Tavan Yalıtım Kılavuzu

yalıtımTavan arası yalıtım, evinizin enerji verimliliğini artırmak için atabileceğiniz en etkili adımlardan biridir. Uygun yalıtım olmadan eviniz içerideki ısının% 50’sini kaybeder.

Isı özellikle çatı ve duvarlardan kaybolsa da, özellikle odalar halı kaplı değilse, yerden de ısı kaçabilir.

Eski bir evde yaşıyorsanız, duvarlarda geniş hava sızıntısına izin veren boşluklar, çatlaklar ve delikler vardır.

Çatı katınıza yalıtım takmak hızlı ve kolaydır ve İngiltere’deki tüm haneler monte ettiyse, ülke muazzam miktarda enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Önerilen makale: efekt boya fiyatları ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Tavan Arasında Ne Kadar İzolasyon Gerekir?
İnsanların sorduğu ilk sorulardan biri, sonuçlara ulaşmak için ne kadar yalıtımın gerekli olduğudur. İngiliz bina yönetmeliklerinin bir kiriş için kirişler arasında minimum 270mm yalıtım gerektirdiğini bilmeniz gerekir. Ve bu minimum olsa da, bazı eski evler 25 mm kadar azdır.

Unutmayın, mevcut yalıtım genellikle üste yerleştirilmiş depolama panoları tarafından sıkıştırılır. Bu, yalıtımı genel olarak çok daha az etkili hale getirir.

Her zaman çatı katı rulo olan “battaniye yalıtımı” takabilirsiniz. Ancak, tavanınızı kullanmak istiyorsanız, kirişlerin üstünde sağlam bir yalıtım gerekir.

Kullandığınız malzemeye bağlı olarak, yalıtımınızın kalınlığı değişecektir. Ancak, çaba göstermeniz gereken şey yüksek bir R-değeri. Bir çatı katında, minimum 6.1 R-değeridir, ancak 7 için çabalamalısınız.

Loftunuzu Ne İçin Kullanacaksınız?

Tavan arası izolasyona karar vermede önemli bir faktör de tavanınızın amacıdır. Ne için kullanacaksın? Ne için kullandığınıza bağlı olarak, uygun yalıtım kurmanız gerekir.

Örneğin, kolay erişime sahip bir tavan ve rutubet / yoğuşma problemi yok, minimum güçlük ve kargaşa ile yalıtılabilir. Kolay erişim ve düzenli çatı kirişleri için, mineral yün yalıtım ruloları kullanabilirsiniz.

Çatı katını bir depolama alanı olarak kullanmayı planlıyorsanız, kirişlerin üzerine tahta döşemeniz gerekir. Levhaları yerleştirmeden önce sadece kirişler arasında yalıtmamaya dikkat edin. Bu durumda yalıtım kalın olmayacaktır. Zeminin seviyesini her zaman altına yeterli miktarda malzeme sığacak şekilde yükseltebilirsiniz.

Çatı katınızı bir yaşam alanı olarak kullanmak istiyorsanız, çatı katını değil çatıyı yalıtmanız gerekir. Bu amaçla, çatı kirişleri arasına yalıtım takmanız gerekir.

Attic Insulation neden kurulmalıdır?

Ev sahiplerinin çatı yalıtımı kurmasının en büyük nedeni, evlerinin EPC derecesini yükseltmektir. Yalıtım ısı kaybını önleyerek para tasarrufu sağlar.

Çatı katınızda uygun yalıtım olmadığında, ısı çatıdan kaçar. Isı yaklaşık% 25’i çatıdan kaybolur ve ısıların% 35’i duvarlardan kaybolur. Çatı katınızı yalıtmak, ısı transferini yavaşlatacak bir bariyer oluşturacaktır.

Kirişlerde ve kirişlerde yalıtım yapmanız gerekir. Bina yönetmeliklerine göre amaç 0.16 U değerine ulaşmak. Başka bir deyişle, yaklaşık 300mm battaniye yün yalıtımına ihtiyacınız var. Diğer yalıtım türleri daha az malzeme ile aynı U değerini üretebilir.

Kirişleri yalıtmak dört farklı şekilde yapılabilir. Biri ağ ve yün yalıtımı ile, ikincisi katı yalıtım levhası ile, daha sonra yansıtıcı folyo var ve dördüncüsü sprey köpük yalıtımı.

Tavan arası İzolasyon Çeşitleri

Günümüzde piyasada birçok farklı çatı yalıtımı vardır. Bunlardan herhangi birini seçebilirsiniz, ancak satın almadan önce her yalıtım ürününün avantajlarına ve dezavantajlarına bakmanız önerilir. İşte kilit yarışmacıların bir listesi:

Fiberglas Keçeler
Bu en yaygın yalıtım türüdür. Kendiniz yükleyebilirsiniz, ancak daha fazla enerji tasarruflu daha iyi seçenek var.

Artıları:

– D.I.Y projesi için kolay

– Açık duvar boşlukları gibi erişilebilir alanlara kolay kurulum

Eksileri:

– Fiberglas dolgu boşlukları ve çatlaklar kadar iyi değildir

– Battaniye yalıtım ruloları küçük alanlara sığmayacak kadar hantal olabilir

Gevşek Dolgu Yalıtımı

Birkaç hafif malzemeden yapılmış, gevşek dolgu yalıtımı mantar granülleri, mineral yün ve selüloz lifi içerebilir. Bazı türlerde de geri dönüştürülmüş gazete bulunmaktadır.

Artıları:

– Düzensiz aralıklı kirişler arasında kolayca takabilirsiniz

– Engellerin etrafına kolayca yerleştirebilirsiniz

– Tavan arasında mevcut yalıtımı iyileştirmek için harika

Eksileri:

– Kurulum için güvenlik ekipmanına ihtiyacınız var

– Şiddetli çatı katlarında gevşeyebilir

Üflemeli Lif İzolasyonu

Evinize üflemeli lif yalıtımı takmak için profesyonel bir yüklenici tutmanız gerekir. İzolasyonu kirişler arasındaki boşluklara üfleyecektir.

Artıları:

– Bir profesyonel kiraladığınızda hızlı ve kolay

– Kolayca erişilemeyen alanlar için ideal

– Hafif ve kullanımı kolay

Eksileri:

– Genellikle geleneksel çatı yalıtımından daha pahalı

– Draughty çatıları için önerilmez

Ve hatta Koyun Yünü!

Tam olarak duyduğunuzu düşündüğünüzde! Örneğin koyun yünü, mineral yünden farklı olarak tahriş edici değildir. Öyleyse sunulan daha tanıdık yalıtım malzemelerine karşı ne kadar uzak?

Artıları:

– Malzeme nemi emer

– Koruyucu ekipman giymeden takabilirsiniz

Eksileri:

– Kirişler için, daha sert bir koyun yünü formuna ihtiyacınız var

– Koyun yünü ezildiğinde ısı yalıtım özelliklerini kaybeder

– Kullanılabilirlik ve lojistik nedeniyle koyun yünü çok daha pahalıdır

Sprey Köpük Neden Daha İyi?

Sprey köpük son yıllarda en popüler dış cephe ısı yalıtımı malzemelerinden biri haline gelmiştir. Sprey köpüğün avantajları çoktur, ancak en büyük avantajlardan biri sprey köpüğün üstün, hava geçirmez bir sızdırmazlık sağlamasıdır. Ürün aynı zamanda ses yalıtımı özelliklerine de sahiptir.

Çatı katınız için, kirişlere bir köpük tabakası püskürtülür. Bu görev için bir profesyonel kiralamanız önerilir.

Bazı tahminler, genel olarak daha düşük enerji faturaları sayesinde üç yıl içinde yatırımınızı geri alacağınızı göstermektedir.

Aslında, sprey köpük yalıtımı piyasadaki diğer çatı yalıtım malzemelerinden% 50 daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Köpük genişler ve tüm boşlukları ve boşlukları tamamen doldurur.

Sprey Köpük Eksileri

Her şeyin dezavantajı vardır ve en iyi tavan yalıtım malzemesi de öyle. Sprey köpük, piyasadaki diğer yalıtım seçeneklerinden daha pahalı olabilir, ancak aynı zamanda daha uzun yıllar dayanması da garanti edilir.

Sprey köpük çatı yalıtımının dezavantajlarından ve sorunlarından biri, çatının nefes alması için genellikle yer olmamasıdır. Bu, sprey köpüğü, çatı levhalarının veya karoların alt taraflarına, kurulumu bilgilendirmek için yeterli eğitim olmadan uygulandığında olur.

Bu nedenle, nemi yakalayan havalandırma boşluğunu korumanın bir yolu yoktur. Yalıtım ve fayanslar arasında havalandırılmış boşluk bırakmanız önemlidir.

Sprey Köpüğün Faydaları
En iyi çatı yalıtım malzemesini ararken, sprey köpük tam aradığınız şey olabilir. Çevre açısından güvenli, yangına dayanıklıdır ve suyu tutmaz veya emmez, böylece nemi en baştan ortadan kaldırır.

Sprey köpük, evinizi koruyan ve alanı etkili bir şekilde yalıtan bir bariyer oluşturur.

Organik kimyasal bileşiklerden oluşur ve evdeki herkes için güvenli hale getirir.

Ayrıca, evde ihtiyaçlarınız için rahat bir sıcaklık sağladığını ve yirmi beş yıllık üretici garantisinin ek avantajıyla birlikte geldiğini göreceksiniz.