Teak Kereste Nedir?

Tik kerestesi, güney Asya’ya özgü olan tik ağacından elde edilen bir tür sert ağaçtır. Ağacın açık kahverengi ahşabı son derece dayanıklı ve doğal olarak hava koşullarına dayanıklıdır, bu da onu dış mekan mobilyaları ve zemin kaplaması için ortak bir seçim haline getirir. Hoş görünümünden dolayı iç mekanlarda da birçok kullanım alanı vardır. Eski büyüme tik kerestesinin yaygın olarak toplanması, sürdürülebilirlik endişelerine yol açarak Asya’da ve başka yerlerde tik plantasyonlarının kurulmasına yol açtı.

Tik ağacı öncelikle Endonezya, Tayland, Myanmar, Bangladeş ve Hindistan’ın tropikal yaprak döken ormanlarında yetişir. Yapay olarak tanıtıldığı Orta Amerika’nın bazı bölgelerinde de bulunur. Ağaç tipik olarak 100 ila 130 fit (yaklaşık 30 ila 40 m) yüksekliğe kadar büyür.

Tik ağacından elde edilen kereste, sıcak altın kahverengi bir renge sahiptir. Taneleri genellikle düzdür. Tik kerestesinin işlenmeden önceki dokusu tipik olarak biraz kabadır. Tik ağacında doğal olarak yüksek oranda sert mineral silika bulunur ve sonuç olarak bu tür kerestelerin kesilmesi takım kenarlarında çok fazla aşınmaya neden olur.

Önerilen makale: duvar köşe koruyucu hakkında bilgi almak ve duvar koruma ürünlerine ulaşmak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Tik kerestesini eşsiz ve değerli kılan özelliklerden biri de doğal yağlılığıdır. Bu yağlar doğal bir böcek kovucu görevi görür. Bu nedenle tik genellikle termitler tarafından yok edilmeye karşı hassas değildir.

Belki de bu yağların daha da önemli bir özelliği, ahşabın vernik veya dolgu macunu ile cilalanmadığı durumlarda bile sağladıkları doğal hava koşullarına dayanıklılıktır. Tik kerestesi olumsuz hava koşullarına kolayca dayanabildiğinden, genellikle dış mekan sandalyeleri, yemek masaları ve zemin kaplaması için kullanılır. Asya’da bazen köprüler ve iskeleler için kullanılır. Hatta gemi güvertesi yapımı için bile yaygın bir seçimdir.

Sadece dayanıklı değil, aynı zamanda çekici olan tik kereste, iç mekan kullanımlarına da uygundur. Parke döşeme ve lambri için sıklıkla kullanılır. Ayrıca, iç mekan mobilyalarının çoğu tasarımına tik ağacı ekler.

Güney Asya ormanlarından yoğun ve uzun süreli tik kereste hasadı, yerli tik ağacı popülasyonunun çoğunu yok etti. Sonuç olarak, türlerin geleceğinin güvenliği konusunda endişeler dile getirildi. Bununla birlikte, ticari tik kullanımını bırakmak yerine, girişimciler Güney Asya’da ve benzer iklime sahip diğer bölgelerde tik tarlaları kurdular. Bu plantasyonlardaki ağaçlar özellikle inşaat amaçlı yetiştirilir, böylece yaşlı ormanların hasattan kaçmasına izin verir ve tik ağacının geleceğini destekler.