Tavan Merdivenlerini Yalıtım Örtüsü Yapma

yalıtımTavan aralığınızda merdiven varsa, tavan merdiven yalıtımına yatırım yapmalısınız. Tavan merdivenleri, özellikle açılır merdivenler, istenmeyen sıcak havayı getirirken soğuk havayı dışarı sızdıran büyük delikler olarak hareket etmekle ünlüdür. Çalışmalar, çatı kapısının altındaki küçük boşlukların ve çatlakların 5 inçlik bir pencere kadar hava açabileceğini gösteriyor! Enerjiden tasarruf etmenizi önlemek için, tavan merdivenlerinizi doğru şekilde yalıtmalısınız.

Adım 1 — Açıklığın Boyutunu Ölçme
Çatı katında bir merdiven varsa, merdivenleri yukarı çekin ve açıklığı tamamen kapatın. Açıklığı kapattıktan sonra, boyutlarını ölçün ve daha sonra kapı açıklığına uyan bir kutu oluşturmak için dört uzunlukta köpük kesin.

Önerilen makale: jotun iç cephe renk kartelası ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Tavan kapınız ince kontrplaktan yapılmışsa, güçlendirmek için daha kalın bir köpük parçasına ihtiyacınız olacaktır. İnce kontrplakların aşırı soğuk veya sıcakta eğilme eğiliminde olduğunu ve boşluklardan daha fazla soğuk veya sıcak havanın kaçmasına izin verdiğini unutmayın. Bunun olmasını önlemek için kontrplağı kalın köpükle güçlendirmeniz gerekir.

Adım 2 – Köpüğü Birlikte Bantlayın
Köpüğü kestikten sonra, çatı tadilat fiyatları gibi bir yalıtım kutusu oluşturmak için bir folyo bant kullanarak dört uzunluktaki köpüğü köşelere bantlayın. Kutunun tüm kenarları birbirine tam olarak oturmalıdır. Kutunun köşelerinde bol miktarda folyo bant kullanın. Folyo ısıyı evinize yansıtmaya yardımcı olacaktır.

3. Adım — Yalıtım Kutunuzun İçini Kapatın
Kalafat kullanarak yalıtım kutunuzun içini kapatın. Kalağı uygularken, yalıtım kutusunun yüzeyine eşit olarak yaymak için bir macun bıçağı kullanın. Kalakı yalıtım kutusunun içine sürdükten sonra, yalıtım kutusunun uzun kenarlarına ve üstüne daha fazla kalafat uygulayın.

4. Adım — Kutunuz için bir Kapak oluşturun
Yalıtım kutunuz için bir kapak yapmak için kutunuza sığacak yeni bir köpük parçası kesin. Kapağı kutunuzun üzerine takın ve ardından kapağın kutuyla buluşan tarafına kalafat uygulayın.

Önerilen makale: jotun ahşap boyası çeşitleri ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Adım 5 — Zemin Açıklığının Etrafındaki Alanı Temizleyin
Yalıtım kutusunu takmadan önce, merdivenlerin açıklığının etrafındaki alanı temizleyin. Toz ve kir, mührünüzü zayıflatan kabarcıklar oluşturabilir. Ayrıca, alanın tamamen kuru olduğunu görün. Nem ve yapıştırıcılar birlikte iyi gitmez, bu nedenle mührünüzü zayıflatmak istemiyorsanız, çevreleyen alanı tamamen kurulayın.

Adım 6 – Kutuyu Zemine Takın
Merdivenlerin açıklığını temizledikten ve kurutduktan sonra, yalıtım kutusunu yerine yerleştirin. Dış kenarlarının çatı katınızın yüzeyini karşıladığı yerde folyo bant geçirerek yalıtım kutusunu kapatın. Mührünüzü güçlendirmek için bandın üstüne kalafat ekleyebilirsiniz.