Tarihi Bina Yalıtımı

yalıtımEski bir evi sadece sıcaklığı sağlamakla kalmayıp, bunu yaparak çözdüğünüzden daha fazla sorunla karşılaşmamanızı sağlamak için nasıl yalıtırsınız?

Dik bir eğimli arduvaz çatı altında dokuz inçlik sağlam tuğla duvarlarla inşa edilmiş, 19. yüzyıldan kalma, iki katlı bir kır evi hayal edin. Büyük bir ikilem, geleneksel rotayı mı yoksa “yeşil” bir alternatifi mi tercih edeceğinizdir. Diğer konular arasında yoğunlaşma ile nasıl başa çıkılacağı ve tabii ki en fazla ısının nasıl korunacağı yer alır. Bu karmaşık bir sorundur ve dolaşımda çok sayıda çelişkili bilgi vardır.

Amaç, makul işletme maliyetleri olan ve olması gerekenden daha fazla CO₂ salmayan sıcak, rahat bir evdir. Bunu başarmanın iki yolu vardır: daha fazla ısı koymak (ısı yeterince ucuzsa) veya yalıtmak.

Bina zarfının tüm unsurları için yalıtım her zaman gerekli değildir, ancak yukarıdaki durumda (dokuz inçlik sağlam bir tuğla duvar ile) yalıtımın iyi bir şey olacağı fikrinden uzaklaşmak zordur. Bu duvarların U değeri 2,30W / m²’dir (mevcut Yapı Yönetmelikleri 0,3W / m² gerektirir). Sadece 50 mm poliüretan (PUR) yalıtım, bunu 0,39 W / m²’ye düşürür. Ancak bu yalıtım, yoğuşmanın meydana geldiği çiy noktasını duvarın dış yüzeyinden tuğla duvarın içine doğru hareket ettirecektir. Daha sonra don, sonunda tuğlaların dış yüzeyinden ayrılabilir.

Dışa 50mm EPS (genişletilmiş polistiren) yalıtım koyarsak anadolu yakası mantolama gibi  yoğuşma sorunu ortadan kalkar ve U değeri 0.5W / m²’ye düşer. İç duvara 10 mm PUR veya fenolik yalıtım, artı alçı levha (Kingspan K17 veya benzeri) ekleyin ve hala yoğuşma sorunu yoktur ve U değeri 0,34 W / m²’ye daha da düşer.

Bir tuğla duvarda nefes alabilirliği korumak o kadar önemli değildir, çünkü tuğla iyi nefes almaz, ancak 500 mm taş duvar farklı bir teklif olacaktır. Nefes alır, termal kütle değerine sahiptir ve ortasında moloz taşla dolu bir “boşluk” olacaktır. Bu, “nefes alabilirliği” korumanın daha önemli bir endişe olduğu anlamına gelir. Bu duvarlar, yağmur suyunun boşluğun ötesine geçmemesini ve herhangi bir yoğuşmanın aynı şekilde dış yüzeye itilmesini sağlamak için havanın içeriden dışarıya geçmesine izin vererek çalışır. Bu binaların 7/24 ısıtılacak şekilde tasarlandığını unutmayın. Başka hiçbir şey olmasa bile, bütün gün yemek pişirmek için bir yangın çıkacaktı ve bu ısının büyük bir kısmı, yangın söndüğünde bir gecede serbest bırakılmak üzere duvarlarda depolanacaktı.

500 mm taş duvarın U değeri yaklaşık 1,60 W / m² olacak ve 50 mm nefes alabilen yalıtım bunu yaklaşık 0,60 W / m2’ye indirecektir. Sıva cilası için kullanılacak yalıtımlar Ty-Mawr kireç / kenevir karışımı, Diatonit (mantar / kil karışımı) veya Insowall (kireç / lif / çimento karışımı) gibi ürünlerdir. Hepsi istenen iç yüzeyi sağlayacak, nefes alabilirliği koruyacak ve U değerini artıracaktır.

Zemin ve Çatı İzolasyonu

Eski binalarda yeni binalarda olduğu gibi aynı kurallar geçerlidir, bu nedenle aynı kalınlıkta aynı malzemeleri kullanın. Bunu söyledikten sonra, her iki alanda da sorunlar olabilir; zemin altı mümkün olmayabilir ve çatı katı alanı kısıtlanabilir. Çatı katından% 20’ye kıyasla ısının yalnızca% 10’u zeminden kaçacaktır ve her iki durumda da en azından önceden var olan hava akışının sürdürülmesini sağlamak, yoğuşmayı ve çürümeyi önlemek için çok önemlidir.

Tercih edilen seçenek daha fazla ısı vermekse, odun sobası veya odun yakıtlı bir kazan daha düşük yakıt maliyetine sahip olacak ve CO₂ nötr olacaktır. Bu, daha zayıf U değerlerini sorun olmaktan çıkarır. Çatı katını yalıtmak ve hava akımlarını ortadan kaldırmak hâlâ faydalıdır ancak duvarlar, kesinlikle kalın taş duvarlar daha az öncelikli olacaktır.

Nefes Alabilir İzolasyon

Nefes alan malzemeler doğal olanlardır – kenevir, mantar, odun lifi, koyun yünü. Çeşitli biçimlerde, sert veya yarı sert keçelerde gelirler ve duvar yalıtımı için uygundurlar. Higroskopiktirler, yani doğrudan duvara, genellikle bir ahşap saplamayla, ancak mineral yünün veya PUR’un ihtiyaç duyacağı 50 mm hava boşluğu olmadan sabitlenebilirler. Yalıtım kalitesi genellikle mineral yün ile yaklaşık aynıdır.

Seçim, fiyat ve uygulamaya dayalı olacaktır; yani kurulumu en kolay olanıdır. Kenevir ve koyun yününün bir bitirme levhasına ihtiyacı olacaktır, ancak ahşap lifli levhalar doğrudan kireç sıvası alacaktır. Tahtanın ayrıca nefes alabilir olması gerekecek ve genellikle bu Fermacell olacaktır. Bu, alçıpana benzer, ancak nefes alabilir ve alçı sıyırıcı olmadan boya bitirebilir. Bu, alçı levhanın fiyatının yaklaşık üç katıdır, ancak herhangi bir sıvaya gerek olmadığı göz önüne alındığında, genel olarak aynı bitmiş fiyatta çalışır.

Taslak Prova

Yalıtımdan bile daha az seksi, ancak eski binalarda hava akımına karşı koruma da aynı derecede önemlidir. Etkiler daha çabuk, daha belirgin olacak ve maliyetle orantılı olarak daha büyük bir etkiye sahip olacaktır. Çok folyolu yalıtım, çatı katından hava akımlarının kesilmesine yardımcı olmak için iyi bir seçim olabilir. Yalıtım özellikleri yaklaşık olarak Rockwool veya diğer mineral yünlerin aynı kalınlığına eşittir.

Çözümler

Binanın dışını değiştirmeniz engellenirse (örneğin, planlama veya koruma kısıtlamaları ile) yalnızca iç yalıtıma güvenebilirsiniz. Aynı şekilde bunun tersi de geçerlidir; Dahili değişikliklerden kaçınmak istiyorsanız, bunu harici olarak yalıtarak yapabilirsiniz. Önceden var olduğu varsayılan 2,23 W / m² U değeriyle en iyi seçenekler aşağıdaki gibidir:

İç İzolasyon

1. Alçıpan, 50 mm ahşap saplamada 50 mm PUR izolasyon ve mevcut duvara 50 mm delikli boşluk. U değeri = 0,38W / m²

VEYA 2. Fermacell, 50 mm koyun yünü veya kenevir, mevcut duvara 50 mm ahşap saplama içinde. U değeri = 0,56W / m²

Dış İzolasyon

1. 50 mm sıva hazır tescilli genişletilmiş polistiren (EPS) dış yalıtım sistemi – Sto, Weber, Permarock veya benzeri. U değeri = 0,53W / m²

VEYA 2. 50mm Pavatex veya benzeri sıvaya hazır ahşap lifli dış yalıtım levhası. U değeri = 0,68 W / m²

Bütçe Çözümü

Bir tane yok. Maliyetleri düşürmek ve yanlış anlamak oldukça olasıdır, ancak genellikle tek bir doğru cevap vardır – maliyeti ne olursa olsun. Bununla birlikte, örneğin koyun yünü ile kenevir arasında veya farklı tedarikçilerden Kingspan veya Celotex arasında fiyat farklılıkları vardır ve alışverişe değer.