SmartWatch

Apple Watch son haftalarda büyük ilgi gördü ve genç giyilebilir sektöre yeniden dikkat çekti, ancak “Akıllı saat aslında ne yapar?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Özellikle birçok akıllı saatin yüksek fiyat etiketi göz önüne alındığında, bu değerli bir soru.

En temel düzeyde, akıllı saat bir akıllı telefonun bir uzantısıdır – bildirim alırlar, telefon aramalarını bileğinizden yanıtlarlar, uygulamaları kullanmanıza izin verir ve saati söylerler. Ancak bir akıllı saatin en büyük avantajı, neredeyse her zaman onu takıyor olmanızdır. Bu, akıllı saat kullanıcılarının daha önce hiç mümkün olmayan şekillerde bağlantı kurmasını sağlar.

Bu her zaman açık özelliğin, saat sahiplerinin yaşam tarzlarını, hatta sağlıklarını değiştirmek için büyük etkileri vardır. Akıllı saatlerin sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceği dokuz yol:

Adım İzleyici. Sağlığınızı iyileştirmenin ve aktivite seviyenizi yükseltmenin en kolay yollarından biri günde 10.000 adım atmaktır. Akıllı saatler, atılan adım sayısını görmeyi kolaylaştıran yerleşik adımsayarlara sahiptir. Bu pedometrelerin doğruluk derecesi şüpheli olsa da, adım hedefinize ulaşmak için hareket ettiğiniz gerçeği daha önemli bir şeydir.

Uyku izleme. Hastalık Kontrol Merkezi (CDC), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin üçte birinden fazlasının gece 7 saatten az uyuduğunu bildiriyor. Sürekli bir uyku eksikliği, vücut için uzun vadeli olumsuz sonuçlar doğurabilir. Akıllı saatler gece takıldığında uyku düzenini takip edebilir. Kaç saat uyuduğunuzu ve kesintisiz kaç saat uyuduğunuzu size bildirebilirler. Profesyonel bir uyku çalışmasının yerini tutmasa da bu uyku istatistikleri, uykunun kalitesini ve niceliğini iyileştirmek için kalıpları belirlemenize ve hedefler belirlemenize yardımcı olabilir.

Hedef Belirleme. Birçok akıllı saat, hedef belirleme yeteneklerine sahip yerleşik uygulamalara sahiptir. Örneğin, belirli sayıda adım atmak veya belirli sayıda saat uyumak için bir hedef belirleyebilirsiniz ve hedef izleyici, bugün ve zaman içinde hedefinizde ne yaptığınızı size bildirir. Bu, sağlık hedeflerinize ulaşmak için bir teşvik ve ödül sağlar.

Egzersiz hatırlatıcıları. Hepimiz egzersiz yapmamız gerektiğini biliyoruz, ancak çoğu zaman egzersiz yapmanın en zor kısmı onu bir alışkanlık haline getirmektir. Antrenman hatırlatıcıları ayarlamak, iyi bir hedefi harika bir alışkanlığa dönüştürmenin harika bir yoludur. Akıllı telefon yerine akıllı saatte bir hatırlatıcının avantajı, göz ardı edilmesinin daha zor olmasıdır. Telefonunuz yanınızda değilse bir hatırlatma bildirimini kaçırmak kolaydır, ancak akıllı saat bileğinizde titreyerek spor salonuna gitme zamanının geldiğini size bildirir.

Zamanlayıcılar ve kronometreler. Bu, akıllı saatler için mutlaka yeni bir özellik olmasa da, dijital saatlerde yıllardır mevcut olan zamanlayıcılar ve kronometreler, koşucular, yüzücüler ve bisikletçiler için inanılmaz derecede faydalıdır.

Fitness uygulamaları. Akıllı telefonlar gibi akıllı saatlerin de uygulamaları olabilir. Özellikler sınırlı olmakla birlikte, kişisel sağlık hedeflerinizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek sağlık ve fitness uygulamaları mevcuttur.

Egzersiz yaparken sıkışmaları dinlemek daha kolay. Akıllı telefonunuzda en sevdiğiniz şarkılar olabilir, ancak büyük bir telefonla egzersiz yapmak genellikle gariptir. Birçok akıllı saat, akıllı telefondan bağımsız olarak, sınırlı sayıda sevdiğiniz şarkıyı doğrudan saate yüklemenize olanak tanır. Bluetooth kulaklıklarla birlikte bu, egzersiz yaparken daha fazla rahatlık ve rahatlık sağlar. Müziğin kendisi sağlığınızı iyileştirmese de, egzersiz yapmak için motivasyon sağlayabilir.

Özel saat yüzleri. Akıllı saatlerin en popüler özelliklerinden biri, saat kadranlarını kişiselleştirme yeteneğidir, bu da bireyselliğinizi ifade etmenize olanak tanır. Eğlenceli, renkli saat yüzlerinin yanı sıra birçok akıllı saat, ana saat yüzüne sağlık izleme özellikleri eklemenize olanak tanır. Saat kadranına atılan adımlar veya hedefler eklemek, sağlığı öne ve merkeze koyar. Ne kadar çok görürseniz, sağlığınızda aktif bir rol almanız o kadar çok hatırlatılır.

Analiz için veri senkronizasyonu. Akıllı saatler kendi başlarına sınırlı işleme yeteneğine sahipken, her zaman akıllı telefonlara bağlanırlar ve bu da topladığınız sağlık istatistiklerinizin (uyku, adım vb.) telefonunuzla senkronize edilmesini sağlar. Telefonunuzda, verileri analiz etmek için Apple Health gibi yerel uygulamaları veya diğer üçüncü taraf uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu, alışkanlıklarınızı ve ilerlemenizi anlamanıza ve gelecekteki hedefler belirlemenize yardımcı olur.

Akıllı saatler emekleme aşamasındadır, ancak şimdiden gelecek için büyük umut vaat etmektedir. Sağlık takibi, bu şirketlerin odağını gösteren ve bu alanda gelecekteki büyümeyi gösteren en baştan dahil edilmiştir.

Birçok insan için Jawbone veya FitBit gibi özel bir izleyici tek yoldur, ancak biraz daha fazla para harcayarak akıllı bir saatle çok daha fazla sağlık özelliği elde edebilirsiniz.

Tabii ki, dünyadaki en harika özelliklere sahip olsa bile, akıllı bir saat hala çok önemli bir şeye dayanır: ondan en iyi şekilde yararlanmanız.