Yanmaz Çelik Yöntemleri

Yanmaz, yangına dayanıklı veya yanmaz bir şey haline getirmeyi ifade eder. Tüm bir yapı, belirli bir malzeme veya bazı yapı bileşenleri olabilir. Bu pasif bir yangından korunma önlemidir.

İnşaatta kullanılan birkaç yanmaz yöntem vardır. Bununla birlikte, “yanmaz” olarak sınıflandırılan maddelerin belirli bir duruma dayanıklı olduğunu belirtmek önemlidir. Başka bir deyişle, ürün, tasarlandığı yoğunluğu veya süreyi aşan yangın nedeniyle hasar görebilir.

Çelik Çerçeve Yapısında Yanmaz

Yapısal çelik yaklaşık 2.500 ° F’ta erir, bina yangınları genellikle 2.000 ° F aralığında bir sıcaklığa ulaşır. Çeliğin erime olasılığı nadirdir, ancak bu çelik yapıların güvenli olduğu anlamına gelmez. Yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında malzemenin deforme olduğunu ve mukavemetini kaybettiğini düşünün. Bina kodları, güvenlik önlemi olarak yapısal çelik için yanmaz koruma gerektirir.

Önerilen makale: pvc zemin kaplama firmaları ve zemin uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Yangına dayanıklı çelik, bir yangın durumunda binanın şeklini korumasını ve acil durumlarda insanların kaçmasını sağlar. Ticari yapısal çelik, diğer gerekliliklerin yanı sıra en az 2 saatlik yangına dayanıklılık derecesini karşılamalıdır. Ortak derecelendirmeler 2-, 3- ve 4 saatlik puanlardır. Sertifikalı AISC yapısal çelik imalatçıları yangına dayanıklılık ihtiyaçlarını karşılayacak niteliktedir.

Yapısal Çeliği Yanmaz Yöntem

Ateşe dayanıklılığın en yaygın yolu, püskürtme uygulamalı yangına dayanıklı malzemeler veya SFRM adı verilen düşük yoğunluklu liflerin veya çimentolu bileşiklerin püskürtülmesidir. Bu spreyler çeliğe ısı direnci sağlamak için arzu edilen kalınlıktaki kaplamalarda ıslak veya kuru olarak uygulanabilir. Bununla birlikte, ahşap, kumaş ve diğer malzemelerde de kullanılırlar. Spreyler en yaygın olmasına rağmen, tek seçenek değildir ve bu bölümde diğer seçenekler açıklanacaktır.

Şişen Kaplamalar

Bu kaplamalar şişen boyalar olarak da bilinir ve çelik elemanlara yangına dayanıklılık sağlar. Şişen kaplamalar, orijinal kalınlıklarının 100 katına kadar genişleyebilir ve çelik bir eleman ile ateş arasında bir tampon oluşturarak daha fazla direnç sağlar. Kaplamalar kimyasal reaksiyona girecek ve aşırı sıcağa maruz kaldıklarında genleşecektir. Bu ürün tıpkı boya gibi uygulanır ve genel halka maruz kalan çelikte yaygın olarak kullanılır.

Esnek Battaniye Sistemleri

Esnek battaniyeler özel ihtiyaçlar için tasarlanmıştır ve yanmaz malzeme olarak kullanılabilir. Yöntem çok pratiktir, ancak sınırlı sayıda üretici vardır. Bu yöntem neredeyse tüm güvenlik standartlarını ve kodlarını karşılar. Toksik içermeyen bir ortam sağlarken, yangınların galvaniz sac gibi yapısal elemanlara yayılmasını önlemek için güvenilir bir bariyer sağlar.

Sert Levha Yangına Dayanıklılık

Sert tahta yanmaz farklı kalınlıklarda mevcuttur ve çelik güverte ve kirişlerin montajı sırasında kolayca monte edilebilir. Bu levhalar neme dayanıklıdır ve haşere saldırılarını önlerken yanmaz, ısı yalıtımı ve akustik kontrol sağlar.

Somut

Günümüzde beton, çelik için yanmaz malzeme olarak daha az popülerdir ve esas olarak büyük çelik bölümlerini kaplamak için kullanılır. Bu, kullanılan betonun hacmi nedeniyle diğer seçeneklerden daha fazla alan gerektirir. Ayrıca, bu diğer seçenekler kadar estetik olarak hoş değildir, bu nedenle görünümün ana endişe olmadığı yerlerde kullanılır.

Çelik Elemanların Yerinde Yanması: Tehlikeler ve Dezavantajlar

Şantiyede yanmaz çelik elemanlardan her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Üretimi geciktirir ve özellikle yangına dayanıklı boyalar veya püskürtmeli yangına dayanıklı malzemelerle çalışanlar için bir sağlık tehlikesi olabilir.

Yanmaz Kaplamalar

Boyayı aktive etmek için kimyasal karışım, toksik buharlar salan aşırı ısıya maruz kalır. Bu yöntem, bir kolon kapağı gerektirmez, bu da spreyi daha çekici hale getirir, ancak buharlar kullanıcı ve çevre çalışanlar için tehlikeli olabilir.

Yanmaz Sprey

SFRM, alçıtaşı, karbon karası ve çimento gibi bileşenleri içerir. Bu malzemeler genellikle sertleştirme işlemini hızlandırmak için yüksek derecede reaktif kimyasallarla karıştırılır. Bu kimyasallar insanlar için çok tehlikelidir, muhtemelen sinüs enfeksiyonları, akciğer kanseri ve diğer solunum sorunlarına yol açar.

Proje Gecikmeleri

Sahada yangına dayanıklılık, yangına dayanıklı bir uzman veya inşaat ekibinin işi gerçekleştirmesine bakılmaksızın inşaat gecikmeleri oluşturacaktır.

Çalışanlar şantiye çevresinde manevra yapmak zorunda kalacaklar.

Birisinin ıslak köpük veya boyaya çarpmasını önlemek için alanların bloke edilmesi gerekir ve son kurulumdan önce malzemelerin tamamen kuru olması gerekir.

Diğer bir dezavantaj, yangına dayanıklılığı sağlamak için gereken ek denetimlerdir, bu da elemanlar sahada sertifikalı imalatçılar tarafından yapıldığında gerekli değildir.