk ve plaka ürünler için hafif yuvarlatılmış kenarlar ve köşeler (büzülme ve daha az hassas bitirme nedeniyle)
Soğutmanın mükemmel kare açılardan ziyade hafif trapez biçimlerle sonuçlanabileceği hafif bozulmalar

Sıcak haddelenmiş çeliğin faydaları nelerdir?
Sıcak haddelenmiş çelik tipik olarak, soğuk haddelenmiş çelikten çok daha az işlem gerektirir; Sıcak haddelenmiş çeliğin oda sıcaklığında soğumasına izin verildiğinden, temelde normalize edilir – bu da su verme veya iş sertleştirme işlemlerinden kaynaklanabilecek iç gerilmelerden arınmış olduğu anlamına gelir.

Sıcak haddelenmiş çelik, boyut toleranslarının genel malzeme gücü kadar önemli olmadığı ve yüzey kaplamanın önemli bir sorun olmadığı durumlarda idealdir. Yüzey işleminin önemli olduğu durumlarda, taşlama, kumlama veya asit banyosu dekapajı yoluyla ölçeklendirme giderilebilir. Ölçeklendirme kaldırıldıktan sonra çeşitli fırça veya ayna cilaları da uygulanabilir. Kireç çözülmüş çelik ayrıca boya ve diğer yüzey kaplamaları için daha iyi bir yüzey sunar.

OĞUK HADDELENMİŞ ÇELİK

Soğuk haddelenmiş çelik, esasen ileri işlemlerden geçirilmiş olan sıcak haddelenmiş çeliktir. Sıcak haddelenmiş çelik soğuduktan sonra, daha kesin boyutlar ve daha iyi yüzey kalitesi elde etmek için oda sıcaklığında tekrar haddelenir.

Soğuk “haddelenmiş” çelik genellikle çeşitli bitim işlemlerini tanımlamak için kullanılır, ancak teknik olarak “soğuk haddelenmiş” sadece silindirler arasında sıkıştırma yapılan tabakalara uygulanır. Çubuklar veya borular gibi çekilmiş çelik formlar “çekilir”, çekilmez. Diğer soğuk terbiye işlemleri arasında, her biri mevcut sıcak haddelenmiş stokların daha rafine ürünlere dönüştürülmesinde kullanılan tornalama, öğütme ve parlatma yer alır.

Soğuk haddelenmiş çelik genellikle aşağıdaki özelliklerle tanımlanabilir:

Daha yakın, daha iyi toleranslı yüzeyler
Dokunma için sık sık yağlı olan pürüzsüz yüzeyler
Çubuklar gerçek ve kare şeklindedir ve sıklıkla iyi tanımlanmış kenar ve köşelere sahiptir.
Borular daha iyi eş merkezli bir düzgünlüğe ve düzlüğe sahiptir

Soğuk haddelenmiş çeliğin faydaları nelerdir?
Sıcak haddelenmiş çelikten daha iyi yüzey özelliklerine sahip olması nedeniyle, soğuk haddelenmiş çeliğin teknik olarak daha hassas uygulamalar için veya estetiğin önemli olduğu yerlerde sık sık kullanılması şaşırtıcı değildir. Ancak soğuk işlenmiş ürünler için ek işlemden dolayı daha yüksek bir fiyata geliyorlar.

Fiziksel özellikler ve çelik profil fiyatları açısından, soğuk haddelenmiş çelikler standart sıcak haddelenmiş çeliklerden tipik olarak daha sert ve daha güçlüdür. Metal düşük sıcaklıklarda biçimlendirildiği için, çeliğin sertliği, gerilimin kopmasına karşı direnç ve deformasyona karşı direnç, iş sertleşmesinden dolayı artar.

Bununla birlikte, bu ilave işlemler, aynı zamanda malzeme içinde iç stres yaratabilir. Bu, çelik kesme, taşlama veya kaynaklamadan önce gerilmeyi azaltmadığında öngörülemeyen bir çarpmaya neden olabilir.