Tavan ve Duvarlar Nasıl Boyanır

Tavan boyamak için Michelangelo olmanıza gerek yok. Kuşkusuz, Sistine Şapeli’nin çizgisinde bir şeyler yapmaya çalışıyorsanız yardımcı olabilir, ancak sadece birkaç kat emülsiyon istiyorsanız, kesinliklekendi başınıza halledebileceğiniz bir şey. Başınızın üstünde resim yapma fikri omuzlarınızı ağrıtıyorsa, Hangisi ile onaylı bir ressam ve dekoratör bulabilirsiniz? Jotun dış cephe boya fiyatları gibi güvenilir Tüccarlar sizin için üstlenecek.

Meydan okumaya hazırsanız, iş için doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Asgari olarak, ihtiyacınız olacak:

bir silindir
merdiven kullanmaya gerek kalmaması için teleskopik makaralı uzatma
2 veya 3 inçlik bir boya fırçası

Tavanlar için en iyi boya, basit bir mat emülsiyondur. Özel tavan boyaları mevcuttur – sıçramayı önlemek ve yavaş kurumasını sağlamak için formüle edilmiştir – ancak çoğu iş için basit bir beyaz mat emülsiyon iyidir.

Aletlerinizi en iyi durumda tutmak için boya fırçalarınızı ve rulolarınızı temizleme hakkındaki makalemize bakın. Tavanınız için pürüzsüz bir yüzey elde etmek için daha fazla ipucu için okumaya devam edin.

Odayı hazırla
Damlama veya sıçramalardan kaynaklanan hasarı önlemek için alanı temizlemeniz ve örtmeniz gerekir. Mobilyalarınızı ve süs eşyalarınızı mümkün olduğunca odadan çıkarın, ardından zemini ve hareket ettiremediğiniz her şeyi toz bezi veya koruyucu plastikle örtün.

Boyamak istemediğiniz alanları maskeleme bandıyla korumayı planlıyorsanız, alabileceğiniz en iyi bandı kullanın ve yine de altında biraz boyaya izin verebileceğini unutmayın. Bir alternatif, yaklaşık 5 sterline mal olan ve yeniden kullanılabilen bir boyama kalkanıdır. Bir alanı maskelemek için bir elinizle kalkanı tutarken diğer elinizle boyayın.

Yüzeyleri hazırlayın
Boyama sırasında profesyonel bir bitişin sırrı planlama ve hazırlıktır. Herhangi bir dekorasyon projesinde, en baştan başlayıp aşağıya doğru inersiniz, bu nedenle her zaman önce tavanda çalışın.

Dökülen boyaları veya diğer topakları kazıyarak başlayın. Büyük delikleri veya çatlakları uygun bir dolgu ürünü ile doldurun.

Yüzeylerde yağ veya filigran gibi lekeler varsa, boyamaya başlamadan önce bunları kapatmak için gomalak bazlı bir leke engelleyici ürünle işlemden geçirilmesi gerekir.

Tavan veya duvarlardaki kılcal çatlaklar için, doldurmadan önce çatlağı biraz büyütmek için bir bıçak veya eski bir tornavida kullanın. Dolguya daha fazla yer vermek, kururken düşmeyeceği anlamına gelir.

Bir köşede veya ahşap işlerde ince bir çatlakla uğraşmanız gerekiyorsa, dekoratif kalafat (silikon değil) uygulamak için bir kartuş tabancası kullanın. Boşluğa sıkın ve ıslak bir parmak veya süngerle dikkatlice düzeltin. Üreticinin talimatlarına göre kurumasını bekleyin – çoğu çeşidi bir saat içinde boyayabilirsiniz.

Başlamadan önce tüm yüzeyler temiz, tozsuz ve tamamen kuru olmalıdır.

Tavandaki tüm aydınlatma armatürlerini boyadan korumak için düşük yapışkanlı maskeleme bandıyla kapatın. Daha sonra duvarları boyamayı planlıyorsanız, bu aşamada duvar armatürlerini de kaplamak isteyebilirsiniz.

Tavanı boyamak
Duvarlar hazır olduğunda boyayı hazırlayabilirsiniz. Silindirlerin bıraktığı ‘portakal kabuğu’ etkisini azaltmak için boyayı su veya ticari tiner ile %10 oranında seyreltin.

Tek seferde geniş bir alanı kaplayacak kadar boyayı tutan, teleskopik silindir direğine sahip orta tüylü bir silindir kullanın. İlk kat için odanın genişliği boyunca ve ikinci kat için odanın uzunluğu boyunca, ışığın yönünden uzakta çalışarak çalışın. Gelecekte soyulmayı önlemek için katlar arasında daima dört saat bırakın.

Çalışırken boya kenarını ıslak tuttuğunuzdan emin olun, aksi takdirde üst üste bindiğiniz ve hücum kenarının kurumasına izin verdiğiniz bir çizgi olan bir ‘kapanış’ alırsınız. Bu, bir kez başladığınızda duvar veya tavan tamamlanana kadar duramayacağınız anlamına gelir.

Tavan soyulmaya başlarsa, boyayı durdurun, çünkü rulo daha fazla hasara neden olur ve soyulmuş boyayı tüm sıkı çalışmanızı mahvedecek olan diğer alana bırakır. Son katı tekrar uygulamadan önce tavanı özel soyulma önleyici boya ile boyamanız gerekecektir.

Tavan hala ıslakken her zaman kesin (büyük silindirler için çok sıkı olan alanları boyayın). 2 inçlik bir fırça veya mini bir rulo kullanarak tavan kenarlarından hızla geçebilirsiniz – küçük bir adım veya “sıçrama” bu konuda yardımcı olacaktır.

Beyaz tavan boyası yeni duvar renklerinde ‘yanıp sönebilir’.

Bağlantı elemanlarının etrafındaki herhangi bir maskeleme bandını çıkarmadan önce boyanın kurumasını bekleyin.

Yeni sıvalı yüzeylerin boyanması
Yeni sıvanmış tavan veya duvarlarla çalışıyorsanız veya boşlukları doldurduysanız, bir sis tabakası boyayarak başlayın. Sis kaplama, yüzeyi kapatmak ve son kat boyanın yapışması için güçlü bir temel sağlamak için su veya ticari bir tiner ile inceltilmiş mat bir emülsiyondur. Sis kaplaması için asla vinil içeren emülsiyonlar kullanmayın. Kendiniz karıştırmaktan hoşlanmıyorsanız, yeni sıva için tasarlanmış boyaları satın alabilirsiniz. Sis tabakası, dolgu ve zımpara ile düzeltebileceğiniz daha küçük kusurları ortaya çıkaracaktır. Duvarı eşit şekilde kaplamak için birden fazla kata ihtiyacınız olabilir.

Herhangi bir güçlü renk değişikliği altında, özellikle kırmızı veya maviden geçiyorsanız, buğu tabakası yapmak iyi bir fikirdir.

Duvarları boyamak
Sis tabakasına ihtiyacınız varsa, ilk katı uygulamadan önce kurumasını bekleyin. Havalandırma, kuruma süresi ve diğer talimatlar için üreticinin yönergelerini kontrol edin ve boyayı bir kez daha hafifçe inceltin. İçinde vinil olan boya daha dayanıklıdır ve yoğun kullanım alanları için tercih edilir. En az iki kat uygulayın – birkaç hafif kat boya genellikle bir ağır boyadan daha iyidir. Gün ışığında boyama, düzensiz bir yüzey elde etmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bir kez daha, önce duvarın ana gövdesini yuvarlayın. Bir boya tepsisi kullanın ve ruloyu hafif, sabit bir basınçla uygulayın. Aşırı yüklememeye dikkat edin. Silindirin ‘ıslak’ sesi kesildiğinde, tekrar boya ile doldurun.

Bir duvarı yuvarlayın ve bir sonraki duvara geçmeden önce ıslakken kesin. En baştan başlayın ve aşağı doğru çalışın. Tavan çizgisinde ‘keserek’ (rulolar için çok sıkı olan alanları kaplamak için bir boya fırçası kullanarak) başlayın, her bir duvarı düzenli olarak boyayın. Düz bir çizgi için tavanla aynı hizada sağlam, yatay vuruşlar kullanın. Dikey birleşim üzerinde çalışıyorsanız, fırçayı dar tarafı boyamak için döndürmeyi daha kolay bulabilirsiniz.

Maskeleme bandı kullandıysanız, bir sonraki duvara başlamadan önce duvar hala ıslakken bunu nazikçe soyun. Banttan boya sızarsa, nemli bir bezle silin.