Yapı Malzemeleri Nasıl Ölçülür?

yalıtımYapı malzemeleri (burada bahsettiklerimiz, iç mekanlar ve pencereler gibi çok pahalı ürünlerden ziyade, günden güne şantiyede ihtiyaç duyulan yapısal unsurlarla ilgilidir) aşırı sipariş olmaksızın yeterince pahalıdır. İyi haber şu ki, herhangi bir sipariş vermeden önce çalışma çizimlerini doğru bir şekilde ölçerek fazla siparişten kolayca kaçınılabilir.

Gerekli olan tek şey Yapı Yönetmeliği onaylı plan, ölçek kuralı ve hesap makinesidir. Peki ne sipariş etmen gerekiyor? Liste aşağıdaki gibi görünmelidir. Listeyi oluşturduktan sonra ölçmeye başlayabilirsiniz.

Bir sipariş listesi
Temel beton
Yeraltı drenajları / lentoları
Kum, çimento ve harç yumuşatıcı
DPC’ye kadar tuğla / blok çalışması
Aşırı beton
DPM ve yalıtım
Plakaya kadar boşluk duvarları
Boşluk keçeleri, lentolar, duvar bağları, boşluk kapatıcılar, duvar konektörleri ve boşluk ağlayan havalandırma delikleri
Sabitleme parçaları, çiviler ve vidalar
Çatı keresteleri
Metal çemberleme
Keçe, çıta ve çivi
Fayans ve bağlantı parçaları
Kurşun yanıp sönüyor
Ön pano / mavna panoları
Temeller için Beton

Planların standart 600×225 mm beton şerit temelleri gösterdiğini varsayarsak, bunu ölçmek oldukça basittir. Yaklaşık 1 m³ beton, 7 metrelik temeller döşeyecektir – bu yaklaşık bir rakamdır çünkü hendek genişliği genellikle biraz değişebilir ve hendeğin tabanı her zaman tam olarak düz olmayabilir. Gerekli m³ miktarına ulaşmak için, temel çukurunun tam uzunluğunu ölçün ve bu rakamı yediye bölün.

Neme Dayanıklı Kursa Kadar Temel Duvarları (DPC)
DPC’ye kadar olan duvarlar, yoğun beton bloklarda boşluk çalışması, mühendislik tuğlaları veya belki hendek blokları olabilir. Temel duvarları muhtemelen 1 m yüksekliğinde ve alanın işlenmesi oldukça basit. Cephe tuğlası, muhtemelen bitmiş zemin seviyesinin en az 150 mm altında başlayacaktır – bu, temel duvarlarının blok işi yapıp yapmadığının düşünülmesi gerekir.

Yer altı duvarlarında boşluk varsa, DPC’nin altındaki boşluğu 200 mm’ye kadar doldurmak için zayıf beton gerekli olacaktır (duvar bağlantılarını da unutmayın). Temel duvarlarından geçen kanallar varsa, bu açıklıklar önceden gerilmiş lentolar gerektirecektir.

Aşırı Beton Zemin
Aşırı zemin alanını ölçmek basittir: Alanı elde etmek için genişliği uzunlukla çarpın ve ardından bu rakamı beton derinliği ve alt taban hacmi ile çarpın. Ezilmiş ve konsolide edilmiş alt taban, MOT Tip 1 veya belki de sert, genellikle yaklaşık 150 mm derinlikte olabilir. Bu daha sonra neme dayanıklı membranı (DPM) almaya hazır kumla körleştirilir.

Zemin yalıtımı da dikkatlice düşünülmelidir. Zemin betonunun üstünde mi yoksa altında mı? Betonun altındaysa, kenarlardaki dikme için yeterince sipariş verin. 125mm derinlik varsayılarak zemin için gerekli beton miktarı 8m²’lik bir alanı kaplamak için 1m³’dür.

Boşluk Duvarları
DPC’den tavana kadar olan boşluk duvarları da, uzunluğu yükseklik ile çarparak (pencereler ve kapılar için açıklıklar düşüldükten sonra) ölçmek oldukça kolaydır. İşleri kolaylaştırmak için, zemin kattan birinci kat kirişlerine (eğer bu iki katlı bir bina ise) ve sonra kirişlerden çatıya kadar ölçüm yapmak en iyisidir.

Germe bağı kullanılıyorsa metrekareye 60 adet cephe tuğlası ve 10 adet iç blok bulunmaktadır. Alan bilindikten sonra, toplam duvar alanlarının cephe tuğlası miktarı için 60 ve bloklar için 10 ile çarpılması yeterlidir. Kırılmalara izin vermek için tuğla ve blok sırasını yüzde 10 artırmak kötü bir fikir değildir.

Listeye girmesi gereken yardımcı öğeler de vardır:

lentolar
lento ağlayan havalandırma delikleri
boşluk keçeleri (yalıtım)
kavite kapatıcılar
duvar bağları
Lento özellikleri, planlarda gösterilmelidir – değilse, lento üreticisinin kataloğunu kontrol edin, çünkü bu, her açıklığın açıklığına bağlı olarak hangi boyutta lentoların gerekli olduğunu gösterecektir.

Oyuk dolgularının miktarı kolaydır: boşluk duvarlarının alanıdır. Duvar bağları genellikle yatay olarak 900 mm ve dikey olarak 450 mm boşluklu tuğlalara yerleştirilir ve yaklaşık 2,5 bağ / m² vardır – kolay bir hesaplama. Kavite kapatıcılar, her açıklığın yüksekliği artı genişliktir. İki taraf ve daha yakın bir alt olacağını unutmayın – üst kısım üst ile ilgilenecektir.

Bir uzantı inşa ediyorsanız, yeni duvarlar mevcut eve nasıl bağlanacak? Bu, ek malzeme gerekmeyen uygun bir dişli bağlantı olabilir veya daha büyük olasılıkla paslanmaz çelik duvar konektörleri olabilir. Paslanmaz çelik bir konektör ise, mesele sadece yüksekliği ölçmek ve ardından en yakın uzunluğu sipariş etmektir

Sahte pencere ve kapı çerçeveleri için malzemeleri de unutmayın – bunlar duvarlar inşa edilirken her açıklığa yerleştirilir ve duvarcıların hayatını çok daha kolaylaştırır. Bu sahte çerçeveler genellikle biçilmiş ahşaptan yapılır; düz olmalı ve çerçeveler tam olarak ölçülendirilmelidir.

Kum satın alırken, mantolama şirketleri gibi iş yeterince büyükse, en iyisi 6 m³’lük bir kamyon yükünün teslim edilmesidir. Torbaları ton (veya daha küçük) satın alıyorsanız, tüm kumun aynı tedarikçiden geldiğinden emin olun, yoksa tuğla bağlantı yerleri farklı renklerde olacaktır. Ne kadar çimento gerekeceğini hesaplamanın çeşitli yolları vardır, ancak genellikle gerektiği kadar satın almak en iyisidir – 10 torba işe başlamalı ve her zaman aynı markada kalmalıdır. Harç yumuşatıcı genellikle beş veya 25 litrelik kaplarda satın alınır.

Çatı Keresteleri

Çatı kerestesi basınç işlemine tabi tutulmuş ve 300 mm aralıklarla (örneğin 2.10m, 2.40m, vb.) 1.80m ila 6.30m standart uzunluklarda gelir. , C27. Planlar hangi sınıfın gerekli olduğunu göstermelidir. Tüm keresteler en yakın standart uzunluğa göre sipariş edilmelidir.

Duvar plakaları için metal şeritleri ve ahşapları sabitlemek için çivileri de unutmayın. Cepheler, altlıklar ve mavna tahtaları için uzunlukları ölçmeniz yeterlidir.

Çatı Kaplaması

Gerekli kiremit sayısı belirtilen karoya göre değişecektir. Düz bir kiremitse, yaklaşık 60 / m²’ye ihtiyacınız olacaktır. Çatı, birbirine kenetlenen beton kiremitlerle kaplıysa, kırılmalar için kiremit siparişine yüzde 10 eklemeyi unutmadan, metrekare başına kaç tane gerekli olduğunu öğrenmek için kiremit üreticisinin kataloğuna bakın.

Gerekli karo çıtası sayısı, hangi karo türünün belirtildiğine bağlıdır – düz karolar için m² başına 10 m döşeme vardır. Çatı kaplama membranı rulo tarafından sipariş edilir – sadece çatının m²’sini hesaplayın ve işi yapmak için yeterli rulo satın alın. Yanıp sönmeler için gerekli kurşun, çeşitli genişlik ve kodlarda rulolar halinde gelir (genellikle kod 3 veya 4 kullanılır). Gerekli boşluk tepsileri varsa, bunlar hazır olarak mevcuttur ve metrelik seri ile sipariş edilir.

Siparişlerin Verilmesi

Tüm malzemelerin uygun şekilde ölçülmüş bir listesi olduğunda, inşaatçılardan ve kereste tüccarlarından alıntılar alın – sadece bir alışveriş listesi oluşturup sipariş vermeyin. Fiyat teklifleri en iyi şekilde telefonla veya e-postayla halledilir ve genellikle telefonda daha iyi fiyatlar için pazarlık yapmanın mümkün olduğunu unutmayın. Alınan tüm fiyatlara KDV ve teslimat dahil olduğundan emin olun.

Herhangi bir sipariş vermeden önce en az üç fiyat teklifi almayı deneyin. Sattıkları ürünler için inşaatçı tüccarlarına ve kereste için kereste tedarikçilerine gidin – kereste tüccarları çok daha rekabetçi. Malzemeleri ihtiyaç duyuldukça sipariş edin; her siparişin kullanılmadan yaklaşık bir hafta önce verilmesi olağandır.