Yalıtım Amaçlı Blueboard Kullanımı

Blueboard, tipik olarak bir evin dış kısmında, çeşitli yüzeylerin altında kullanılan sert köpüklü bir malzemedir. Blueboard, ek bir yalıtım katmanı sağlar ve bunun altında bulunan malzemeleri nemden ve nihai çürümeden korur ve aşırı sıcaklıklardan ve sıcaklık dalgalanmalarından yalıtım ekler. Çevreleyen malzemelerle birlikte, mavi tahta duvarların genel R-değerine katkıda bulunur. R-değeri, evin veya binanın ne kadar enerji tasarruflu olduğunun bir ölçüsünü verir, R-değerinin önemli olmasının birkaç nedeni vardır, ancak öncelikle binayı veya yapıyı ısıtmak ve soğutmak için ne gerektiğini belirler. Çok, endüstriler verimliliğe gittikçe daha fazla odaklandıklarından ve bina kodları yeni inşaatları daha da eşit hale getirmek için değiştirildiklerinden, herhangi bir yapı malzemesinin R-değeri önemli bir husus olmalıdır. Mavi tahta çok dayanıklı, kurulumu kolaydır ve binaya ek verimlilik sağlayabilir, sonuçta bakımı daha ucuz hale getirir.

Önerilen makale: jotun dış cephe boya fiyatları ve boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yüzeyin Hazırlanması
Mavi tahtayı kurarken almak için özel bir hazırlık yoktur. Bazıları kalın plastik kaplama şeklinde nemden ek bir koruma katmanı koymaktan hoşlanır ve bu çok nemli veya ıslak iklimlerde ihtiyatlı olabilir, ancak malzemenin nemi tek başına tutan nem nedeniyle doğası gereği zorunlu değildir. Mavi kart çeşitli kalınlıklarda gelir ve inç yalıtım kalınlığı başına 4.5 ila 5.0 R değeri sunar. Blueboard çeşitli kalınlıklarda geldiğinden, istenen kalınlığa ulaşmak için farklı kalınlıklar birleştirilebilir. Mavi tahta, çivi veya vida gibi bağlantı elemanları olan bir yüzeye sabitlenmemelidir, çünkü bu, malzemenin R değerini tehlikeye atacaktır. Bunun yerine, çatı izolasyon fiyatları gibi inşaat sınıfı yapıştırıcı kullanılarak yüzeye tutturulmalıdır. Mavi kart söz konusu olduğunda, özellikler konusunda yerel bina kodu yöneticilerinize de danışın.

Blueboard’u Kaplama
Blueboard, evin dış tarafında vinil veya ahşap kaplama veya duvarcılık gibi çeşitli malzemelerle kaplanabilir. Blueboard, beton bodrumlarda da yalıtım ve nem bariyeri olarak sıklıkla kullanılır. Mavi tahta da beton bodrum duvarlarına yapıştırılmalıdır, ancak bu herhangi bir yaşam alanı ise, duvar saplamaları arasına yerleştirilmeli ve alçıpan veya alçı mavi veya yeşil tahta (çamaşır gibi nemli veya ıslak alanlar için) ile kaplanmalıdır. oda veya banyo). Bunun nedeni, mavi tahtanın yanıcı olması ve çok sıcak bir şekilde yanması ve yanması halinde zehirli dumanlar çıkarmasıdır. Bir çamaşır alanında veya fırının olduğu aynı odada kullanılması durumunda, bu alanlarda birçok ev yangını başladığı için bir “yaşam alanı” olmasa bile bir alçıpan ürünle örtmek akıllıca olabilir. Çok, bu sadece evin değerini artıracak ve mavi tahta evin içinde ise çok daha verimli hale getirecektir.