Thinset Nedir?

Thinset, genellikle zeminlere, duvarlara ve tezgahlara fayans uygulamak için kullanılan, çimento ve kumla yapılan bir yapıştırma harcıdır. Adı, nesneleri, tipik olarak 1/4 inçten (yaklaşık 0,5 cm) daha az olan nispeten ince bir bileşik tabakasıyla bağlama yeteneğinden türemiştir. Toz veya önceden karıştırılmış halde bulunur ve genellikle taraklı mala ile uygulanır.

Fayans döşemek için iki temel yöntem vardır: harç yatağı ve tinset. Harç yatağı, genellikle yaklaşık 2,54 cm kalınlığında kalın bir çimento tabakasının serilmesini içerir. Döşemede düzensizlikler varsa, harç yatağı bunları düzeltebilir. Bu yöntem zaman alıcıdır ve karo döşenmeden önce harcın “yeşil” olana veya neredeyse kuruyana kadar kürlenmesi gerekir. Tamamlanması birkaç gün sürebilir.

Önerilen makale: ncdünya sitesi hakkında bilgi almak ve duvar koruma ürünlerine ulaşmak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Daha hızlı ve kullanımı daha kolay olan tinset, doğrudan yüzeye uygulanabilir. Kurulum genellikle hızlıdır ve saatler içinde kürleşir. Hızlı kuruyan ince setler iki saat kadar kısa bir sürede derzlenebilir. Çok çabuk kuruduğu için kiremit döşendikten sonra ayarlanması zordur. Genellikle, yalnızca hızlı ve verimli çalışan deneyimli kiremitçiler hızlı kuruyan harç kullanır.

Thinset bir tesviye bileşiği değildir. Döşeme veya başka bir alanın düzeltilmesi gerekiyorsa, bu malzeme ayarlamalara izin verecek kadar kalın değildir. Aynı zamanda, alan değişirse çatlama eğiliminde olan kırılgan bir bileşiktir. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için, esnekliklerini artırmak için birçok ince set işlenir. Esnekliği ve nem direncini artırmak için bir akrilik bileşik katkı maddesi de mevcuttur.

Duvar, armatür ve tezgah üstü kurulumlarda genellikle zımparasız harç kullanılır. Yer karosu montajında ​​üzerine daha fazla kum eklenmiş kumlu harç kullanılır. Ön karışımlı harçlar hemen kullanıma hazır oldukları için daha uygundur ancak kuru harçlara göre daha pahalıdır. Kuru harcı uygun kıvamda hazırlamak zor olabilir, bu nedenle, genellikle sadece deneyimli kiremitçiler toz halindeki tinti karıştırır ve kullanır. Küçük karo işleri yapan “kendin yap” bireyler, kullanımı daha kolay olduğu için genellikle önceden karıştırılmış ince seti tercih ederler.

Hem kuru hem de önceden karıştırılmış harçlar, donanım ve ev geliştirme mağazalarında kolayca bulunabilir. Thinset ayrıca çevrimiçi olarak ve kataloglar aracılığıyla da mevcuttur. Birçok ev geliştirme mağazası, müşterilere yeniden modelleme projelerinin nasıl yapıldığını göstermek için gösteriler veya atölye çalışmaları sunar. Thinset’i döşemek ve kullanmak popüler bir konudur.