Uzmanından Boya Rengi Seçimi

Muhtemelen bildiğiniz gibi, evinizde bir odayı veya hatta tek bir duvarı boyamak, herhangi bir alan üzerinde büyük etkisi olabilecek bir projedir. Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz tüm gökkuşağı varken, mükemmel boya renklerini seçmek çok zor bir görev olabilir. İyi haber şu ki, yardım etmek için buradayız. San Diego’dan New York’a kadar resim ve tasarım uzmanlarından eviniz için boya rengi seçmeye yönelik en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşmalarını istedik. Ne söyleyeceklerine bir bak.

Asla önce boya renklerinizi seçmeyin. Evinizdeki tekstil ürünleri, moda trendleri veya doğadaki çevrenizden ilham almak istediğiniz yeri belirleyin. Ardından, doğal ve yapay ışıklandırma açısından doğru bir his elde edeceğiniz gerçek alanda renklerinizi test etmeye devam edin.

Önerilen makale: paslanmaz çelik fiyatları ve metal uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Tonlu renkler kullanın. Başarılı boya rengi her zaman kahverengi veya gri ile “kirlenir”. Yüzlerce renk geçişine ve ince renk tonlarına sahip eksiksiz bir boya yonga setinde gezinirken, daha az “saf” renkler seçin. Tonlu renkler, büyük ölçekte çok daha lezzetlidir. İç cephe boya markaları en iyi mavi ve yeşil boya renkleri içlerinde biraz gri, iyi sarılarda ise biraz kahverengi olacaktır.

Boya rengini bir ruh hali yüzüğü gibi düşünün. Her evin, pozlamasına ve ışığına bağlı olarak kendine özgü bir ruh hali veya renk çeşitliliği olacaktır. Hem doğal hem de yapay ışık, rengi nasıl gördüğümüzü değiştirir. Sabahları güzel bir bej, geceleri hastalıklı bir yeşil olabilir. Boya örneklerini bir odadaki tüm duvarlara yerleştirin ve günün farklı saatlerinde kontrol edin. Odada yapay ışıklar varsa, onları açın ve rengin nasıl etkilendiğini görün, böylece nihai renk sonuçlarını daha iyi görebilirsiniz.

Aydınlatmayı düşünün. Alandaki herhangi bir aydınlatmayı yükseltmeyi düşünüyorsanız, mümkünse yeni aydınlatma kurulduktan sonra seçtiğiniz boya renklerini iki kez kontrol edin. Renkler, farklı aydınlatma türlerinde tamamen farklı görünür. Yeni armatürlerde tamamen aynı ampulleri kullanmadığınız sürece, renk değişecektir.

Dışarı bak. Doğanın kendisinden daha iyi renk ilhamı yoktur. Boyamak istediğiniz alanın pencerelerinden bakarak başlayın. Gördüğünüz renkleri tamamlamak mı yoksa kontrast oluşturmak mı istiyorsunuz? Ayrıca, bir doğa veya bahçe yürüyüşü, çekici bulduğunuz renkleri belirlemenize yardımcı olabilir.

3’lerin kuralına göre boyayı seçin.

Alan rengi: Bu renk, tipik olarak nötr, yani her şeyin arka planıdır. Temiz ve parlak beyazlar, sabit ve gerçek griler, soğuk veya sıcak tonlar – bunların tümü odada istediğiniz havayı etkiler.

Döşeme rengi: Bu nötr mü yoksa yüksek kontrastlı bir seçenek mi olacak?

Kendinize sorun, görmek ister misiniz yoksa sessiz kalmalarını mı tercih edersiniz?

Vurgu rengi: Bu boya olabilir veya olmayabilir; duvar kağıdı, perdelik kumaş, yastıklar, alan kilimleri veya diğer aksanlar olabilir. Bununla birlikte, bir boya paletine yerleşmeden önce, şemaya dahil etmek istediğiniz rengin “patlamasını” her zaman dikkate almalısınız.

Boya kaplamasını unutma. Boya cilası veya parlaklık seviyesi boyanın rengini, ruh halini ve tonunu etkiler.

Renklerinizi seçerken, hem bir gölge daha koyu hem de bir gölge daha açık olsun. Seçtiğiniz örnekleri aldıktan sonra, birkaç parça standart beyaz kağıdı kaplayın ve boyanacak alan boyunca farklı duvarlara yerleştirin. Renkler güneşe ve gölgeye farklı tepki verecektir. Bu, hava nasıl olursa olsun mutlu olmanızı sağlayacaktır.

En sevdiğiniz renkli vazoyu veya sanat eserini bulun ve ardından renk uyumu. Bu sanat eserini renk eşleştirme için bir mağazaya sürüklemek zor olabileceğinden, telefonunuzdaki bir uygulamayı kullanan amazon’da bir renk eşleştirme aracı satın alabilirsiniz. Rengi araçla dijital olarak tarayın ve renk adları, o renge uyması için boya markası ile birlikte oluşturulur.

Ön kapınızı ve panjurlarınızı boyayarak oynayın. Bunu yaparak, evinizin geri kalanında çalışan iyi bir nötr rengin görünümünü kolayca değiştirebilirsiniz. Bu alanlar aynı zamanda boyanması kolay olma eğilimindedir ve özellikle peyzaj, çiçekler ve sundurma dekoru gibi bazı detaylarla birleştirildiğinde ihtiyacınız olan tüm ön karakteri ekleyebilir. Farklı renk şemalarını görselleştirmeye yardımcı olmak için, evinizin tam önünden telefonunuzda hızlı bir fotoğraf çekin ve üzerine şeffaf renkli dikdörtgenler yerleştirmek için bir fotoğraf düzenleme uygulaması veya programı (Photoshop kullanıcısı değilseniz Canva kolay ve ücretsizdir) kullanın boyamayı düşündüğünüz kapı veya diğer yerler.

Biraz eğlenin ve tavanı boyayın. Boya ile oynamak gerçekten tavanınızla başlar (veya tasarımcıların dediği gibi – beşinci duvar). Duvar renginizi nötr tutarak ve tavanınıza bir pop-of-renk, eğlenceli bir duvar kağıdı veya hatta desenli bir şablon ekleyerek, mekanınıza yaratıcı bir şekilde kişilik katabilirsiniz. Daha zengin ve zarif bir görünüm istiyorsanız, duvarların yanı sıra süpürgelikleri, taç pervazları ve süsleri aynı zengin, doygun renkle boyamanızı öneririz. Bu, odaya ek yükseklik görünümü verir ve kalıplamanın tamamen yeni bir şekilde öne çıkmasını sağlar.

Sanal bir danışma yapın. Giderek artan dijital çağda, sanal danışmanlık her sektörde büyük bir avantajdır. Özellikle özgür olduklarında. Ülkenin neresinde olursanız olun, sanal bir model, bu önemli ev tadilatından önce harika bir ilk adımdır. Bir sonraki profesyonel boya işinizden önce Sherwin Williams veya Benjamin Moore aracılığıyla sanal bir maket düşünün. –

Alternatif olarak, profesyonel bir hizmet almayı düşünün. Deneyim seviyeniz ne olursa olsun, çeşitli nedenlerle profesyonel bir boyama hizmeti almayı düşünmek her zaman iyi bir fikirdir. İyi bir ressam, uzman rehberliği sunabilir ve size zaman kazandırabilir ve aynı zamanda yüksek kaliteli bitirme işleminden bahsetmeden, alanınızı hazırlama ve daha sonra temizlik zahmetinden tasarruf edebilir.