Yerden Isıtma: Uzman Kılavuz

yalıtımYerden ısıtma, kendi evlerini inşa etmek veya genişletmek isteyenler arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Bu nihai kılavuz, yerden ısıtmanın ne olduğunu, maliyetinin ne olduğunu, hangi zemin yapıları ve kaplamalarla en iyi çalıştığını ve sistemi en iyi nasıl kontrol edeceğini açıklamaktadır.

Kendi sisteminizi kurmak istiyorsanız, yerden ısıtma kurulumu için adım adım kılavuzumuza göz atın.

Yerden Isıtma Nedir?

Yerden ısıtma, tüm zemini etkili bir şekilde bir radyatöre çevirerek zemine boru tesisatı kurulumunu içerir.

Odayı sıfırdan ısıtır ve geleneksel radyatör sisteminden daha az kazanınızın yanı sıra gelişmiş konfor seviyeleri sunar. Bunun nedeni, normalde 65 ° C’de çalışan bir radyatör sisteminden daha düşük bir çalışma sıcaklığına (yaklaşık 40 ° C) sahip olan yerden ısıtmanın olmasıdır.

Yerden ısıtma, ısı pompaları gibi yenilenebilir teknolojiyle gerçekten iyi çalışır ve evinizdeki soğuk noktaları ve cereyanı önlemeye yardımcı olabilir.

Aynı zamanda radyatör ihtiyacını da ortadan kaldırır, bu da yerleşim ve mobilya yerleşimi söz konusu olduğunda daha fazla tasarım esnekliği sunar.

Evim için En İyi Yerden Isıtma Türü Nedir?
İki ana yerden ısıtma türü vardır:

“Sıcak su” veya ıslak yerden ısıtma (bu makalede buna odaklanacağız)

Elektrikli yerden ısıtma

Temel anlamda, ıslak bir yerden ısıtma sistemi, ılık suyla doldurulan ve bir kazan veya ısı pompası ile çalışan, zemine gizlenmiş ve tipik olarak bir şapın içine gömülü olan borulardan oluşur. Bu, sıfırdan inşa ettiğiniz ve / veya tüm evi kapsayan bir sistem planladığınız en iyi yerden ısıtma türüdür.

Elektrikli yerden ısıtma, ıslak UFH’den genellikle daha ucuzdur ve (özellikle mevcut evlerde) daha kolaydır. Bununla birlikte, işletme maliyetleri üç kat daha yüksek olabilir.

Islak yerden ısıtmanın kurulmasının zor olabileceği banyo veya oda içi banyo gibi küçük, tek bir alana elektrikli yerden ısıtma kurmak genellikle iyi bir fikirdir.

Elektrikli yerden ısıtma için en yaygın ve en kötü kullanımlardan biri kış bahçesidir. Tipik olarak bu alanlar çok fazla ısıya ihtiyaç duyar ve günün nispeten uzun süreleri için kullanılır (banyoya kıyasla).

O zaman çalıştırma maliyeti temel sorun haline gelir ve ıslak bir sistemin ekstra sorunu ve masrafı çok değerlidir.

Tüm evi kapsayan bir yerden ısıtma sistemini tercih ediyorsanız, her odaya ayrı boru geçişleri olacaktır. Bu, bu odaların veya “bölgelerin” ne zaman ısıtılacağını ve ne kadar süreyle ısıtılacağını kontrol etmenizi sağlayarak, boş alanları ısıtmak zorunda kalmanızı önler.

Yerden Isıtmayı Güçlendirebilir miyim?

En iyi şekilde bina zamanında kurulsa da, yerden ısıtma mevcut bir mülke sonradan takılabilir, ancak düşük profilli bir seçeneği tercih etmeniz gerekecektir.

Düşük profilli sistemler, daha küçük çaplı borulara sahip olma ve daha yüksek bir sıcaklıkta çalışma eğilimindedir. Bunun etkisi, zeminin geleneksel UFH’den çok daha hızlı ısınması ve soğumasıdır.

Mevcut bir radyatör sistemine UFH eklendiğinde, farklı bir kontrol sistemine ihtiyaç duyulacaktır. Neyse ki kablosuz termostatlar (bazıları bir telefon uygulamasıyla kontrol edilebilir) kurulumu çok daha kolay hale getirir.

Özellikle mevcut ahşap zeminlerin alınması veya beton zeminlerin kazılması gerekiyorsa, yenileme daha pahalı olacaktır.

Yerden Isıtmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Yerden ısıtma maliyetleri yaklaşık 20 £ / m2 ile 40 £ / m2 arasında kurulur. Bu rakamlar, mülkün büyüklüğüne, binanın ihtiyaç duyduğu ısıtma miktarına ve yeni bir bina, yenileme veya dönüştürme olup olmadığına bağlı olarak değişecektir.

Yerden ısıtma, benzer bir radyatör sisteminden daha pahalıdır – tipik olarak% 20 ila% 50 daha fazla maliyetlidir.

Radyatörleri satın almak daha ucuzdur, iyi anlaşılırlar ve boyut, stil ve montajcılar söz konusu olduğunda çok sayıda seçenek vardır. Ancak daha az verimlidirler ve yer kaplarlar. Belki de en büyük sorun, daha büyük odalarda oda genelinde 4 ° C’ye kadar bir sıcaklık farkı oluşturabilmeleridir.

İnsanlar daha fazla enerji tasarruflu evler istiyor ve enerji talebinde% 15 azalma sağlayan bir sistem (bir radyatör sistemine kıyasla) göz ardı edilemez.

Yerden Isıtma İçin Şap Ne Kadar Kalın Olmalıdır?

Sıcak ıslak boruların oturduğu şapın kalınlığı, sistemin nasıl kullanılacağı üzerinde dramatik bir etkiye sahip olacaktır.

Kalın bir şap daha uzun bir reaksiyon süresi (ısınma ve soğuma için geçen süre) verirken, ince bir şap daha hızlı reaksiyon süresine sahip olacaktır.

Borular beton zemin levhasına yerleştirilirse (bazen yeni evler için durum), bu 150 mm kalınlığında olabilir ve dört saatin üzerinde bir reaksiyon süresi verebilir. Bu durumda, tüm evin arka plan ısıtmasını sağlamak için sistemi tüm gün daha düşük bir oda sıcaklığında (örneğin 15 ° C veya 16 ° C) çalıştırmak en iyisidir. Kullanılan odalarda odun sobası gibi ısıtmanın vurgulanması iyi bir fikirdir)

Standart bir kum ve çimento şapı tipik olarak 65 mm ila 75 mm kalınlığında olacaktır ve UFH’nin odayı ısıtması veya soğuması iki saat kadar sürebilir. Bu durum, salon veya mutfak gibi çok zaman geçirdiğimiz odalar için çok uygun olabilir, ancak bir misafir yatak odasında daha az kabul edilebilir olabilir.

Daha ince akışlı tablalarla, 35 mm ila 40 mm kalınlık ve yaklaşık 30 ila 40 dakika reaksiyon süresi bekleyebiliriz – sistem, radyatör sistemine benzer şekilde çalıştırılabilir. Akış şapları kum ve çimentodan daha iyi termal iletkenlik sunar ve daha ince ve daha hafif olmaları, hem tadilat hem de yeni inşaatlar için uygun olabilecekleri anlamına gelir.

Hangisinin doğru ve en iyisi, evin inşasına, meslek alışkanlıklarınıza ve UFH sisteminin nasıl kullanılacağına bağlı olacaktır.

Yerden Isıtma için En İyi Yer Kaplaması Nedir?

Fayans, taş veya benzeri genellikle optimum kaplama olarak kabul edilir. Yalıtmak yerine ısıyı emer ve bu ısının odaya yayılmasına izin verir.

Ahşap döşeme, ev mantolama yalıtımı sağlama ve verimliliği azaltma eğilimindedir, ancak daha ince profilli tasarlanmış kerestenin ısı çıkışı üzerinde çok az fark edilir etkisi vardır. Masif kereste, yerden ısıtma ile herkesin bildiği gibi zordur – yaklaşık bir ay boyunca iklimlendirilmesi gerekir

Halı Vakfı, Yerden Isıtma İmalatçıları Derneği ile birlikte bazı halıların UFH ile kullanılabileceğini gösteren bir araştırma yaptı. Araştırma, 2,5 gramdan daha az termal dirence sahip bir halı ve altlığın verimlilik üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığını gösterdi.

Hangi zemin kaplaması kullanılacak olursa olsun, yerden ısıtma tasarımcısına bunu söylemek iyi bir fikirdir, böylece boru düzeni doğru bir şekilde belirlenebilir.

Yerden Isıtma Sisteminin Kontrol Edilmesi

Yerden ısıtma sistemi kontrolleri iki ana bölümden oluşur:

Her odanın / alanın sıcaklığını belirlemek için kullanılacak bir dijital bölge kontrolü

Bölge kontrolünün çalıştırdığı manifoldlar ve vanalar

Zon kontrolü ev sahibinin ayarlamalar yapabileceği bir yere yerleştirilirken, yerden ısıtma manifoldları göze batmayacak şekilde merdivenlerin altına veya bir dolabın içine yerleştirilecektir.

Yerden ısıtmayla ilgili düzenli bir bakım rejimi yoktur, ancak işler ters giderse, genellikle sistemin kendisinden ziyade kontrol sistemlerinde olacaktır.

Doğru Yerden Isıtma Tedarikçisini Seçmek

Nihayetinde, bir yerden ısıtma sisteminin verimliliği ve başarısı, kalite ve tasarıma bağlı olacaktır. İyi bir tasarım hizmeti ve satış sonrası bakım sunan bir tedarikçi seçmek önemlidir. Uzman bir yerden ısıtma şirketi bunu başarmak için genellikle en iyi konumdadır.

Tasarım yanlışsa, ev sahibinin bütün bir ısıtma mevsimi boyunca evde yaşayana kadar bunu bilme olasılığı düşüktür – bu zamana kadar çok geç olabilir.

Son olarak, yerden ısıtmayı bir ısı pompasıyla eşleştirmeyi seçiyorsanız, bir tedarik şirketi seçmek ve kurmak iyi bir fikirdir. Her ikisi de karmaşık sistemlerdir ve tüm ısıtma sisteminin mükemmel bir uyum içinde çalışmasını sağlamak zor olabilir.

Yerden Isıtma Sisteminiz İçin Teklif Alın

Projeniz için doğru yerden ısıtma seçimini yapmanıza yardımcı olabilecek bir ortakla eşleşin.

Nasıl çalışır

1. Bilgilerinizi aşağıya girin. Bize projenizden ve aradığınız şeyden biraz bahsedin ve bazı iletişim bilgilerini bırakın.

2. Veritabanımızı araştırıyoruz. İhtiyaçlarınızı, ortaklarımızın sunduğu ürün ve hizmetlerle eşleştireceğiz.

3. Ortaklar sizinle iletişime geçecektir. Bombardımana tutulma konusunda endişelenmeyin – yalnızca gereksinimlerinize uyan tedarikçiler sizinle iletişime geçecektir.