Yapısal Kaynak Nedir?

Yapısal kaynak, kaynaklı yapılar oluşturmak, imal etmek ve dikmek için farklı bileşen malzemeleriyle çeşitli kaynaklar oluşturmayı içerir. Yapısal kaynağın kendi kodları, planları ve kaynak bağlantı türleri vardır.

Yapısal kaynakçılar, etkili bir iş yapmak için dengeli ölçümler ve hassasiyet içeren belirli bir dizi beceri gerektirir. Bu makalede, yapısal kaynak, gereksinimleri ve sonuçları ile ilgili birkaç konuyu ele alacağım.

Yapısal kaynak nerede kullanılır?
Yapısal kaynak, binalar, köprüler, araçlar ve çeşitli diğer karmaşık yapılar için metal çerçeveler oluşturmak için kullanılır. Yapısal kaynak ayrıca kirişleri, kolonları ve kirişleri kesmek ve onarmak için kullanılır.

Yapısal kaynak, inşaat, imalat, gemi yapımı, madencilik, petrol ve gaz dağıtımı, araç imalatı, havacılık, askeri ve ağır endüstriler dahil olmak üzere çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır.

Yapısal kaynakta kullanılan kaynak işlemi türleri
Ticari kalite çelik, yapısal kaynakta en yaygın kullanılan metaldir. Diğer metallerin çoğundan çok daha iyi dayanıklılık sunar ve stres altında daha sürdürülebilirdir.

Diğer bir faydası ise alüminyum ve demir gibi diğer metallere göre oldukça hafif olmasıdır. Çelik de oldukça ekonomiktir.

Çelik yapı kaynağında esas olarak üç tür kaynak işlemi vardır; çubuk kaynak, saplama kaynağı ve akı çekirdek ark kaynağı.

sopa kaynak
Çubuk kaynak, yaygın olarak korumalı metal ark kaynağı (SMAW) olarak da bilinir. En yaygın olarak kullanılan çelik yapı kaynak işlemidir.

Bu yöntemde ark, akı kaplı bir sarf malzemesi elektrotu ile kaynaklanması gereken metal arasında vurulur.

Akı, erimiş kaynak birikintisini kaplayan ve onu çevreden koruyan mineral bazlı bir bileşenden oluşturulur. Kaynak soğuyup katılaştığında, cüruf birikintisi bir yontma aleti veya bir kablo fırçası ile çıkarılır.

SMAW kaynağı, daha karmaşık yapılar oluşturmak için çelik gibi iki metal parçasını çelikle kaynaklamak veya birleştirmek için kullanılır. Çubuk kaynağında kullanılan elektrik akımı AC veya DC olabilir.

Çubuk kaynak, çelik yapılar oluşturmak için en basit ve ucuz kaynak yöntemi olarak kabul edilir. İmalat ve metal kaynak endüstrisinin çoğu, basitliği nedeniyle bu kaynak işlemini kullanmayı tercih ediyor.

Çubuk kaynak, yapılar oluşturmak için çeşitli avantajlar sunar:

Bu kaynak işlemi iç ve dış mekanlarda kullanılabilir.
Çubuk kaynak, diğer yapısal kaynak işlemlerine kıyasla ucuzdur
Çok çeşitli kaynaklar sunar
SMAW, çelik dışında birçok metal türü için kullanılabilir.
Stick kaynak ile farklı elektrotlar kullanabilirsiniz.
saplama kaynağı
Çelik yapıların imalatında da saplama kaynağı kullanılır. Bu işleme ayrıca çekilmiş ark saplama kaynağı (DASW) denir.

Bu yöntemde, kaynak işlemi sırasında bir ana metal üzerine bir bağlantı elemanı veya saplama sabitlenir. Bağlantı elemanı, dişli, dişli veya dişli olmayan gibi farklı şekillerde gelir.

Saplama kaynak yönteminde özel bir akı türü kullanılır. Hem tutturucu hem de birleştirilen alt tabaka, çelik, paslanmaz çelik veya alüminyum vb. dahil olmak üzere farklı malzemelerden olabilir.

Saplama kaynağı, daha karmaşık metal yapılar oluşturmak için de çok popülerdir. Yapısal kaynakçılar, aşağıdakilerden dolayı saplama kaynağını tercih ederler:

Bu kaynak türü yalnızca tek taraflı olarak gerçekleştirilir, yani diğer tarafa erişmeniz gerekmez. Bazen sahip olduğun tek seçenek bu.
Saplama kaynağı oldukça güvenlidir. Cıvataları yerine kaynaklamak için kullanılan çevresel kaynakların aksine, DASW bağlantısı tam bir enine kesit kaynağıdır.
Kozmetik görünüm açısından, yapısal bir kaynak, bir yuvarlak çelik çubuk fiyatları kaynağa göre daha üstündür. Sadece bir tarafta zımba kullanmanız gerektiğinden, diğer taraftan zımba taktığınıza dair herhangi bir gösterge olmayabilir.
Saplama kaynağının öğrenilmesi kolaydır ve gerçekleştirmek için herhangi bir özel beceri gerektirmez.
Saplama kaynağı, diğer yapı imalat yöntemlerinden daha hızlıdır. 3/4” bağlantı elemanının kaynaklanması sadece bir saniye sürer.

Saplama kaynak yöntemi aşağıdaki endüstrilerde uygulanır:

Binalar, şantiyeler ve köprüler
Kablo yönetim firmaları
Kahvehaneler, salata barları, fırınlar, restoranlarda ızgaralar vb. dahil olmak üzere yemek hizmeti işletmeleri.
Güç kaynağı ekipmanı
Askeri, gemi yapımı ve havacılık uygulamaları
İnşaat, otomotiv, tarım vb. alanlarda hareketli araçların imalatı
Akı çekirdek kaynağı
Flux-core ark kaynağı (FCAW), karmaşık yapılar oluşturmak için kullanılan yarı otomatik veya elektrikli bir kaynak işlemidir. İşlem, pratikte MIG kaynağına oldukça benzer, çünkü her ikisi de ark için elektrot olarak aynı tip dolgu teli kullanır.

İşlem, koruyucu gaz yerine kaynak havuzunu korumak ve kaplamak için akının kendisini kullanır. Kaplama ayrıca kaynak birikintisine soğuması için daha fazla zaman vererek daha kararlı bir kaynak oluşturur.

FCAW, elektrotu kaynak birikintisine sürekli olarak beslemek için bir makine gerektirir, bu da kullanımı nispeten kolaylaştırır. Bu kaynak türü, daha yüksek bir kaynak metali tortu oranına sahip olduğundan, en az bir inç kalınlığındaki bir yapının yoğun kaynak bölümleri için daha kullanışlıdır.

Flux core kaynağı, diğer kaynak türlerine göre tercih edilmesini sağlayan birkaç benzersiz avantaj sunar:

Flux core kaynağı ek bir koruyucu gaz gerektirmez
Rüzgarlı koşullarda bile dış ortamlarda kaynak yapmak için idealdir.
Diğer yapısal kaynak türleri, özlü çekirdek kaynağından daha yüksek bir gözeneklilik şansına sahiptir.
Doğru dolgu malzemesine sahip olduğunuzda, FCAW tamamen konumlandırma ile ilgilidir; öğrenmesi ve uygulaması oldukça kolaydır
Flux core kaynağı, yüksek hız ve tutarlı kaynak gerektiren endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Flux core kaynağı, yüksek penetrasyon sağladığı ve dış mekan uygulamaları için ideal olduğu için, bina ve bayındırlık inşaatı dahil olmak üzere ağır endüstrilerde daha yaygın olarak kullanıldığını göreceksiniz.

Saha ve atölye bazlı yapısal kaynak
Yapısal kaynak sahada veya bir atölye içinde yapılabilir. Sahada yerinde kaynak yapmak, rüzgar, yükseklik ve çalışma açısı gibi bir dizi unsuru hesaba katmanızı gerektirecektir.

Atölyede kaynak yapmanın zorlukları vardır çünkü yapıyı sahaya taşınabilecek şekilde hazırlamanız gerekecektir.

Sahada yapısal kaynak
Deneyimli kaynakçıların çoğu, rahat oldukları için dış mekan işleri için çubuk kaynağı kullanmayı tercih eder. Ancak FCAW’a geçiş, üretkenliği gerçekten artırabilir.

FCAW kaynağı herhangi bir koruyucu gaz gerektirmez ve bir şantiyede ideal olabilecek derin kaynaklar oluşturur.

Çubuk kaynak pek çok kişi için tanıdık bir işlem olsa ve kaynakçılar daha taşınabilir olduğu için tercih etse de, aynı zamanda çok yavaştır. Doldurma çubuklarını sık sık değiştirmeniz gerekecektir.

Bu nedenle, sahadaki bir yapısal kaynak işi tek bir yerde çok miktarda kaynak gerektirdiğinde, FCAW tel kaynağına geçmek çok daha verimli olabilir.

Bazı saha yapısal kaynak uygulamalarında, aynı iş üzerinde bir çubuk ve FCAW kaynağı karışımı kullanmak daha etkili olabilir. Tek bir yerde daha fazla kaynak gerektiren alanlar, bir özlü makine ile görevlendirilirken, geniş bir alana yayılan küçük kaynaklar, çubuk kaynak ile tamamlanmalıdır.

Dükkanda yapısal kaynak
Atölyedeki yapısal metal kaynak uygulamaları için, hem FCAW hem de saplama kaynağı, uygulama kolaylığı ve tüm konum yetenekleri nedeniyle kullanışlıdır. Ekipmanı çalıştırmak için çok fazla beceriye ihtiyacınız yok.

İhtiyacınız olan şey, uygun yapı planları, kaynak kodlarının anlaşılması ve yayı uygulamak için omuzlarınızda iyi bir kafa.

Bu özellikler, her iki yöntemi de farklı beceri seviyelerindeki yapısal kaynakçılar için faydalı kılar. Özellikle flux kaynağında kullanılan teller oldukça iyi çalışabilecekleri çok büyük bir parametreye olanak sağlar.

Size büyük bir hata payı verirler ve tutarsız teknikler bile işi çabucak halledebilir.

Daha pürüzsüz bir yüzey elde etmek istiyorsanız, atölyede tamamlamanız gereken projeler için saplama kaynağı ideal olabilir. Bu kaynak tekniklerini daha kirli adi metallerde de temizlemeye gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

Saplama ve FCAW kaynağı, pasolar arasında ve kaynaklı yapının tamamlanmasından sonra çıkarılması gereken çok fazla cüruf ve sıçrama üretir. Cüruf, ek temizlik gerektiren atölyede de birikebilir.

Bu, yalnızca atölyede kaynak yapıştırmak için kullanılan kaynakçılar için yeni olabilir.