Sırlı Fayanslar

Einbrandverfahren’de bugün hem taş hem de seramik fayanslar üretilebiliyor, daha sonra toprak işleri Monoporosa, Monocottura olarak taşyünü olarak anılıyor. Boşluk sadece bir kez yanmış olduğundan, yanma işlemi çift yanma işlem enerjisine kıyasla daha ucuzdur. Bununla birlikte, özellikle büyük formatlar veya ayrıntılı dekorasyona sahip karolar için red oranı daha yüksektir. Bu yöntem, sırsız iki fayans ve sırlı fayanslar için uygundur. Sırlı fayanslarda sır, tek kullanımlık ateşleme sırasında kırık cam parçası (sırsız fayans) ile birlikte ateşlenir. Ateşleme sıcaklıkları tek yanma için yüksek olduğundan, bu yöntem tüm sırlı karolar için uygun değildir. Bu yüksek sıcaklıklara tahammül etmeyen sırlar, ikinci kez ateşlenmelidir. Bu sürece çift ateşleme veya çift ateşleme denir.

Ateşleme işleminde, seramik gövde ve sır arasındaki bir yakın bağ elde edilir. Toprak kiremitlerine her zaman bir sır yüzey koruması verilmelidir. Einbrandverfahren’de üretilen zemin kaplama sistemleri daha yoğun taş karolar için, sırın uygulanması ve sırın temizlenmesi ve bakımı yoğunlaştırıldıkça sır bir sır uygulamak için genellikle yararlıdır.

Bugün, seramik karoların büyük çoğunluğu ateşleme prosesi ile üretilmektedir. Bu karolar zemin, duvar ve merdiven kaplamaları olarak uygundur. Ateşleme işleminde sırlanmış olan yer karoları için, aşınma grubunu belirtmek gerekir. Kullanım alanı esas olarak ateşleme sıcaklığına bağlıdır. Duvar taşlı çiniler dona dayanıklı değildir. Karo seramik fırınları hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.