Tavan Arası Yalıtımı

yalıtımBir çatı katını izole ederek ve onu daha kullanışlı bir şeye dönüştürerek fazladan depolama veya yeni bir yaşanabilir alan yaratmak, evinizin geri kalanı üzerindeki baskıları hafifletmenin akıllıca bir yoludur. Ancak önce, malzeme ve yangına dayanıklılığı hesaba katarak Yapı Yönetmeliklerinde belirtilen kılavuza uygun yalıtım yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Burada, bir çatı katının nasıl yalıtılacağına ilişkin başlangıç ​​kılavuzumuzda, hangi tür yalıtımın en iyi şekilde çalışacağı, nereye yerleştirileceği ve çatı yalıtımının nasıl takılacağı konusunda adım adım pratik bir kılavuz hakkında uzman tavsiyeleri bulacaksınız.

Çatı Katımı Yalıtırken İzolasyonu Nereye Takmalıyım?

Yalıtımı takabileceğiniz aslında üç seviye vardır ve seçim, çatı katının ne için kullanılacağına bağlı olacaktır, ancak gereksinimleri karşılamak için ikisinin bir kombinasyonu gerekebilir. Çatı katı yaşam alanı olarak kullanılacaksa, sıcak bir çatı oluşturmak için yalıtım mertek hizasına yerleştirilmelidir.

Ancak çatı katınızı yalnızca depolama için kullanmayı planlıyorsanız, o zaman geleneksel bir soğuk çatı seçeneği (mineral yün yalıtım rulolarının en üst katın üstündeki tavan kirişleri arasına yerleştirildiği yer).

Yalıtım yalnızca kirişler arasına yerleştirilirse, gerekli yalıtım derinliğine uyabilmeniz için çok derin olmaları gerekir (en iyi fenolik köpük yalıtımının, Bina Yönetmelikleri gereksinimlerini karşılamak için 125 mm derinliğinde olması gerekir). Bu montaj yöntemiyle, kirişlerin konumundaki soğuk köprülerden kaynaklanan küçük bir yoğuşma tehlikesi vardır. Bu nem, iç dekorasyonun renginin solmasına neden olabilir.

Kirişlerin üzerine sürekli bir yalıtım katmanı yerleştirmek, soğuk köprüleme sorununu çözecektir, ancak yalnızca çatı kiremitlerinin soyulduğu ve yeniden döşendiği yeni yapılarda veya tadilatlarda bir seçenektir. O zaman bile, artık Yönetmeliklere uymak için gereken yalıtım derinliği, çok büyük ön panoların ve geniş alt yüzeylerin gerekli olduğu anlamına gelir.

Bu çatı yalıtım yöntemi aynı zamanda soğuk köprüleme sorununu da çözer, ancak tavan boşluğunu kısıtlayabilir. Bu sorun genellikle yeni bir yapıda tasarlanabilir, ancak mevcut bir çatı dönüştürüldüğünde bir soruna neden olabilir.

Bir çatı katı yalıtılırken, en pratik çözüm, yalıtımın çoğunu kirişlerin arasına yerleştirmek ve kirişlerin alt tarafına daha küçük bir ek katman sabitlemektir. Yalıtımlı alçı levha bu amaç için kullanışlıdır. Alçı levha, kendisine yapıştırılmış çok çeşitli sert yalıtım ürünleri ile mevcuttur.

Çatının tamamen sıyrılmadığı uygulamalar için, mertek arası yalıtımın üst yüzeyi ile geleneksel sarkma keçesi arasında 50 mm havalandırmalı hava boşluğu ile mertek arası ve altı izolasyon kombinasyonu en iyisidir.

Loft Yalıtım için En İyi Malzeme Hangisidir?

Bir çatı katını yalıtmak için kullanılacak malzemeyi seçerken çok sayıda seçenek vardır ve hepsi birbirinden farklıdır. İlk olarak, malzemelerin üç farklı sertlik türü vardır: sert (ör. Polistiren levhalar), yarı sert (ör. Mineral ahşap levhalar) ve yumuşak (kirişler arasındaki boşluklara doldurulabilen tanıdık çatı yorgan ruloları gibi) . Ayrıca içeri üflenebilen selüloz ve polistiren boncuklar gibi gevşek dolgu malzemeleri de vardır.

Çatı Kirişleri Arasındaki Yalıtımı Nasıl Onarırsınız: Nasıl Rehberlik Edilir

Yalıtımın üzerinde gerekli boşluğu korumak ve levhaların merteklerin alt kısmı ile aynı hizada olmasını sağlamak için, bir durdurma sağlamak için uygun pozisyonda kirişlere yan kuyruğu çıtaları

Boşluk 50 mm derinliğinde olmalı ve nefes alabilen bir sarkma membranı kullanılmayan yapılar için havalandırılmalıdır. Havalandırma, Bina Yönetmeliği Onaylı Belge F, F2 (Çatılarda Yoğunlaşma) veya Yapı Standartları (İskoçya) Teknik Standardı K (Binaların Havalandırılması, Kural 23) uyarınca sağlanmalıdır.

Boşluklar biraz farklı olacağından tahtaları kesmeden önce kirişler arasındaki boşluğu ölçün

Keskin bir bıçak veya kanatlı dişli testere kullanarak taşyünü dış cephe mantolama gibi  yalıtım levhalarını uygun boyutta kesin. 100 mm kalınlığında sert bir levha olan Kingspan Thermapitch TP10 zero ODP kullandık

İzolasyonu, kirişlerin alt kısmı ile aynı hizada olacak şekilde monte edin ve tüm kiriş derinliğini doldurmadığından emin olun. Yalıtım levhalarının kirişler arasına sıkıca oturduğundan emin olun

Boşlukları genişleyen üretan dolgu macunu ile doldurun

Tamamen doldurulmuş kirişler:

Aralıklar değiştiğinden tahtaları kesmeden önce kirişler arasındaki boşluğu ölçün

Keskin bir bıçak veya ince dişli testere kullanarak yalıtım levhalarını uygun boyutta kesin

İzolasyonu, kirişlerin tabanı ile aynı hizada olacak, ancak kiriş derinliğini doldurmayacak şekilde yerleştirin.

Her durumda, çatı kirişleri arasına yalıtım levhalarının sıkıca takıldığından emin olun

Boşlukları genişleyen üretan dolgu macunu ile doldurun

Tahtaları kesmeden önce ölçün

Keskin bir bıçak veya ince dişli testere kullanarak yalıtım levhalarını uygun boyutta kesin. Kingspan Thermawall TW56 zero ODP kullandık

Levha boyutlarının izin verdiği yerlerde, levhaları kirişlerin alt tarafına dik açılarda sabitleyin

Levhalar, ahşabın 25 mm nüfuz etmesine izin verecek kadar uzun galvanizli tırnaklı çiviler veya alçıpan kereste vidaları ile sabitlenmelidir. Bunlar, tüm destekleyici kenarlar boyunca panonun kenarlarından en az 10 mm uzaklıkta ve 150 mm merkezlere yerleştirilmelidir.

Hatırlamak

Sıkı geçme derzleri ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için doğru düzeltme sağlayın

Sırttaki yalıtımın sürekliliğini sağlayın

Soğuk bir köprüyü önlemek için, esnek yalıtım malzemesini kirişler ve daha yakın boşluk arasına sıkıca sarın
Geri bildirim gönder
Geçmiş
Kaydedilenler