Tavanınızı Yalıtmak

yalıtımKışın evinizin en soğuk kısmı ve yazın en sıcak alanı çatı katıdır. Bu nedenle, tavan zemininizin tavanın evinizin geri kalanını ısıtmasını veya soğutmasını önlemek için yeterli yalıtıma sahip olması önemlidir. Yetersiz izolasyona sahip olmak ya da daha da kötüsü, tavan arasında hiçbir izolasyona sahip olmak pahalı olabilir. Aslında, Enerji Bakanlığı bir çatı katında hiçbir izolasyona sahip olmamanın bir evin enerji maliyetlerine% 30 katabileceğini ve ortalama bir evin yılda 1500 doların üzerinde ısınmasının maliyetinin oldukça hızlı bir şekilde arttığını tahmin ediyor.

Tavanınıza yalıtım eklemek nispeten hızlı bir geri ödeme sağlayacaktır (muhtemelen bir yıl kadar hızlı) ve bir DIYer’ın yapabileceği bir iş. Yalıtımı yükseltmek zor bir iş değil, dağınık, garip ve rahatsız edici. Ayrıca, yalıtımla çalışırken, ciğerlerinizi gevşek liflerden korumak için uzun kollu, şapka, eldiven, göz koruması ve toz maskesi takmanız gerektiğini unutmayın.

Önerilen makale: dış cephe boya çeşitleri ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Ne Kadar Yalıtım Var?
Tavan arasında zaten ne kadar yalıtım olduğunu anlayarak işe başla. Çatı katınıza çıkarak, şu anda ne tür bir yalıtım olduğunu görün ve ne kadar kalın olduğunu ölçerek bunu yapabilirsiniz. En yaygın çatı izolasyonu türleri fiberglas veya taşyünü yarasalar ve üflemeli izolasyon (genellikle selüloz lifi – yanmaz kimyasallarla emprenye edilmiş bir kağıt ürünüdür). Her ikisinin de kalınlığı yaklaşık 3–4 inç R-değerlerine sahiptir – ne kadar yalıtım bulunduğuna dair iyi bir ‘tahmin’ olarak inç başına 3 kullanın.

Ne Kadar İzolasyon Gerekir?
Çatı katında olması gereken yalıtım miktarını belirlemek, yaşadığınız yere bağlıdır. Enerji Bakanlığı, posta kodu ile eviniz için size özel önerilerde bulunabilecek bir Web sitesine sahiptir. Ne kadar yalıtıma sahip olmanız gerektiğini öğrendikten sonra, dış cephe mantolama fiyatları için daha ne kadar eklenmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Çoğu ev mağazasında tavanınızı önerilen standartlara getirmek için ne kadar yalıtım eklemeniz gerektiğini tahmin etmenize yardımcı olacak bilgisayar programları vardır. Hem fiberglas hem de selüloz yalıtımı burada kolayca elde edilebilir, ayrıca çoğu mağaza üflemeli yalıtım kurmak için gerekli üfleyiciyi kiralayabilir.

Tavanınız Hazır mı?
Tavanınıza herhangi bir yalıtım eklemeden önce, alt havalandırma deliklerine bitişik kiriş havalandırma delikleri takmanız gerekir. Yükseltici havalandırma delikleri, yalıtımın tavanınızdan gerekli hava akışının engellenmesini ve kesilmesini engelleyecektir.

Yalıtım Eklemenin En İyi Yolu Nedir?
İzolasyonu yükseltirken, fiberglas yarasalar veya battaniyeler kullanarak tavan arasına daha fazla yalıtım eklemek genellikle daha kolaydır. Tavanın bir tarafından başlayın ve boşluk tam dolana kadar yalıtımı mevcut kirişler arasına yerleştirin. Boşluk dolduğunda, zaten orada bulunan yalıtım boyunca dik açılarda daha fazla yalıtım koyabilirsiniz.

Yalıtım sıkıştırılmadığı zaman en iyi sonucu verir, bu yüzden döşeyin; lifleri birlikte sıkmayın. Orijinal olarak monte edilene daha fazla yalıtım ekliyorsanız, mevcut olanın üstüne başka bir buhar bariyeri eklemek istemezsiniz. Bu, cam elyafı battaniyeler veya battaniyeler kullanıyorsanız, yüzsüz ürünler kullanmak istediğiniz anlamına gelir (yalıtım üzerine bakan bir buhar bariyeri olarak tasarlanmıştır).