Üretimde ‘Cips’ Nedir

Talaş olarak da bilinen talaşlar, birçok imalat işleminin ortak bir yan ürünüdür. Bir imalat şirketi bir iş parçasını kesiyor, döndürüyor, tırtıklı veya zımparalıyor olsa da, muhtemelen talaş üretecektir. Ancak bu çipler tam olarak nedir ve hangi amaca (varsa) hizmet ederler?

Cipslere Genel Bakış
“Cips” terimi, imalat bağlamında kullanıldığında, bir imalat makinesinden veya işleminden bir yan ürün olarak yaratılan fazla malzemeyi ifade eder. Bir iş parçası üzerinde bir imalat işlemi gerçekleştirirken, talaşlar genellikle yan ürün olarak oluşturulur. Örneğin metal bir iş parçasını kesmek için bir torna tezgahı kullanmak, metal talaşı şeklinde talaşlar oluşturacaktır. Ahşap bir iş parçasını zımparalamak bile talaş şeklinde talaş oluşturacaktır. Metal talaşları açıkça talaştan çok farklı olsa da, her ikisi de yonga olarak kabul edilir, çünkü üretim süreçlerinin bir yan ürünüdür.

Önerilen makale: jotun grenli dış cephe boyası ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Cipslerin 3 Sınıflandırması
1900’lü yılların ortalarında imalat endüstrisindeki yongalar üzerinde çeşitli çalışmalar yapan Amerikalı mühendis Dr. Norman Franz’ın tanımladığı gibi çipin üç ana sınıflandırması var. Franz’a göre, çoğu cips aşağıdaki üç sınıflandırmadan birine girer:

Tip I: En yaygın tip, tip 1 talaşlar, fazla malzeme kesici aletin önüne çıkarıldığında oluşturulur. Genellikle

Tip II: Bu talaşlar, kesici alet iş parçası için tip 1 talaşlardan daha yüksek bir açıda konumlandırıldığında oluşturulur ve fazla malzeme yukarı doğru kıvrılır.

Tip II: Son olarak, malzeme II bir iş parçasından çıkarmak için bir döner alet kullanıldığında tip II yongalar oluşturulur. Genellikle I tipi ve II tipi çipler daha incedir ve incedir.

Cipslerin Amacı Nedir?
Ne yazık ki, yongalar gerçek bir işleve veya amaca hizmet etmez – sadece üretim süreçlerinin bir yan ürünüdür. Bununla birlikte, imalat şirketleri çoğu zaman fişlerini atık olarak atmak yerine geri dönüştürebilirler. Çelik, alüminyum, bakır veya başka herhangi bir metalden yapılmış metal talaşları, diğer imalat işlemlerinde kullanılmak üzere eritilebilir. Çiplerin nasıl oluşturulduğuna bağlı olarak, önceden dekontaminasyon gerektirebilirler. Metal talaşları yağlayıcı veya yağ ile kaplanmışsa, kirletici sıvı veya sıvıların metalden ayrıldığı bir santrifüj içine yerleştirilebilirler.

Paslanmaz çelik firmaları üretim fabrikalarından ve makine atölyelerinden cips satın alan şirketler bile var. Hurda toplayıcı olarak bilinen bu ürünler genellikle satın aldıkları yongalarını geri dönüşüm şirketlerine satıyor. Hurda toplayıcının hizmetlerini kullanmak, imalat şirketlerinin hammaddelerine harcanan paranın bir kısmını telafi etmesine olanak tanır.